Rozhovor s Nickom Bollettierim

Nicholas James Bollettieri je americký tenisový tréner s obrovskou láskou k životu, ktorú rád odovzdáva druhým, a s neuveriteľným zoznamom úspechov vo výchove tenistov.   Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou […]

Autor
Dátum zverejnenia 3. mája 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , ,

Filip Orth
Študent Santa Clara University, Freelancer
Bratislava, Slovensko

Nicholas James Bollettieri je americký tenisový tréner s obrovskou láskou k životu, ktorú rád odovzdáva druhým, a s neuveriteľným zoznamom úspechov vo výchove tenistov.

 

Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou Erraniovou, Tommym Haasom, Maxom Mirným, Xavierom Malissom, Venus Williamsovou, Serenou Williamsovou, Martinou Hingisovou, Annou Kurnikovovou, Marcelom Ríosom, Keim Nišikorim a dva roky trénoval Borisa Beckera.

 

Nicholas James Bolletieri

Nicholas James Bollettieri

Narodil sa v New Yorku 31. júla 1931. Vyštudoval filozofiu na Spring Hill College.

Na začiatku kariéry v 70. rokoch pracoval ako vedúci tenisový tréner v hoteloch a tenisových strediskách.

Nick Bollettieri vytvoril nový koncept tenisovej akadémie pod názvom Tenisová Akadémia Nicka Bolletieriho (Nick Bolletieri Tennis Academy, NBTA), dnes IMG Akadémia. Otvoril ju v roku 1978 v Bradentone na západnom pobreží Floridy na 162 000m2, asi 80km južne od Tampy. NBTA bola prvá veľká tenisová škola, kde hráči aj bývali, čo zmenilo spôsob výučby tenisu medzi dorastencami na vrcholovej úrovni.

Zdravotnícka univerzita v New Yorku (New York College of Health Professions) udelila Bollettierimu v roku 2008 čestný doktorát za prínos vo svete športu, fitness a zdravého životného štýlu.

V roku 2014 ho uviedli do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

 

Nicholas James Bolletieri je vo svete tenisu fenoménom a legendou. Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou Erraniovou, Tommym Haasom, Maxom Mirným, Xavierom Malissom, Venus Williamsovou, Serenou Williamsovou, Martinou Hingisovou, Annou Kurnikovovou, Marcelom Ríosom, Keim Nišikorim a dva roky trénoval Borisa Beckera.

Nicholas James Bollettieri je vo svete tenisu fenoménom a legendou. Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou Erraniovou, Tommym Haasom, Maxom Mirným, Xavierom Malissom, Venus Williamsovou, Serenou Williamsovou, Martinou Hingisovou, Annou Kurnikovovou, Marcelom Ríosom, Keim Nišikorim a dva roky trénoval Borisa Beckera.

 

Nick Bollettieri pre UnitedLife: Pre mňa je kľúčové rešpektovať šport a svojho súpera.

pýta sa Filip Orth

 

V tenisovom svete ste veľmi známy. Trénovali ste niekoľko svetových hviezd, ktoré dosiahli prvé miesta v rebríčkoch, či už WTA alebo ATP. Povedzte nám, ako ste sa vlastne dostali k tomuto úžasnému, a predsa veľmi špecifickému športu.

NICK: S tenisom som sa zoznámil ako 16-ročný. Na strednej škole som sa sústreďoval na americký futbal, ten bol mojím hlavným športom. Nehrával som na tenisových turnajoch a nebol som ani v rebríčku. Neskôr som však 4 roky hral tenis za univerzitu Spring Hill College v Mobile v Alabame. Tú som ukončil v roku 1953 a potom som dva a pol roka slúžil v armáde. Bol som nadporučíkom v 187. výsadkovom pluku, kde mi bolo udelené vyznamenanie Master Paratrooper. V roku 1956 ma z armády prepustili so cťou a potom som tri mesiace študoval na právnickej fakulte na University of Miami na Floride. Tenis som začal učiť v North Miami Beach v centre Victory Park za 3 doláre na hodinu. Bolo to ešte v roku 1956, kým som bol na práve – chcel som si privyrobiť. Mal som veľmi málo skúseností aj vedomostí. Bola to naozaj náhoda, že som sa stal tenisovým trénerom.

 

Založenie vlastnej akadémie na Floride v roku 1978 spustilo vašu hviezdnu tenisovú kariéru. Keď sa po 35 rokoch obzeráte späť – čo bolo podľa vás kľúčové v jej dnešnom úspechu?

NICK: Začal som prvú rezidenčnú akadémiu na svete, pre ktorú som tiež vytvoril tréningový model. Môj prístup bol pre svet nový a získal si veľkú celosvetovú publicitu. Akadémia ostala na čele vďaka našej túžbe byť najlepší a zanieteniu pre šport, aj vďaka úspechom našich študentov a tímovej práci všetkých.

 

Členovia tenisovej akadémie Nicka Bolletieriho

Členovia tenisovej akadémie Nicka Bollettieriho

 

Jedným z vašich najslávnejších študentov bol Andre Agassi. Je známe, že tréningy nenávidel, ale zápasy hral neuveriteľne. Čo podľa vás z neho spravilo takého skvelého hráča – okrem talentu?

NICK: V Andrem Agassim Boh stvoril človeka s rukami, očami a nohami, ktoré spolupracovali rýchlosťou blesku a s presnosťou hodiniek Rolex. Keď mal 4 alebo 5 rokov, otec mu povedal, nech udiera do loptičky z celej sily a nech sa nestará, či poletí do autu. Takáto agresívna, a predsa premýšľavá mentalita pri úderoch bola kľúčová, spolu s Andreho zodpovedným prístupom k tréningu v neskorších rokoch.

 

Andre Agassi a Nicholas James Bolletieri

Andre Agassi a Nicholas James Bollettieri

Teraz pracujete s hráčmi ako Kei Nišikori. Trénovali ste niekoľko generácií tenistov – vidíte rozdiely medzi minulými generáciami a tou súčasnou, pokiaľ ide o tenis?

NICK: Kei Nišikori sa talentovými a osobnostnými črtami v mnohom podobá Andremu. Kei má výnimočné nohy a ruky a vynikajúci úder. Má tiež vybraný tím, ktorý mu radí a vytvára mu zázemie. Dnešný tenis je oveľa ofenzívnejší, oveľa silovejší a hráč si nemôže dovoliť nijaké technické slabiny. Telesný tréning, výživa, mentálny tréning, to všetko má väčší význam. Telesné parametre a pohybové schopnosti hráčov sa tiež významne zvýšili.

 

Nicholas James Bolletieri (3)

Čo si myslíte, uvidíme v tenise ešte zlepšenie úderov alebo techniky?

NICK: Dnešní špičkoví hráči musia vedieť zahrať všetko a navyše potrebujú niekoľko výnimočných úderov, ktoré im pomôžu VYHRAŤ, napríklad vražedný forehand alebo veľmi silné podanie. Dnešní hráči majú čoraz lepšie celkové športové schopnosti a predpokladám, že to posunie tenis k hre na celom kurte.

 

Ktoré pravidlo je v tenise kľúčové?

NICK: Pre mňa je kľúčovým rešpektovať šport a svojho súpera.

 

Čo je vaším tajným receptom pri tréningu hráčov?

NICK: Mojím úspechom je schopnosť chápať, že nijakí dvaja ľudia na svete nie sú rovnakí a že ak chcete človeka ovplyvniť, musíte ho počúvať a zistiť, čo ho motivuje. Viem hráčov presvedčiť, že „MAJÚ NA TO!“ Navrhujem im menšie úpravy v spôsobe hry, ale ostávam v rámci ich individuálneho štýlu. Úpravy a návrhy sú veľmi jednoduché.

 

Kto zo všetkých vašich študentov vám je najbližší? Koho ste si obľúbili? Koho kariéru sledujete? Je niekto taký? A prečo?

NICK: Všetci moji študenti sú pre mňa výnimoční a majú špeciálne miesto v mojom živote.

Nicholas James Bolletieri (1)

Nick o únave: Môže psychicky zoceliť. Môže byť učiteľkou.

Tenisti – ale platí to nielen pre športovcov – sa môžu naučiť, že únava nemusí byť neprekonateľnou bariérou. Že je to prekážka, ktorá sa dá zdolať. Keď hráte tenisový zápas a ste unavený, uznajte, že ste unavený, ale povedzte si, že nájdete spôsob, ako sa tým pocitom prebojovať. Nech je pre vás výzvou. Počúvajte, hráči tenisu aj všetci ostatní, opakovane sa dokázalo, že pozitívny prístup a mentálne nastavenie vám umožnia prekonať existujúce fakty.

 

Nikto nie je dokonalý – ani športovci.

Ako ľudské bytosti sme unikátni, lebo sa vieme prispôsobiť mnohým okolnostiam a situáciám. Sme však tiež vydaní na milosť nedokonalému stroju – ľudskému telu. Telo sa ustavične mení. Björn Borg, Martina Hingisová a Chris Evertová akceptovali, že nie sú dokonalí, a plánovali hru tak, aby mali pri zbieraní bodov šance na svojej strane.

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Mercedes-AMG vypúšťa do ulíc až dve 634-koňové monštrá, nové GLE 63 S a GLS 63

Mastodontné SUV-čka dostali mild-hybridnú techniku a obrovské stádo koni.

20. novembra 2019

Chutná tvár, diabol vo vnútri. MINI na svet privádza limitovanú šialenosť s výkonom až 306 koní

V zmysle tradícií je nový John Cooper Works GP vrcholom v ponuke značky.

20. novembra 2019

SUV trendu podľahla ďalšia rýdzo športová značka. Pomôže nové DBX automobilke Aston Martin

Avizované luxusné SUV-čko je odhalené v plnej kráse.

20. novembra 2019

AVIS Slovensko

Líder autopožičovní na Slovensku zavádza vlastne emisné limity, nastavuje environmentálny trend v krajine

Spoločnosť United Rental Group, s.r.o. prevádzkovateľ prenájmu a leasingu automobilov v SR pod značkami AVIS a Payless Car rental sa zaviazal posunúť svoje vlastné limity a nastaviť neočakávane nízky štandard CO₂ pre celú svoju flotilu 1 500 vozidiel.

19. novembra 2019

Investigatíva od Tamba Bay Times

Floridský Clearwater sa mení na prvé scientologické mesto na svete

Podľa magazínu Time scientologická cirkev postupne zaberá celé mesto v USA, nakúpila pozemky za milióny dolárov.

18. novembra 2019

VEDA A TECHNOLÓGIE

Je tento svet skutočný? Možno žijeme v simulácii, špekulujú vedci (video s titulkami)

Ak žijeme v simulácii riadenej akousi mimozemskou civilizáciou, ako to dokázať? A dá sa to vôbec? Touto otázkou sa zaoberalo už niekoľko vedcov a prišli s niekoľkými zaujímavými hypotézami, ktoré elegantným spôsobom zhrnul TED-Ed.

18. novembra 2019

Ford Mustang Mach-E

Mustang na baterky je realitou. Elektrické SUV s ikonickým názvom nemá kľučky a má dojazd 600 kilometrov

Ford predstavuje novodobú alternatívu modelu Mustang.

18. novembra 2019

Úplne nové Ferrari prekvapuje menom, dizajnom aj technikou. Legendárne Dino je späť

Do portfólia značky Ferrari sa zaraďuje úplne nový model.

17. novembra 2019

Čínsky priemysel expanduje do Európy, zaplaví nás Aiways lacnými autami?

Zaznamená elektrické SUV úspech?

14. novembra 2019

Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

13. novembra 2019

600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.

12. novembra 2019

Všetko podstatné o novej Octavii

Octavia s poradovým číslom 4 prichádza. Je nádherná, pokroková a veľkolepo priestranná

Ideál rodinného auta na Slovensku prichádza v úplne novej podobe.

11. novembra 2019

Ekonomická sloboda na Slovensku

Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko

Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.

11. novembra 2019

Budúcnosť skladovania energie

Čo s batériami zo Slovenska? Riešenia sa ponúkajú, ale chýbajú reálne opatrenia

V Bratislave sa skončila prvá medzinárodná konferencia venovaná batériovým technológiám a úložiskám energie. Jej organizátori, členovia Slovenskej batériovej aliancie (SBaA), si zadefinovali akčné kroky manifestu, ktoré by mali zabezpečiť rozvoj jednotlivých oblastí batériového priemyslu na Slovensku.

6. novembra 2019

September priniesol v predaji nových vozidiel v Európe veľké prekvapenia. Zažiaril Mercedes a Tesla

Mercedes-Benz sa stal v Európe druhou najúspešnejšou značkou za minulý mesiac.

29. októbra 2019

Adventný koncert v bratislavskej Redute

Slávik menom Slávka

Len nedávno absolvovala bratislavské Konzervatórium a už sa zjavuje v programoch prestížnych operných scén. Meno, ktoré si treba zapamätať: Slávka Zámečníková.

24. októbra 2019

Porsche rozširuje portfólio elektrickej novinky o základnú verziu. Čo ponúkne najlacnejší Taycan?

Nedávno odhalený elektromobil od Porsche prichádza v základnom vyhotovení.

19. októbra 2019

Trvalý rast je nemožný

Ako súvisia recesie s inováciami

Krízy vznikajú a zároveň zanikajú. Je to kolobeh, ktorý je našou súčasťou od nepamäti. Navzájom súvisiace obdobia štádií ekonomiky, kedy obdobie konjunktúry (rastu) striedajú obdobia recesie (poklesu).

17. októbra 2019

TEST Peugeot 508 SW Allure 1.5 BlueHDi 130k EAT8

7 dôvodov, pre ktoré je podľa nás Peugeot 508 SW autom roka

Na tomto fantastickom kombi nenájdete chybu ani vtedy, keď ju budete urputne hľadať. Peugeot 508 SW na nás nesmierne zapôsobil.

16. októbra 2019