Ranná meditácia vs. meditácia pred spaním: VÝHODY A TIPY AKO NA TO

Ako začať s rannou rutinou Začať deň rannou meditáciou je perfektné na uvoľnenie a prebudenie zároveň, a pomáha to nastaviť podmienky pre úspešnejší deň. Či už vstávate o 5:00 alebo o 10:00, začlenenie meditácie do vášho rána sa môže stať vašou kotvou v dni plnom často nepredvídateľných situácií a stresových momentov.   Dôležitosť rannej rutiny… Prečítať celé

Ako začať s rannou rutinou

Začať deň rannou meditáciou je perfektné na uvoľnenie a prebudenie zároveň, a pomáha to nastaviť podmienky pre úspešnejší deň.

Či už vstávate o 5:00 alebo o 10:00, začlenenie meditácie do vášho rána sa môže stať vašou kotvou v dni plnom často nepredvídateľných situácií a stresových momentov.

 

Dôležitosť rannej rutiny

Keď začíname svoj deň rannou meditáciou, dávame si tú najlepšiu príležitosť, aby sme boli plne pri vedomí, bdelí a živí predtým, ako niečo začneme robiť.

Vytvorením pravidelnej rannej praxe si pestujeme duševný pokoj a šťastnejšie vzťahy, kde sme láskavejší a menej odsudzujeme seba a iných.

V dôsledku súčasného rýchleho tempa života môžu naše dni zahŕňať dosť stresu a tlaku.

Ľudia sa domnievajú, že tento druh stresu je jednoducho nevyhnutnou súčasťou života, ale meditácia nám môže pomôcť zvládnuť náš domáci a pracovný život pokojnejšie.

Keď rannou meditáciou dosiahnete pokoj a duševnú pohodu, vaša perspektíva sa zmení a môžete začať vnímať seba a svoj deň pozitívnejšie.

Meditácia môže byť prospešná v ktorúkoľvek dennú hodinu, ale sú nepopierateľné výhody krátkej rannej meditácie, ktorá sa stane tak hlboko zakorenená vo vašej rutine, ako šálka kávy/čaju.

Ráno môže byť najlepší čas dňa na začlenenie meditácie kvôli pomalšiemu tempu dňa, zatiaľ čo popoludnia sú skôr hektické, s neustále sa meniacimi zoznamami úloh.

Ak máte čas vstať a zacvičiť si, alebo si urobiť pekné raňajky, pridanie 5-minútovej rannej meditácie do tohto mixu je spôsob, ako rozšíriť svoje zameranie o starostlivosť o seba.

 

 

Meditáciu si môžete predstaviť ako ranný strečing pre váš mozog

Nie vždy máme pod kontrolou svoje okolie, najmä keď cestujeme a máme nepredvídateľné plány.

Ranná meditácia všímavosti je niečo, čo sa dá robiť kdekoľvek: v posteli, v taxíku, v lietadle alebo pri čakaní na raňajkové smoothie.

Môže sa stať základom vášho dňa, niečím, na čo sa môžete vždy spoľahnúť a privedie vás k pocitu pokoja na tele aj na duchu.

 

 

Meditácia pre pokojný spánok

Zdravý spánok súvisí viac s kvalitou odpočinku ako s množstvom hodín.

Spánkové meditácie pomáhajú vytvárať vnútorné podmienky potrebné pre skutočne pokojnú noc.

Pretože keď skutočne ukľudníme myseľ, odpočíva aj naše telo – a práve tento pokoj uľahčuje oddych a uvoľnenie.

Z vedeckého hľadiska meditácia pomáha znižovať srdcovú frekvenciu tým, že pôsobí na parasympatický nervový systém a podporuje pomalšie dýchanie, čím zvyšuje vyhliadky na kvalitný nočný spánok.

 

Čo je vlastne meditácia pre lepší spánok?

Meditácia nás trénuje, aby sme boli menej v hlave a viac si uvedomovali prítomný okamih.

Tendencia mysle uviaznuť v myšlienkach je možno najsilnejšia pred spaním, keď sa zrazu zastavíme a sme ticho.

Meditácia pre pokojný spánok je špecifická záležitosť, ktorá ponúka prirodzenú pomoc pri spánku a umožňuje nám opustiť deň tak, aby sme mohli odpočívať v mysli a zároveň odpočívalo aj naše telo. 

 

Výhody meditácie pred spaním

Pravidelný spánok menej ako sedem hodín za noc zvyšuje riziko vzniku srdcových chorôb, cukrovky, nezdravých stravovacích návykov, ktoré môžu viesť k ďalším chronickým ochoreniam.

Nedostatok spánku môže spôsobiť poruchy krátkodobej a dlhodobej pamäti, rozhodovania, pozornosti a reakčného času.

Ľudia, ktorí majú nedostatok spánku, majú tiež tendenciu robiť viac chýb v práci alebo jazdiť na cestách nebezpečnejšie.

Na druhej strane, kvalitnejší spánok môže znížiť úroveň stresu a zlepšiť duševnú pohodu a pamäť.

Zlepšený spánok ovplyvňuje aj náš imunitný systém, podporuje lepšie stravovacie návyky a reguláciu hmotnosti.

 

Prečo by ste sa mali rozhodnúť meditovať pred spaním?

Najmä ak vás trápi nespavosť alebo problémy so zaspávaním, meditácia preukázateľne zlepšuje kvalitu a efektivitu spánku, to ako rýchlo zaspíte a ako dlho dokážete byť počas dňa bdelí.

Meditácia pred spaním vám môže pomôcť rýchlejšie zaspať a akonáhle zaspíte, pravdepodobne budete spať aj zdravšie.

 

Čo očakávať pri meditácii na zaspávanie

Keď dovolíme telu a mysli aby sa uvoľnili, robíme to jemným spôsobom, nesnažíme sa vynútiť si spánok, inak povzbudíme tok myšlienok, prípadne aj napätie.

Predtým, ako začnete s meditáciou v spánku: ľahnite si na posteľ na chrbát, niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite a zatvorte oči, aby sa telo začalo vypínať.

Ak používate vedenú meditáciu, postupujte podľa pokynov.

Ak praktizujete neriadenú meditáciu, napredujte svojim vlastným tempom.

Čím viac budete praktizovať tento typ meditácie, tým je pravdepodobnejšie, že si vybudujete tichú a pokojnú myseľ, ktorá môže pokojne spať.

Pokračujte na ďalší príspevok »