TOKIO 2020

Atlétka Kryscina Cimanovská získala humanitárne vízum v Poľsku: Bála sa pracovného tábora

Šprintérka Kryscina Cimanovská na sociálnych sieťach verejne skritizovala Bieloruskú atletickú federáciu za to, že jej prikázali štart v štafete na 4×400 metrov bez upozornenia. Cimanovská sa na Instagrame posťažovala, že bola prihlásená na 4×400 m štafetu po tom, čo niektoré členky tímu nemohli  v spomínanej štafete štartovať, pretože za sebou nemali dostatok  dopingových testov. Uviedla… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Šprintérka Kryscina Cimanovská na sociálnych sieťach verejne skritizovala Bieloruskú atletickú federáciu za to, že jej prikázali štart v štafete na 4×400 metrov bez upozornenia.

Cimanovská sa na Instagrame posťažovala, že bola prihlásená na 4×400 m štafetu po tom, čo niektoré členky tímu nemohli  v spomínanej štafete štartovať, pretože za sebou nemali dostatok  dopingových testov. Uviedla aj fakt, že sa na takúto vzdialenosť nešpecializuje.

Niektoré z našich dievčat sem neprileteli kvôli štartu v 4x400m štafete, pretože za sebou nemali dostatok  dopingových testov,“ povedala Cimanovská pre Reuters na letisku.

A tak ma tréner na túto štafetu prihlásil bez môjho vedomia. Verejne som o tom porozprávala. Prišiel za mnou hlavný tréner a povedal mi, že dostali príkaz z vrchu na to, aby ma stiahli z olympijských hier.

V nedeľu 1. augusta do jej izby prišli tréneri a povedali jej, aby sa pobalila. Na letisko ju vzali členovia výpravy Šumak a Majsevič. Kryscina povedala, že bola z tímu vylúčená, pretože prehovorila na svojom Instagrame o nedbanlivosti svojich trénerov.

Športovkyňa po príchode na letisko skontaktovala políciu. Bála sa možnosti, žeby sa po návrate do Bieloruska mohla ocitnúť v pracovnom tábore.

Národný olympijský výbor Bieloruska vo vyhlásení vyjadril, že tréneri sa rozhodli Cimanovskú vylúčiť kvôli stanovisku lekára pre jej „emocionálne a psychické rozpoloženie.“

KryscinaCimanovská

O štarte v na štafete 4×400 metrov rozhodli bez Kryscininho vedomia, Zdroj: TASR/AP

O pomoc žiadala Medzinárodný olympijský výbor (IOC)

Žiadam Medzinárodný olympijský výbor o pomoc,“ povedala Cimanovská vo videu, ktoré nahrala na telegramový kanál Bieloruskej nadácie športovej solidarity. Nadácia podporuje atlétov, ktorí sú uväznení alebo „odsunutí na vedľajšiu koľaj“ kvôli svojim politickým pohľadom.

Je na mňa vyvíjaný tlak. Snažia sa ma dostať z krajiny bez môjho zvolenia. Žiadam IOC aby sa zapojili.

IOC sa vyjadrilo, že s Cimanovskou prehovorili, a že jej sprievodom na letisko bol aj organizátor Tokio 2020.

Povedala nám, že sa cíti bezpečne,“ zverejnil IOC na Twitteri. Neskôr zverejnili aj druhú časť tweetu, kde sa vyjadrili, že IOC a aj Tokio 2020 budú s Kryscinou naďalej komunikovať kvôli ďalším krokom nasledujúcich dní.

Bieloruská líderka opozície Sviatlana Cichanovská, ktorá sa nachádza v exile, IOC urgovala, aby prípad atlétky prevzali čo najskôr, k situácii sa vyjadrila na svojom Twitteri.

Som IOC vďačná. za ich rýchlu reakciu na situáciu ohľadom bieloruskej atlétky Krysciny Cimanovskej. Má právo na medzinárodnú ochranu a pokračovanie v účasti na olympiáde. Veľmi dôležité je aj prešetriť porušenie práv atlétov zo strany Národného olympijského výboru Bieloruska.

Domov sa zatiaľ vrátiť nechce

Kryscina povedela Reuters, že sa domov momentálne neplánuje vrátiť. Ochranu hľadala aj u spomínanej japonskej polície na letisku Haneda v Tokiu.

Do Bieloruska sa nevrátim,“ napísala Reuters v správe prostredníctvom aplikácie Telegram.

Atlétka cestou na letisko telefonovala so svojou starou mamou, ktorá jej povedala o tom, že sa v Bielorusku stala terčom kritiky, pričom médiá ju označujú aj za mentálne chorú. Stará mama jej preto odporučila, aby sa do krajiny nevracala. Toto Kryscina spomenula na tlačovej konferencii, ktorá sa konala vo Varšave.

Do Bieloruska by sa Kryscina raz rada vrátila. Avšak nespraví tak, kým to pre ňu nebude bezpečné.

Vitaliy Utkin, ktorý je členom bieloruského parlamentu, kritizuje správanie Cimanovskej. „Je to zrada nasmerovaná proti bieloruskému ľudu a jej kolegom atlétom.

Humanitárne vízum z Poľska

Kryscine pomoc ponúkli viaceré krajiny. Nakoniec sa však rozhodla, že využije možnosť udelenia humanitárneho víza v Poľsku.

Cimanovskej sa ešte v stredu 4. augusta podarilo na základe humanitárneho víza odcestovať do poľskej Varšavy. Z bezpečnostných dôvodov však najprv letela do Viedne. Bielorusko opustil aj Cimanovskej manžel Arsenij Zdanevič. Poliaci vízum udelili aj jemu.

Poľsko sa stalo novým domovom množstva aktivistov pochádzajúcich z Bieloruska. Aktivisti sa tak vyhli opatreniam autoritárskeho režimu Lukašenka.

Kryscina Cimanovská

Kryscine sa podarilo nenastúpiť na let proti jej vôli do Bieloruska, Zdroj: TASR/AP

Dvaja bieloruský tréneri prišli o akreditácie

Kvôli kauze bieloruskej olympioničky Medzinárodný olympijský výbor odobral akreditácie dvom bieloruským trénerom. Jurij Mojsevič a Artur Šumak boli vylúčení aj z olympijskej dediny. Jedná sa o preventívne opatrenie. Obaja tréneri dostanú neskôr príležitosť na to, aby o tejto kauze porozprávali aj z ich pohľadu.

Zdroj: Reuters, CBC, Športky, Webnoviny, Šport aktuality, the Guardian, Teraz

Pokračujte na ďalší príspevok »