Právo výberu

Určite každého v živote napadlo ako by vyzeral jeho život, ak by urobil alebo neurobil to alebo tamto.   Ako sa postupne vyvíja náš život, prechádzame rôznymi križovatkami, na ktorých sa rozhodujeme, ktorým smerom sa vyberieme. Okrem križovatiek počas života prechádzame rôznymi levelmi, niektorí z nás stále stúpajú, iní sa sem-tam aj prepadnú a niektorí […]

Autor
Dátum zverejnenia 11. septembra 2017
Obsahuje nasledovné témy , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Určite každého v živote napadlo ako by vyzeral jeho život, ak by urobil alebo neurobil to alebo tamto.

 

Ako sa postupne vyvíja náš život, prechádzame rôznymi križovatkami, na ktorých sa rozhodujeme, ktorým smerom sa vyberieme. Okrem križovatiek počas života prechádzame rôznymi levelmi, niektorí z nás stále stúpajú, iní sa sem-tam aj prepadnú a niektorí stagnujú. Je to však vždy o nás, našom konaní.

 

Život nás každý deň niekoľkokrát stavia pred výber. Výber konáme vždy v zmysle nášho charakteru, vzdelania, výchove od rodičov, sociálneho postavenia. Nie každý však takémuto konaniu, ktoré má vždy nejaké dôsledky, pripisuje veľký význam. Napriek tomu však práve takéto konanie ma veľký vplyv na to kde žijeme, s kým žijeme, kde pracujeme, koľko zarábame a ako sme šťastní.

To, že možnosť je právo výberu, vie však málokto pomenovať. Ako sa rozhodnúť správne nás neučia na základnej, strednej a dokonca ani na vysokej škole. Voľba je ako základná rovnica rozhodovania, ktorá by mala byť správna a rýchla.

Spomeňme si na svojich spolužiakov na základnej škole: každý v triede sa niečím vyznačoval, mal svoje sny, chcel byť úspešný, bohatý a šťastný. Prečo sa to malej skupine podarilo a ostatným nie? Pozrite sa na nich o 20 rokov. Prečo tí, ktorí mali samé jednotky nemajú prácu, ktorá by ich napĺňala a zároveň tí, čo sa ledva udržali na škole, majú prosperujúce firmy. Nie vždy to tak je.

 

Je to akoby sme vytrénovali štatisticky najlepšieho futbalistu podľa predošlých štatistík úspešných futbalistov, nasadili ho do nejakého klubu a napriek tréningom a výsledkom by nedosahoval očakávané výsledky, ktoré by tomu zodpovedali.

V tom je ta krása sveta okolo nás, v rozmanitosti, v každodenných šanciach, možnostiach a hlavne: v príležitostiach.

 

Nedávno som čítal štatistiku, v čom spočíva úspech. Za podstatu úspechu v budúcnosti sa nevníma inteligencia – jej podiel sú len 3 percentá. Najdôležitejšími prvkami toho, či sa dostaneme tam, kam sme si zaumienili, sú:

 

energia, ktorá je v nás,

odhodlanie,

trpezlivosť

 

Vždy som si dával otázku ako je možné, že ľudia, ktorí riadia úspešné spoločnosti a dosahujú veľké zisky, majú chaotické, neorganizované riadenie spoločnosti. A sú asi jediní, kto sa v tom všetkom vyzná. Napriek tomuto faktu sú úspešní a dosahujú dlhodobé rekordy.

Ako je možné, že niekto, kto s ťažkosťami dokončil základnú školu, dnes riadi viacero spoločností a dosahuje výsledky, ktoré sú neporovnateľné s jeho spolužiakmi, ktorí mali samé jednotky? Ako je možné, že deti v rodinách, kde ich otec pil, sa neskôr stali tým istým ako boli ich otcovia. Zároveň ako je možné, že deti z tých istých rodín sa stali  elitou spoločnosti. Kde je medzi týmito dvoma skupinami rozdiel?

 

Rozdiel je v uhle pohľadu zainteresovanej osoby. Ako sa uvedené dieťa postaví k téme odkiaľ pochádza, z rodiny kde otec pil. Zároveň kam ide a čo chce dosiahnuť a či si vybral správny smer, ktorý si zafixoval ako hlavný bod jeho úspešného budúceho života.

Je to prosté: tí, ktorí sú úspešní sú práve tí ľudia, ktorí si zaumienili (vybrali) a držali sa (odhodlaní a trpezliví) toho celý život. Život ich postavil pred voľbu a oni si vybrali.

Ako by to vyzeralo s kapitánom lode, ktorý najme posádku na cestu po mori, keby nevedel kam pláva a kedy na miesto určenia dorazí?

 

Ako na to? Ako sa rozhodovať, keď nás život postaví na križovatku?

Štatisticky je dokázané, že pokiaľ sa rozhodujeme správne, nad 60% našich rozhodnutí je pomer kvalita rozhodnutia versus rýchlosť v pomere kedy žijeme šťastný život. Ak však rozhodovanie viazne napriek tomu, že sa vieme správne rozhodnúť, ide pomer rozhodnutia vs pomer rýchlosti v nás, nie až taký šťastný život ako v predchádzajúcom príklade.

Správne a rýchle rozhodovanie so schopnosťou čeliť následkom je cieľom každého úspešného človeka.

 

Za prvé je dôležité vedieť, že nikdy nie je neskoro spoznať sám seba, či máme 10 alebo 90 rokov. Vždy je šanca urobiť zmenu, nájsť sám seba. Ako na to – treba si dávať otázky, na ktoré si musíte sami v sebe nájsť aj odpovede.

 

kto sme,

prečo sme tu,

aký mame v živote cieľ

Po druhé, aby sme sa vedeli rozhodovať je dôležité poznať svoje vnútorné hodnoty. Sú niečo ako maják, ktorý nám vždy ukáže správny smer ako konať a akými ľuďmi sa obklopovať. Skôr ci neskôr zistíte, že maják funguje veľmi spoľahlivo a vaše okolie sa rozrastie o ľudí rovnakého zmýšľania. Každý z nás ho ma iné, dôležité je aby sme ich mali.

Hodnoty sú barometer, ktorý nám nájde priateľov, ľudí ktorí budú stáť okolo nás a budú tak isto uvedené hodnoty prijímať a hájiť.

Napokon do tretice vedieť aplikovať uvedené body znamená stáť si za nimi aj v praxi. Nemôžeme kázať vodu a piť víno.

Zdroj:
Analyse sucessfull executives:Prof.Stanford GSB Jeffrey Pfeffer
Power: Why Some People Have It and Others Don’t (HarperBusiness, 2010)

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019


Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019