Rozhovor s Nickom Bollettierim

Nicholas James Bollettieri je americký tenisový tréner s obrovskou láskou k životu, ktorú rád odovzdáva druhým, a s neuveriteľným zoznamom úspechov vo výchove tenistov.   Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou […]

Autor
Dátum zverejnenia 3. mája 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , ,

Filip Orth
Študent Santa Clara University, Freelancer
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Nicholas James Bollettieri je americký tenisový tréner s obrovskou láskou k životu, ktorú rád odovzdáva druhým, a s neuveriteľným zoznamom úspechov vo výchove tenistov.

 

Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou Erraniovou, Tommym Haasom, Maxom Mirným, Xavierom Malissom, Venus Williamsovou, Serenou Williamsovou, Martinou Hingisovou, Annou Kurnikovovou, Marcelom Ríosom, Keim Nišikorim a dva roky trénoval Borisa Beckera.

 

Nicholas James Bolletieri

Nicholas James Bollettieri

Narodil sa v New Yorku 31. júla 1931. Vyštudoval filozofiu na Spring Hill College.

Na začiatku kariéry v 70. rokoch pracoval ako vedúci tenisový tréner v hoteloch a tenisových strediskách.

Nick Bollettieri vytvoril nový koncept tenisovej akadémie pod názvom Tenisová Akadémia Nicka Bolletieriho (Nick Bolletieri Tennis Academy, NBTA), dnes IMG Akadémia. Otvoril ju v roku 1978 v Bradentone na západnom pobreží Floridy na 162 000m2, asi 80km južne od Tampy. NBTA bola prvá veľká tenisová škola, kde hráči aj bývali, čo zmenilo spôsob výučby tenisu medzi dorastencami na vrcholovej úrovni.

Zdravotnícka univerzita v New Yorku (New York College of Health Professions) udelila Bollettierimu v roku 2008 čestný doktorát za prínos vo svete športu, fitness a zdravého životného štýlu.

V roku 2014 ho uviedli do Medzinárodnej tenisovej siene slávy.

 

Nicholas James Bolletieri je vo svete tenisu fenoménom a legendou. Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou Erraniovou, Tommym Haasom, Maxom Mirným, Xavierom Malissom, Venus Williamsovou, Serenou Williamsovou, Martinou Hingisovou, Annou Kurnikovovou, Marcelom Ríosom, Keim Nišikorim a dva roky trénoval Borisa Beckera.

Nicholas James Bollettieri je vo svete tenisu fenoménom a legendou. Podieľal sa na tréningu mnohých špičkových hráčov, ku ktorým patria okrem iných Andre Agassi, Jim Courier, Monika Selešová a Mary Pierceová. Pracoval aj s Mariou Šarapovovou, Danielou Hantuchovou, Jelenou Jankovićovou, Nicole Vaidišovou, Sabine Lisickou, Sarou Erraniovou, Tommym Haasom, Maxom Mirným, Xavierom Malissom, Venus Williamsovou, Serenou Williamsovou, Martinou Hingisovou, Annou Kurnikovovou, Marcelom Ríosom, Keim Nišikorim a dva roky trénoval Borisa Beckera.

 

Nick Bollettieri pre UnitedLife: Pre mňa je kľúčové rešpektovať šport a svojho súpera.

pýta sa Filip Orth

 

V tenisovom svete ste veľmi známy. Trénovali ste niekoľko svetových hviezd, ktoré dosiahli prvé miesta v rebríčkoch, či už WTA alebo ATP. Povedzte nám, ako ste sa vlastne dostali k tomuto úžasnému, a predsa veľmi špecifickému športu.

NICK: S tenisom som sa zoznámil ako 16-ročný. Na strednej škole som sa sústreďoval na americký futbal, ten bol mojím hlavným športom. Nehrával som na tenisových turnajoch a nebol som ani v rebríčku. Neskôr som však 4 roky hral tenis za univerzitu Spring Hill College v Mobile v Alabame. Tú som ukončil v roku 1953 a potom som dva a pol roka slúžil v armáde. Bol som nadporučíkom v 187. výsadkovom pluku, kde mi bolo udelené vyznamenanie Master Paratrooper. V roku 1956 ma z armády prepustili so cťou a potom som tri mesiace študoval na právnickej fakulte na University of Miami na Floride. Tenis som začal učiť v North Miami Beach v centre Victory Park za 3 doláre na hodinu. Bolo to ešte v roku 1956, kým som bol na práve – chcel som si privyrobiť. Mal som veľmi málo skúseností aj vedomostí. Bola to naozaj náhoda, že som sa stal tenisovým trénerom.

 

Založenie vlastnej akadémie na Floride v roku 1978 spustilo vašu hviezdnu tenisovú kariéru. Keď sa po 35 rokoch obzeráte späť – čo bolo podľa vás kľúčové v jej dnešnom úspechu?

NICK: Začal som prvú rezidenčnú akadémiu na svete, pre ktorú som tiež vytvoril tréningový model. Môj prístup bol pre svet nový a získal si veľkú celosvetovú publicitu. Akadémia ostala na čele vďaka našej túžbe byť najlepší a zanieteniu pre šport, aj vďaka úspechom našich študentov a tímovej práci všetkých.

 

Členovia tenisovej akadémie Nicka Bolletieriho

Členovia tenisovej akadémie Nicka Bollettieriho

 

Jedným z vašich najslávnejších študentov bol Andre Agassi. Je známe, že tréningy nenávidel, ale zápasy hral neuveriteľne. Čo podľa vás z neho spravilo takého skvelého hráča – okrem talentu?

NICK: V Andrem Agassim Boh stvoril človeka s rukami, očami a nohami, ktoré spolupracovali rýchlosťou blesku a s presnosťou hodiniek Rolex. Keď mal 4 alebo 5 rokov, otec mu povedal, nech udiera do loptičky z celej sily a nech sa nestará, či poletí do autu. Takáto agresívna, a predsa premýšľavá mentalita pri úderoch bola kľúčová, spolu s Andreho zodpovedným prístupom k tréningu v neskorších rokoch.

 

Andre Agassi a Nicholas James Bolletieri

Andre Agassi a Nicholas James Bollettieri

Teraz pracujete s hráčmi ako Kei Nišikori. Trénovali ste niekoľko generácií tenistov – vidíte rozdiely medzi minulými generáciami a tou súčasnou, pokiaľ ide o tenis?

NICK: Kei Nišikori sa talentovými a osobnostnými črtami v mnohom podobá Andremu. Kei má výnimočné nohy a ruky a vynikajúci úder. Má tiež vybraný tím, ktorý mu radí a vytvára mu zázemie. Dnešný tenis je oveľa ofenzívnejší, oveľa silovejší a hráč si nemôže dovoliť nijaké technické slabiny. Telesný tréning, výživa, mentálny tréning, to všetko má väčší význam. Telesné parametre a pohybové schopnosti hráčov sa tiež významne zvýšili.

 

Nicholas James Bolletieri (3)

Čo si myslíte, uvidíme v tenise ešte zlepšenie úderov alebo techniky?

NICK: Dnešní špičkoví hráči musia vedieť zahrať všetko a navyše potrebujú niekoľko výnimočných úderov, ktoré im pomôžu VYHRAŤ, napríklad vražedný forehand alebo veľmi silné podanie. Dnešní hráči majú čoraz lepšie celkové športové schopnosti a predpokladám, že to posunie tenis k hre na celom kurte.

 

Ktoré pravidlo je v tenise kľúčové?

NICK: Pre mňa je kľúčovým rešpektovať šport a svojho súpera.

 

Čo je vaším tajným receptom pri tréningu hráčov?

NICK: Mojím úspechom je schopnosť chápať, že nijakí dvaja ľudia na svete nie sú rovnakí a že ak chcete človeka ovplyvniť, musíte ho počúvať a zistiť, čo ho motivuje. Viem hráčov presvedčiť, že „MAJÚ NA TO!“ Navrhujem im menšie úpravy v spôsobe hry, ale ostávam v rámci ich individuálneho štýlu. Úpravy a návrhy sú veľmi jednoduché.

 

Kto zo všetkých vašich študentov vám je najbližší? Koho ste si obľúbili? Koho kariéru sledujete? Je niekto taký? A prečo?

NICK: Všetci moji študenti sú pre mňa výnimoční a majú špeciálne miesto v mojom živote.

Nicholas James Bolletieri (1)

Nick o únave: Môže psychicky zoceliť. Môže byť učiteľkou.

Tenisti – ale platí to nielen pre športovcov – sa môžu naučiť, že únava nemusí byť neprekonateľnou bariérou. Že je to prekážka, ktorá sa dá zdolať. Keď hráte tenisový zápas a ste unavený, uznajte, že ste unavený, ale povedzte si, že nájdete spôsob, ako sa tým pocitom prebojovať. Nech je pre vás výzvou. Počúvajte, hráči tenisu aj všetci ostatní, opakovane sa dokázalo, že pozitívny prístup a mentálne nastavenie vám umožnia prekonať existujúce fakty.

 

Nikto nie je dokonalý – ani športovci.

Ako ľudské bytosti sme unikátni, lebo sa vieme prispôsobiť mnohým okolnostiam a situáciám. Sme však tiež vydaní na milosť nedokonalému stroju – ľudskému telu. Telo sa ustavične mení. Björn Borg, Martina Hingisová a Chris Evertová akceptovali, že nie sú dokonalí, a plánovali hru tak, aby mali pri zbieraní bodov šance na svojej strane.

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Zodpovedá výstup tomu, čo sme vložili?

Dnes sa všetci snažíme konať čo najefektívnejšie. Robiť veci čo najlepšie a zároveň najjednoduchšie súvisí aj s tým, koľko do toho vložíme. A nemusí to platiť len z finančného hľadiska. Všetko, čo sa končí takzvaným výstupom (output), vyžaduje aj vstup (input). Platí pritom pravidlo, že výsledok závisí od toho, čo sme pre jeho dosiahnutie vykonali. S […]

18. decembra 2018

Rozhovor z titulky: Dr. Karla Callahan, profesorka prestížnej Santa Clara University

Dr. Karla Callahanová je zakladateľkou a CEO startupu Vizyontech vyrábajúcecho lekárske prístroje, okrem toho vyučuje informačné systémy a analytiku ako zástupkyňa dekana na Univerzite Santa Clara. Dr. Callahanová vyvinula a je držiteľkou patentu USA pre 3D architektúru ultrazvukových systémov Vizyontech. Jej alma mater School of Mines and Technology v Južnej Dakote jej v roku 2015 […]

19. novembra 2018

Synergie

Počas života toho prežijeme veľmi veľa. Každý deň sme vystavení obrovskému množstvu vplyvov, pozitívnych alebo negatívnych, avšak väčšinou si všimneme iba zlomok z nich. Čím sme starší, tým pravdepodobnejšie vnímame širšie súvislosti, ktoré sme možno počas detstva nevideli, avšak zároveň strácame ohľad na detaily, ktorý sme ako deti mali. Všímame si okolie, ale unikajú nám […]

2. júla 2018


Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019