Národ Haida

Severoamerický národ Haida a jeho dedičstvo

  Haida sú pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky, ktorí obsadili pobrežné zálivy a zátoky ostrova Haida Gwaii v Britskej Kolumbii. Pred kontaktom s európskou civilizáciou mala populácia Haida desaťtisíce ľudí. Títo ľudia žili v menších komunitách po celom ostrove Haida Gwaii. Hlavne v dôsledku zanesenia chorôb pri prvých kontaktoch sa populácia kmeňa Haida enormne zmenšila. Pri… Prečítať celé
Vydané 3. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

 

Haida sú pôvodní obyvatelia Severnej Ameriky, ktorí obsadili pobrežné zálivy a zátoky ostrova Haida Gwaii v Britskej Kolumbii. Pred kontaktom s európskou civilizáciou mala populácia Haida desaťtisíce ľudí. Títo ľudia žili v menších komunitách po celom ostrove Haida Gwaii. Hlavne v dôsledku zanesenia chorôb pri prvých kontaktoch sa populácia kmeňa Haida enormne zmenšila. Pri sčítaní ľudu v roku 2016 sa k pôvodu Haida prihlásilo 501 ľudí, pričom 445 ľudí sa označilo aj za hovorcov jazyka Haida.

 

Orol alebo Havran

Haida je rozdelená na 2 sociálne skupiny, skupinu Orol a skupinu Havran. Vo väčšine prípadov sa sobášili členovia klanu Orol s členmi klanu Havran. Členstvo v jednom z dvoch klanov  bolo matrilineálne. To znamená, že zaradenia do klanu sa dedilo po matke a nie po otcovi.  Antropológovia predpokladajú, že matrilinearita, kedy majú ženy dôležitejšie postavenie v skupine, súvisí s tým, že pri narodení dieťaťa je totožnosť matky vždy istá.

Jednotlivci verejne prezentovali členstvo v klane prostredníctvom ukážky zdedených rodinných erbov, vytesaných na totemoch pred domami a namaľovaných na vojnových kanoe a maskách.

 

Obrady Potlatch

Potlatch je obrad spájajúci riadiacu štruktúru národa, jeho kultúru a duchovné tradície indiánskych kmeňov. Jeho hlavným účelom je prerozdelenie bohatstva medzi členmi klanu. Členovia, ktorí nadobudli veľké materiálne bohatstvo, darcovia, obdarúvajú ostatných členov. Počas obradu sa takisto udeľujú postavenia a hodnosti jednotlivcom a klanom. Veľmi dôležitou súčasťou obradu je aj stanovovanie nárokov na mená, právomoci a práva na poľovnícke a rybárske územia.

Inzercia

Potlatch sa bežne koná pri dôležitých spoločenských udalostiach, ako sú manželstvá, pôrody a pohreby. Veľký potlatch môže trvať aj niekoľko dní. Zahŕňa hodovanie, duchovné tance, spev a divadelné ukážky.

 

 

„Naša kultúra sa rodí z rešpektu a intimity s pevninou, morom a vzduchom okolo nás. Rovnako ako lesy, aj korene našich ľudí sú prepletené tak, že najväčšie problémy nás nedokážu premôcť. Za svoju existenciu vďačíme Haida Gwaii. Živá generácia prijíma zodpovednosť za zaistenie toho, aby sa naše dedičstvo odovzdalo nasledujúcim generáciám.“   Ústava Haidy

 

Koloniálna história

Všeobecne sa verí, že prvý zaznamenaný európsky kontakt bol v roku 1774 so španielskym prieskumníkom Juanom Pérezom. V roku 1787 britský kapitán George Dixon inicioval obchod s Haidou pre kožušiny morských vydier. Od tohto roku až do polovice 19. storočia mala Haida významné postavenie v obchode s vydrími kožušinami.

Európski osadníci výrazne osídlili ostrov Haida Gwaii až na začiatku 20. storočia. Rada národa Haida odhaduje, že populácia ostrova pred kontaktom bola v desaťtisícoch, čo je počet, ktorý podporujú aj záznamy raných obchodníkov s kožušinami.

Národ Haida ešte pred príchodom Európanov viedol vojny s inými domorodými národmi Severnej Ameriky. Pri týchto vojenských expedícia využívali dlhé morské kanoe, ktoré sa dostali sa až po štát Washington.

Násilné konfrontácie medzi Európanmi a členmi národa Haida neboli časté. Napriek tomu príchod osadníkov z Európy znížil do roku 1915 populáciu Haidy z niekoľko desaťtisíc na 600. Tento rapídny pokles zapríčinili hlavne dovezené kiahne.

Po roku 1915  Európania stále viac zasahovali do území Haidy. Pôvodní obyvatelia boli nútení sa sťahovať na menšie a menej úrodné pozemky. Neskôr Kanadská vláda začala ich deti do rezidenčných škôl, kde im aj ďalším domorodým deťom zakazovali hovoriť ich jazykmi a praktizovať ich tradície.

V roku 2008 bola spustená Kanadská komisia pre pravdu a zmierenie (TRC) ako súčasť dohody o urovnaní indiánskych rezidenčných škôl (IRSSA). TRC pripravuje postup, ktorý prevedie Kanaďanov ťažkým odhaľovaním pravdy a faktov za systémom školských domov. TRC takisto dúfa, že sa jej podarí položiť základy pre trvalé zmierenia v obyvateľstva v celej Kanade.

 

Národ Haida vs Britská Kolumbia

Národ Haida sa prihlásil k domorodému titulu nad celou Haidou Gwaii. Nedokázal však dosiahnuť formálnu zmluvu s vládou Britskej Kolumbie, a preto odstúpil od rokovaní o zmluve. Aj keď neuspeli v osamostatnení, dosiahli významné úspechy v mnohých významných rokovaniach vrátane ochrany kultúrne významných oblastí, zníženia ťažby dreva na polovicu, prístupu k zdrojom a súvisiacých príjmov a zvýšenia ochrany životného prostredia.

Väčšina obyvateľstva sa venuje rybolovu, ťažbe dreva a eko-turizmu. Okrem rybolovu je národ známy hlavne pre svoje tradičné umenie.

 

Haida Gwaii

Prírodné prostredie na ostrove Haida Gwaii (Foto: Cory Schadt)


Hlavné zdroje: coastfunds.ca, canadianencyklopedia.ca,

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.