Zvierací umelci

Môžu zvieratá tvoriť umenie?

Podľa antropológov je tvorba umenia jedinečná ľudská činnosť. Pri tejto činnosti vyrába človek niečo jedinečné a očakáva ocenenie od ostatných. Ľudské motívy sú však len zriedka takéto jednoduché. Novodobí umelci si veľmi dobre uvedomujú komerčnú hodnotu svojho produktu a výhody, ktoré z toho plynú, sláva, peniaze a pozornosť. Na otázku čo je umenie nemáme jednotnú… Prečítať celé
Vydané 5. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,
Pockets warhol

Pockets Warhol, umelec, filantropista a opica v jednom (Zdroj: Pockets Warhol)

Podľa antropológov je tvorba umenia jedinečná ľudská činnosť. Pri tejto činnosti vyrába človek niečo jedinečné a očakáva ocenenie od ostatných. Ľudské motívy sú však len zriedka takéto jednoduché. Novodobí umelci si veľmi dobre uvedomujú komerčnú hodnotu svojho produktu a výhody, ktoré z toho plynú, sláva, peniaze a pozornosť.

Na otázku čo je umenie nemáme jednotnú odpoveď. Každé obdobie aj jednotlivci majú rozdielne pohľady na umenie a umelecké dielo. Mnohé z diel, ktoré sú vystavované v múzeách a galériach boli a sú užitočné objekty bežnej ľudskej potreby.

Keďže si ľudia dodnes nevedia odpovedať na otázku čo je umenie, nie je možné ani odpovedať na to, či zvieratá sú schopné tvoriť a oceniť umenie.

Na stránke wikipedia sa nachádza termín Animal-Made-Art (v preklade Umenie tvorené zvieratami). Jednoduchá definícia tohoto pojmu znie: „Animal-Made-Art je umenie, ktoré bolo vytvorené zvieraťom“. Predmety, ktoré my ľudia považujeme za umelecké a boli vytvorené zvieratami môžeme rozdeliť na 3 kategórie:

  1. naučené tvorenie
  2. experimentovanie a opakovanie po ľuďoch
  3. inštinktívne správanie za cieľom zaujať opačné pohlavie.

 

INZERCIA

Tvorba pod ľudským vedením

Internetom sa šírilo video, na ktorom slon drží v chobote štetec a maľuje obraz na plátno. Tento slon bol súčasťou skupiny slonov v zoo, ktoré boli vycvičené k maľovaniu. Chovatelia v zoo si spočiatku mysleli, že maľovanie bude atraktívne pre slony a spestrí im pobyt v zajatí. Avšak podľa štúdie Megan English a jej týmu, maľovanie nemá žiadne obohacujúce účinky pre slony. Pokiaľ je trénovanie zvierat pod správnym vedením a zviera počas tréningu netrpí, môže byť táto forma umenie prospešná pre zviera inak. Zisk z predaja zvieracích diel pomáha zariadeniam a organizáciám, ktoré sa venujú ochrane divých zvierat a takisto môže zvýšiť povedomie o ich činnosti.

Okrem slonov aj iné zvieratá ako delfíny, belugy, zajace alebo psy boli naučené maľovať abstraktné obrazy. Video nižšie, ktoré bolo zverejnené na youtube kanály Animal Planet, zachytáva slepého psa, ktorého majiteľka naučila maľovať. Finančné prostriedky z predaja jeho diel sú venované miestnemu útulku.

Inzercia

Experimentovanie zvierat

Azda najznámejším umelcom zo zvieracej ríše je šimpanz Congo. Kongo sa narodil v roku 1954 a zomrel o 10 rokov neskôr. Kresliť sa naučil vo veku dvoch rokov, keď mu zoológ Desmond Morris dal ceruzku a plátno.

Kongo vzal ceruzku a ja som pred neho položil kartičku. Z konca ceruzky vychádzalo niečo zvláštne. Bola to prvá čiara Konga. Chvíľu sa zamýšľal a potom prestal. Stalo by sa to znova? Áno, stalo sa to znova a znova. “   Desmod Morris, opis prvého Congového stretnutia s umením

Morris pri ďalšom pozorovaní Conga zistil, že šimpanz dokázal kresliť kruhy a vo svojich kresbách mal základný zmysel pre kompozíciu. Vykazoval tiež schopnosť symetrickej konzistencie medzi dvoma stranami skice, keď Morris nakreslil tvar na jednu stranu papiera, Congo vyrovnalo štruktúru tak, že na druhej polovici papiera urobil značky. Podobne, ak by farba na jednej strane obsahovala napríklad modrú, pridal by modrú farbu aj na druhú stranu, aby udržal rovnováhu.

Dielo Šimpanza Conga

Dielo Šimpanza Conga

 Congov umelecký štýl bol opísaný ako „lyrický abstraktný impresionizmus“. Pablo Picasso bol údajne tiež fanúšikom jeho obrazov a jeden si aj zavesil do svojho ateliéru, keď ho dostal ako darček.

Po Congovej smrti prebral jeho pozíciu v umeleckom svete samec kapucínskej opice s menom Pockets Warhol.

 

pockets warhol

Zvierací umelec Pockets Warhol je aktívny aj na sociálnych sieťach a pomáha zbierať financie pre rezerváciu, v ktorej žije (Zdroj: Twitter)

Skvelí tvorcovia hudby v zvieracej ríši

Reč je o vtákoch lýrochvostochoch, ktoré žijú v strednej Austrálii. Na rozdiel od ostatných vtákov sa samec lýrochvosta nenaučí svoju pieseň od svojho otca. Namiesto toho komponuje svoju vtáčiu pieseň zo zvukov pochádzajúcich z biotopu, v ktorom žije. V zajatí je dokonca známe, že tieto vtáky napodobňujú aj zvuky ľudskej činnosti, ako sú napríklad zvuky reťazovej píly na ťažbu stromov alebo dokonca ľudskú hudbu, ktorú hrajú drevorubači.

Ako u mužských spevákov je aj cieľom samca lýrochvosta vytvoriť hudbu, ktorá bude priťahovať samice.

Prehliadka vyzdobených hniezd

Samce austrálskych škorcov vyrábajú a zdobia svoje hniezda. Ich hniezda pripomínajú altánok, ktorým sa snažia zapôsobilo na samice. Pred svojim altánkom takisto vytvárajú nádvorie z predmetov, ktoré našli. Najväčšie objekty umiestňujú ďalej a vytvárajú perspektívu, že sú väčšie, než v skutočnosti sú. Radi využívajú farebné a lesklé plasty alebo sklíčka na zdobenie svojich nádvorí.

Samce stoja hrdo pred svojimi altánkami a samice sa prechádzajú pomedzi ne a hodnotia ich.

Ak na samicu zapôsobí umelecký talent samca, spári sa s ním. Po spárení samica opustí samca a vydá sa preč, aby si vytvorila vlastné hniezdo a vychovávala svoje potomstvo sama.

 

Podľa US Copyright Office sa na položky vytvorené nie-človekom (zviera) nemôže vzťahovať autorské právo. To znamená, že umelecké diela aj selfie fotografie vytvorené zvieraťom nie sú chranené autorským právom (copyright).

Pokračujte na ďalší príspevok »