Odhalené zubné krčky vám dokážu znepríjemniť život

Ohrozených je 30 % populácie Stav zubov vplýva nielen na váš celkový vzhľad, ale i na zdravie a vaše osobné pohodlie. Starostlivosť o ne je niekedy časovo a finančne náročná, no vo vyššom veku si môžete poďakovať za dôkladné a šetrné čistenie. So zubami sa často spájajú kazy, bielenie alebo zubný strojček. No o odhalených… Prečítať celé
Vydané 11. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Ohrozených je 30 % populácie

Stav zubov vplýva nielen na váš celkový vzhľad, ale i na zdravie a vaše osobné pohodlie. Starostlivosť o ne je niekedy časovo a finančne náročná, no vo vyššom veku si môžete poďakovať za dôkladné a šetrné čistenie. So zubami sa často spájajú kazy, bielenie alebo zubný strojček. No o odhalených a citlivých krčkoch sa veľmi nehovorí, aj keď ide o častý problém. Vedeli ste, že nimi trpí až 30 percent populácie? Percento výskytu rastie hlavne s pribúdajúcim vekom, pretože zraniteľnosť zubov a ďasien je vtedy vyššia. Odhalené krčky spôsobujú nepríjemnú bolesť pri styku so sladkým, kyslím, studeným či teplým prostredím v ústach. Citlivosť sa môže zhoršiť i v zime prúdením studeného vzduchu pri otvorených ústach.

Ako vznikajú?

Citlivosť vzniká po obnažení zubnej skloviny v dôsledky začínajúcej paradentózy alebo nevhodnej a agresívnej techniky čistenia. K zhoršeniu môže prispieť používanie nekvalitnej tvrdej kefky alebo abrazívnej zubnej pasty.  Ak ide o kvalitu kefky a pasty, vždy si radšej priplaťte a dajte na odporúčania vášho zubára či dentálneho hygienika. Odborníci odporúčajú voliť mäkšiu kefku s hustými štetinami.

Prispieť k tomuto problému môže i prehnaná starostlivosť o zuby, čo je pre našu ústnu dutinu neprirodzené. Príliš častým a silným umývaním vyvíjame neprimeraný tlak na sklovinu a ďasná. Zuby si musíme čistiť v správnom uhle so správnymi pohybmi. Presný a stručný návod nájdete nižšie vo videu Z deníčku dentální hygienistky:

Nevinný problém prerastajúci k pokročilej paradontitíde

Odhalené zubné krčky spôsobuje paradontitída. Ide o chronické zápalové ochorenie parodontu – väziva, ktoré drží zub pevne na svojom mieste. Ten sa skladá z väzivového závesného aparátu zuba, zubného cementu, ďasna a kosti, v ktorej sú vsadené zuby. Prvým varovným signálom pre odhalené zubné krčky sú začervenané ďasná v tesnom okolí zuba.

Najzákernejší na paradontitíde je fakt, že ohrozuje celý váš chrup. Začína nevinným zápalom ďasien spôsobujúci krvácanie. Zapríčiňujú ho baktérie ukladajúce sa na zubných krčkoch a v medzizubných priestoroch. Keďže priestory medzi zubami mnoho ľudí zanedbáva alebo úplne vynecháva, sú pre ne priam živnou pôdou. Zápal preniká hlbšie a hlbšie, čo spôsobuje postupnú stratu kosti, ústup ďasien a následne spomínané odhalené zubné krčky. Pri poslednom štádiu paradontitídy môžete dokonca o vaše zuby prísť – oslabený väzivový aparát, ďasno a kosť spôsobia, že sa zuby začnú uvoľňovať a kývať, až dochádza k ich vypadávaniu.

Naučte sa správnu techniku čistenia zubov a predídete nielen odhaleným krčkom, ale i zubnému kazu. Zdroj: Pexels.com

Ako ich liečiť?

Na trhu dnes existuje množstvo prípravkov, ktoré citlivosť zubov znižujú. Sú nimi špeciálne zubné pasty, ústne vody či vysoko koncentrovaný zubný gél s aminofluoridom, ktorý jemne fluorizuje, remineralizuje a posilňuje zubnú sklovinu. Pre stanovenie presnej liečby je najdôležitejšie s ťažkosťami citlivých zubných krčkov bezodkladne navštíviť zubného lekára. V začínajúcom štádiu odborník odporučí používanie zubnej pasty a ústnej vody obsahujúce látky ako je Novamín, chlorid stroncia či fluorid. Neskoršie štádium je potrebné liečiť fluoridom cínatým či monooxalátom draselným. V pokročilejších prípadoch je potrebné aplikovať dentínový bond alebo sklopolyalkenoát, možnosťou je i zhotovenie krčkovej výplne.

Inzercia

Všetko, čo môžete urobiť pre prevenciu pred odhalenými zubnými krčkami:

  1. Správna technika čistenia zubov
  2. Kefka so správnou tvrdosťou
  3. Jemná zubná pasta
  4. Každý večer použite medzizubnú kefku alebo zubnú niť
  5. Dentálnu hygienu absolvujte aspoň raz ročne, ideálne 2-krát za rok

Absolvujte povinnú zubnú prehliadku a vždy sa o probléme poraďte so svojim zubným lekárom, ktorý vás navedie tou správnou cestou. Zdroj: pexels.com

 

ZDROJE: www.nazuby.eu, www.schill.sk, dentalbrothers.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.