Vplyv sociálnych sietí

TikTok: nebezpečná Blackout Challenge pripravila o život už niekoľko detí

Počas júla 2021 média informovali o nebezpečnej výzve na TikToku, ktorá má na svedomí smrť ďalšieho dieťaťa. Len 12 ročného chlapca našli v bezvedomí v bytovom komplexe Bethany na predmestí Oklahomy. Mal sa totiž zapojiť do Blackout challenge, v dôsledku ktorej upadol do bezvedomia. Chlapec bol následne prevezený do detskej nemocnice, v ktorej na ďalší deň podľahol zraneniam. Polícia vyjadrila… Prečítať celé
Vydané 9. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Počas júla 2021 média informovali o nebezpečnej výzve na TikToku, ktorá má na svedomí smrť ďalšieho dieťaťa. Len 12 ročného chlapca našli v bezvedomí v bytovom komplexe Bethany na predmestí Oklahomy. Mal sa totiž zapojiť do Blackout challenge, v dôsledku ktorej upadol do bezvedomia. Chlapec bol následne prevezený do detskej nemocnice, v ktorej na ďalší deň podľahol zraneniam.

Pri výzve „Blackout“ sa človek dobrovoľne dusí | unsplash.com

Polícia vyjadrila úprimnú sústrasť rodine a zároveň varovala ostatných rodičov, aby mali prehľad o tom, čo robia ich deti na sociálnych sieťach.

Nebol jediný! Polícia eviduje viacero prípadov.

V januári sa absurdnú challenge pokúšalo splniť aj 10-ročné dievčatko z Talianska. V kúpeľni ju našli v bezvedomí, po prevoze do nemocnice lekári skonštatovali mozgovú smrť. Rodičia zosnulého dievčatka vedeli, že ich dcéra chodila na na TikTok, no mysleli si, že tam len pozerá videá.

V marci bol 12-ročný Joshua z Colorada nájdený na podlahe v kúpeľni bez známok života. Po tom, čo sa udusil sa ho snažili lekári zachrániť. No, po takmer troch týždňoch strávených na prístrojoch Jushua neprežil.

Iba 9-ročného chlapčeka z Tennessee čakal rovnaký osud, keď vyskúšal túto výzvu. Rodina ho našla 10. júna ležať v jeho izbe s opaskom okolo krku, žiaľ ani lekári mu už nevedeli pomôcť.

Po smrti 10-ročnej Talianky dozorný úradník pre ochoranu údajov nariadil spoločnosti TikTok zavedenie vekového obmedzenia.| unsplash.com

Kompetentní nakoniec zakročili

Po nahlásení prípadov, ktoré súviseli so smrťou už spomínaných maloletých, platforma zabokovala súvisiace hashtagy s Blackout Challenge. Týmto sa snaží sociálna sieť odradiť ľudí od účasti a prípadného zdieľania nebezpečného obsahu.

Inzercia

V súčasnosti už na TikToku nie je možné nájsť videa pod výrazom „blackout challenge“. S výnimkou edukatívneho obsahu.

Aktuálne sa ľudia spojili a vytvorili petíciu, v ktorej žiadajú generálnu riaditeľku TikTok-u Vanessu Pappas o zavedenie funkcie zrkadlenia do aplikácie. Táto funkcia by mala rodičovi zrkadliť činnosť ich dieťaťa na TikToku. Teda, zákonní zástupcovia by mohli zasiahnuť v prípade, že dieťa bude čeliť škodlivým alebo nebezpečným videám (kyberšikana, sexuálni predátori, násilný a extrémistický obsah). Petíciu za krátky čas (od 29. júla) podpísalo vyše 12-tisíc ľudí.

Čo je to Blackout Challenge?

Ide o populárnu výzvu, v ktorej sa používatelia TikToku dusia až dokým nestratia vedomie. Využívajú na to opasok, švihadlo či šnúrky. Cieľom je dosiahnúť mozgovú hypoxiu (nízku hladinu kyslíka), čo zapríčiní stratu vedomia. Po náhlom prebudení má daná osoba zažívať pocity eufórie.

Lekári varujú

Lekári varujú pred nebezpečným trendom, ktorý môže spôsobiť trvalé poškodenie mozgu, záchvaty či smrť. V skutočnosti sa deje to, že účastníci challenge zabraňujú prúdeniu okysličenej krvi do mozgu. Čo by sa dalo prirovnať k tomu, keď sa niekto topí či keď dochádza k zástave srdca.

Pokračujte na ďalší príspevok »