Osvojte si návyky detoxu

10 tipov ako prírodne detoxikovať telo efektívne!

Prinášame vám 10 tipov ako prírodne detoxikovať telo efektívne v skratke, nižšie v článku sa potom podrobnejšie venujeme každému z desiatich bodov: Odstráňte potraviny, ktoré zasahujú do detoxikácie alebo vás robia toxickejšími Vylúčte rizikové potraviny Zdravá strava a vhodné potraviny Podporte svoje črevo Pite veľa čistej vody Podporte svoj imunitný systém Minimalizujte vonkajšie zdroje toxínov… Prečítať celé
Detoxikácia organizmu

Tipy na detoxikáciu (ilustračná fotografia)

1. Odstráňte potraviny, ktoré zasahujú do detoxikácie alebo vás robia toxickejšími
  2. Vylúčte rizikové potraviny
  3. Zdravá strava a vhodné potraviny
  4. Podporte svoje črevo
  5. Pite veľa čistej vody
  6. Podporte svoj imunitný systém
  7. Minimalizujte vonkajšie zdroje toxínov
  8. Pravidelný pohyb
  9. Kvalitný spánok
  10. Obmedzte lieky a využite silu prírody

Keď podporíte detoxikačný systém, odmení sa vám vaše telo zvonku, aj zvnútra.

Hromadenie toxínov nám robí zle a bráni normálnej funkcii metabolizmu.  Spôsobuje aj zadržiavanie tekutín, nadúvanie a opuchy. Toxíny nám totiž okrem iného bránia aj v chudnutí!

Detoxikačné čistenie môže prebiehať nárazovou formou alebo si môžete nastaviť stabilný režim, ktorý dlhodobo podporí toto čistenie. V ďalších článkoch sa budeme venovať aj významu a druhom expresných čistení, teraz si rozoberieme cestu, dlhodobejšieho nastavenia tela na kvalitnú detoxikáciu.

Ako na to? Pomôžu vám aj rôzne bylinné čaje, šťavy a vitamíny, no najdôležitejším faktorom detoxikácie ostáva zdravá strava.

Odporúčame vylúčiť jednoduché sacharidy, biely cukor, múku a spracované potraviny.  Taktiež je veľmi dôležité znížiť príjem solí.

Medzi konkrétne potraviny a nápoje patria najmä:

• sladkosti
  • alkohol
  • sladené nápoje
  • múčne jedlá
  • údeniny

2. Vylúčte rizikové potraviny

Citlivosť na potraviny môže tiež brániť v chudnutí a zhoršiť toxicitu tým, že robí naše črevo priepustnejšie a umožní tak toxínom vstúpiť do krvného obehu. Lepok, mliečne výrobky, sója a kukurica patria k najčastejším rizikovým potravinám. Pri detoxikácií skúste tieto potraviny na 3 až 4 týždne vylúčiť.

3. Najlepšie potraviny na prírodnú detoxikáciu

• Tuky a oleje
    Prírodné tuky a oleje, ako napríklad extra panenský olivový olej a  kokosový olej, poskytujú energiu pre detoxikačné a biotransformačné procesy.
  • Zelenina
    Poskytuje medzi svojimi živinami širokú škálu fytochemikálií a vlákniny.
  • Bielkoviny
    Bielkoviny sú nevyhnutné pre správnu funkciu dvoch hlavných detoxikačných ciest vo vnútri pečeňových buniek.
  • Orechy a semená
    Sú vynikajúcim zdrojom vlákniny, ktorá pomáha pri správnom vylučovaní a očiste tráviaceho traktu.
  • Strukoviny
    Fazuľa, šošovica a ďalšie strukoviny sú dobrým zdrojom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny.
  • Ovocie
    Obsahuje množstvo vitamínov a má ochranné antioxidačné vlastnosti. Je taktiež dobrým zdrojom rozpustnej a nerozpustnej vlákniny a má vysoký obsah vody.

Medzi konkrétne potraviny patria najmä:

• Avokádo, zázvor, losos, olivový olej, tuniak, maliny, čučoriedky, cesnak, biela kapusta, brokolica, špenát, vlašské orechy, mandle, jablká, ľanové semienka a ďalšie.
  • Pri detoxikácií je lepšie sústrediť sa na rastlinnú stravu a živočíšnu obmedziť (s výnimkou rýb).

Zdravá strava je základ

Dbajte na vyváženú stravu a eliminujte rizikové potraviny.

4. Ďalším dôležitým krokom je podporiť črevo

Dostatkom vlákniny a kombináciou správnych potravín, umožníte pohyb črevným klkom a pripravíte správnu pôdu pre pravidelnú stolicu. Ak nie je pravidelná, odpad sa ukladá v tele a mení na toxíny. Pite viac vody a bylinných čajov na podporu trávenia. Výborným doplnkom je aj kapustová šťava.

5. Pite veľa čistej vody

Hydratácia udržuje naše bunky vo výbornej kondícií a optimálne detoxikuje. Vždy sa snažte o správne filtrovanú vodu, aby ste sa vyhli zbytočným toxínom.

6. Podporte svoj imunitný systém

Základom je zdravá strava, dostatok vitamínov, kvalitný spánok, pohyb a dobre zvládanie stresu. Netreba zabúdať ani na poctivé dodržiavanie hygienických návykov, aby ste eliminovali toxíny z vonkajšieho prostredia. Obohaťte svoju stravu aj o protizápalové potraviny, ktorými sú najmä rastlinné potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny vrátane ľanových a chia semienok, veľa neškrobovej zeleniny, kurkumy a voľne žijúce morské plody (v našich končinách je to náročné, preto sa o to pokúste napríklad na dovolenke).

7. Minimalizujte vonkajšie zdroje toxínov

Ako sme už spomenuli, je dôležité dbať na správnu hygienu a okrem toho sa vyhýbať chemickým čistiacim prostriedkom pre domácnosť, plastom, spracovaným potravinám a iným miestam, kde sa toxíny zdržiavajú. Ak máte tú možnosť, vyhnite sa aj aktívnemu a pasívnemu fajčeniu.

8. Pohyb

Cvičenie okrem psychickej pohody nášmu telu pomáha aj lepšie vylučovať toxíny a spaľovať tuky efektívnejšie. Keď sa potíte, toxíny sa z tela vylučujú a tým pádom prebieha čistenie. Pomáhate tak telu dosiahnuť dobrú kondíciu a zbaviť sa zlých a potenciálne škodlivých látok, ktoré sa v tele nahromadili. Výbornými tipmi sú jóga a outdoorové aktivity.

9. Kvalitný spánok

Vedci pred niekoľkými rokmi objavili proces detoxikácie mozgu nazývaný glymfatický systém, ku ktorému dochádza, keď spíme. Bez kvalitného spánku v správnom množstve na konzistentnom základe nemôže naše telo účinne detoxikovať. Imunitný systém je v ohrození a je aj náchylnejší na choroby.

10. Lieky

Ak je to možné, úplne vylúčte lieky a využite silu prírody. Nápomocné sú rôzne bylinné čaje, ktoré vedia robiť hotové zázraky. Ak trpíte nejakým ochorením alebo sa na vás nalepí sezónna choroba, siahnite po alternatívnej medicíne.

Prajeme všetkým dobré zdravie a pevnú vôľu!