TikTok môže predstavovať bezpečnostnú hrozbu pre štát a občanov. Zákaz jeho používania platí aj pre slovenský parlament

Obľúbená sociálna platforma pre mladistvých TikTok je vystavená rôznym pochybnostiam. Kým pred pár mesiacmi sa spájala s rôznymi nebezpečnými výzvami, v súčasnosti môže predstavovať bezpečnostnú hrozbu pre štát, ale aj občanov. Ako píše portál Czechcrunch, v priebehu posledných mesiacov jej štáty v celom západnom svete venujú zvýšenú pozornosť. TikTok však kritiku vytrvalo odmieta, pričom šéf… Prečítať celé
Vydané 26. marca 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Obľúbená sociálna platforma pre mladistvých TikTok je vystavená rôznym pochybnostiam. Kým pred pár mesiacmi sa spájala s rôznymi nebezpečnými výzvami, v súčasnosti môže predstavovať bezpečnostnú hrozbu pre štát, ale aj občanov.

Ako píše portál Czechcrunch, v priebehu posledných mesiacov jej štáty v celom západnom svete venujú zvýšenú pozornosť. TikTok však kritiku vytrvalo odmieta, pričom šéf čínskej spoločnosti ByteDance, Shou Zi Chew, sa nedávno spovedal aj na vypočutí v americkom Kongrese.

Singapurský manažér sa tak snažil presvedčiť zákonodarcu, že dáta amerických užívateľov danej aplikácie sú v bezpečí. Okrem toho podotkol, že čínska vláda nikdy sieť o vydanie dát nepožiadala a naďalej sa jedná o súkromnú firmu, ktorá nevykonáva žiadnu špionáž. Avšak aj po tom dochádza k mnohým čiastkovým zákazom aplikácie na telefónoch verejného sektora, pričom výnimkou nie je ani Česko alebo Slovensko.

Situáciu naďalej pozorne sleduje bezpečnostná analytička organizácie GlobSec a Asociácia pre medzinárodné otázky Nikoleta Nemečkayová. Na základe toho vyzýva spoločnosť namiesto komplexného zákazu k lepšej edukácii. Tvrdí, že ak plošne zakážeme nejakú sieť, ľudia si napríklad k propagande nájdu cestu aj inak. Niečo podobné sme mohli vidieť aj pri zákaze dezinformačných webov v Českej republike.

Nedostatky vypočutia šéfa TikToku

Ako sme uviedli vyššie, pred pár dňami došlo k vypočutiu šéfa TikToku v americkom Kongrese. Dané vypočutie má však niekoľko otáznikov.

Ako uviedla Nemečkayová, podľa jej názoru vypočutie nebolo vykonané tak, ako by malo. Tón vypočutia bol od začiatku nastavený veľmi agresívne, pričom nie príliš nadobúdal dojem dialógu. Okrem toho kongresmani Shou Zi Chewa nie vždy nechali dohovoriť, pričom samotný Chew v niektorých prípadoch neodpovedal na položené otázky. Na základe toho sa spoločnosť nedozvedela dostatok nových informácií.

tiktok môže predstavovať bezpečnostnú hrozbu

Aplikácia TikTok sa spája s viacerými etickými problémami. Zdroj: pexels.com

Dôležité je podotknúť, že pred pár rokmi pred rovnakú komisiu predstúpil aj zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg. Aj napriek tomu komisia Chewovi kládla úplne základné otázky o fungovaní obchodného modelu sociálnych sietí. Na spoločnosť to mohlo pôsobiť dojmom, že kongresmani nemajú dostatok základných znalostí o TikToku. Okrem toho šéf danej sociálnej platformy podotkol, že s rovnakým problémom disponujú aj iné sociálne siete.

Nedostatok presvedčivých dôkazov

Aj cez validitu obvinenia nemáme dostatok presvedčivých dôkazov o tom, že TikTok naozaj odovzdával dáta svojich používateľov čínskej vláde. Existujú však obvinenia, ktoré zahŕňajú aj svedectvá bývalých zamestnancov, avšak nikdy nebolo potvrdené odovzdávanie dát.

Vzhľadom na to, že ide o čínsku spoločnosť pôsobiacu v čínskom právnom systéme, pre dané územie platí minimálne jeden zákon, ktorý naznačoval, že TikTok bude údaje s čínskou vládou zdieľať. Ide o normu z roku 2017, ktorá čínskym spoločnostiam a občanom ukladá povinnosť spolupráce s vládou.

Jednou zo zaujímavosti je aj čínska firma Alibaba. Po tom, čo sa jej šéf snažil vystúpiť proti vláde, zmizol. Z toho vyplýva, že Čína má naozaj tieto veci pevne v rukách. Práve preto bude pre platformu TikTok veľmi ťažké sa z jej vplyvu vymaniť.

Aké dáta zbiera TikTok o svojich používateľoch?

Ako píše portál Živé, už pri inštalácií si TikTok vyžiada od jednotlivca súhlas s podmienkami používania, pričom obsahujú aj články o zbere dát. V podmienkach však nie je zrozumiteľne napísané, na aké účely sú dáta využívanie.

Problém spočíva aj vo využívaní firemných zariadení či prihlasovaní sa do firemných účtov zo zariadení, ktoré obsahujú príslušnú aplikáciu. Nielenže v danom bode pôjde o nadmerný zber údajov, okrem toho môže sociálna sieť slúžiť aj ako vstupný bod do firemnej IT infraštruktúry.

tiktok môže predstavovať bezpečnostnú hrozbu

TikTok zbiera o svojich používateľoch citlivé dáta. Zdroj: pexels.com

Pokiaľ používateľov naozaj zaujíma, aké dáta o nich daná spoločnosť zbiera, môže si túto informáciu dohľadať na jej webe. Medzi najpočetnejšie zbierane údaje patria technické informácie. Zahŕňajú IP adresu, verziu operačného systému, model zariadenia, názvy aplikácií, súborov a ich typy, vzory a rytmy písania a typ poskytovateľa telekomunikačných služieb.

Druhú najpočetnejšiu skupinu tvoria lokalizačné údaje. Zahŕňajú informácie o lokácii na základe simkarty alebo IP adresy a GPS súradnice, pokiaľ k nej dá jednotlivec povolenie. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na históriu navštívených stránok, históriu vyhľadávania a metadáta.

Zákaz používania aj v slovenskom parlamente

Zákaz používania tejto sociálnej platformy sa vzťahuje aj na slovenský parlament. V celej infraštuktúre Kancelárie Národnej rady bude aplikácia blokovaná, uvádza denník SME. Vyplýva to z listu vedúceho kancelárie parlamentu Daniela Guspana, ktorý smeroval poslancom.

„Množstvo, spôsob a typ údajov, ktoré sú zbierané, nezodpovedá primárnemu určeniu aplikácie ako sociálnej siete a môžu byť použité na cielený kybernetický útok na konkrétne osoby,“ uviedol v liste Guspan.

Na základe toho zakazuje zamestnancom inštalovať a používať zakázané aplikácie na všetkých zariadeniach parlamentu. Zákaz platí aj pre pripájanie sa do siete kancelárie prostredníctvom VPN alebo pristupovať k web mailu, e-mailu, iným aplikáciám alebo informačným systémom zo zariadení užívateľov, ktorí spomínanou aplikáciou disponujú.

Zákaz sa vzťahuje aj na komunikáciu z počítačovej siete kancelárie so servermi zakázaných aplikácií alebo zakázanými aplikáciami.

Pokračujte na ďalší príspevok »