Predstavujeme slovenský Ixworx

Nárast počtu extrémne výkonných mobilných zariadení v posledných dvoch rokoch akceleroval aj trh s interaktívnymi 3D prezentáciami. Technológie ako rozšírená/augmentovaná realita (AR) a virtuálna realita (VR) rastú exponenciálnym tempom a zažívajú nevídaný rozmach. Predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti bude každý výrobca chcieť svoj produkt prezentovať, obsluhovať, či aspoň servisovať pomocou mobilného 3D/AR/VR zariadenia. Ľudské kapacity na výrobu takýchto […]

Nárast počtu extrémne výkonných mobilných zariadení v posledných dvoch rokoch akceleroval aj trh s interaktívnymi 3D prezentáciami. Technológie ako rozšírená/augmentovaná realita (AR) a virtuálna realita (VR) rastú exponenciálnym tempom a zažívajú nevídaný rozmach. Predpokladá sa, že v blízkej budúcnosti bude každý výrobca chcieť svoj produkt prezentovať, obsluhovať, či aspoň servisovať pomocou mobilného 3D/AR/VR zariadenia.
Ľudské kapacity na výrobu takýchto náročných aplikácií budú, samozrejme, obmedzené, a tak softvér, ktorý dokáže takýto proces zjednodušovať a zároveň znižovať náklady, bude veľmi žiadaný.

 

Ixworx na prezentácii v Indii na Startup Europe India Network

Ixworx na prezentácii v Indii na Startup Europe India Network

 

Slovenská spoločnosť ixworx vyvinula a neustále zdokonaľuje veľmi zaujímavý softvérový nástroj práve na jednoduchú tvorbu interaktívnych 3D aplikácií určených na prezentácie produktov v 3D či na interaktívne 3D manuály.

Nápad na vytvorenie interaktívnych 3D prezentácií a manuálov pre mobilné platformy prišiel na um zakladateľovi Slavovi Hazuchovi v nemocnici. Slavov prvý syn sa narodil, žiaľ, predčasne. Špičková, ale menšia klinika mala síce skvelý inkubátor, no nepoužíval sa príliš často a lekári a obsluhujúci personál hodnú chvíľu nevedeli, ako pristroj správne sprevádzkovať. Začali teda hľadať v 300-stranovej príručke. Slavo si všimol v miestnosti viacero inteligentných zariadení (telefónov, tabletov), a vtedy ho osvietilo. Napadlo mu, aké by bolo užitočné, keby na niektorom zo smartfónov bol inkubátor zobrazený v 3D aj s návodom na spustenie všetkých potrebných funkcií.

A takýchto situácií, kde nás obklopujú čoraz komplexnejšie technológie a prístroje, ktoré musia často ovládať ľudia s iným vzdelaním resp. neprofesionáli, nájdeme každý deň čoraz viac.

 

Ixworx pri preberaní grantu

Ixworx pri preberaní grantu YoungTech Enterprises 

Keďže Slavo je zakladateľ viacerých herných spoločností, mal už vybudovaný zohraný tím ľudí s vedomosťami o 3D. Z tohto základu vznikol koncom roku 2014 s podporou fondu rizikového kapitálu Neulogy Ventures ixworx. Ixworx získal prvých zákazníkov, pre ktorých vytvoril interaktívne 3D aplikácie k ich produktom. Napríklad pre slovenskú spoločnosť GA Drilling vytvorili interaktívnu 3D aplikáciu pre ich plazmabit technológiu, čím skrátili čas jej vysvetľovania z 20 minút na dve. Pre výrobcu športového automobilu Praga vytvorili interaktívnu aplikáciu, ktorá je prezentáciou, interaktívnym návodom i komunikačnou platformou na servisovanie automobilu.

V ixworx čoskoro prišli pri tvorbe aplikácií na prekážky pri konverzii a optimalizácii 3D dát. Dáta dostávajú od zákazníkov v dátovo náročnom formáte CAD a je potrebné ich konvertovať na jednoduchšie dáta použiteľné na mobilných zariadeniach. Grafikom ručná optimalizácia 3D dát niekedy trvala aj mesiac, čo nie je veľmi efektívne, tak sa začali zamýšľať, ako problém vyriešiť. Rozhodli sa vytvoriť ďalší softvérový nástroj, ktorý 3D dáta od výrobcu zoptimalizuje a zredukuje prácu grafikovi z mesiaca na niekoľko dní – čiže ušetrí viac ako 70% času.

Počas roka 2016 sa augmentovaná realita spopularizovala aj vďaka hre Pokémon GO a predikcie na rast trhu s interaktívnym 3D vo všetkých oblastiach priemyslu predpokladali ešte búrlivejší rast. V ixworx si uvedomili, že software, ktorý vytvárajú pre seba, by bol využiteľný po celom svete.

 

Aj takto môže vyzerať výsledná prezentácia v 3D.

Aj takto môže vyzerať výsledná prezentácia v 3D.

Tézu o exponenciálne rastúcom trhu potvrdzuje aj nedávna akvizícia spoločnosti Mircosoft, ktorá kúpila firmu Simplygon vyvíjajúcu softvér na jednoduchšiu konverziu 3D dát. Microsoft plánuje softvér používať exkluzívne. Zákazníci Simplygonu sa preto už začali zaujímať o produkt ixworx. Produkt je určený výrobcom akýchkoľvek prístrojov a zariadení vytvárajúcich 3D, AR alebo VR aplikácie alebo agentúram pracujúcich pre týchto výrobcov.
Na trhu momentálne neexistuje priama konkurencia – keďže Slavov tím má značný technický náskok v 3D z herného priemyslu. Hlavný programátor Andrej Vakrčka patrí k najlepším programátorom v herných a 3D enginoch. Tím však nie je len čisto technologický – Martinu Drahošovú, ktorá má na starosti biznis development, zaradili v projekte New Europe, na ktorom spolupracuje aj Google a Financial Times, medzi najlepších 100 inovátorov z krajín strednej a východnej Európy.

Na urýchlenie vývoja a uvedenie softvérového nástroja na konverziu 3D dát na trh ixworx momentálne úspešne uzatvára investičné kolo prostredníctvom investičnej spoločnosti Crowdberry, ktorá ixworx sprevádza získavaním súkromných investorov už po druhý raz.

 

Ixworx, ilustračná fotografia

Ixworx, ilustračná fotografia

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019