Liek na rakovinu možno spočíva v umelej inteligencii

Rakovina patrí k najčastejším príčinám úmrtia. Týka sa rovnako detí a mladých ľudí ako aj starších, neberie ohľad na pohlavie, rasu, sociálne postavenie, dokonca často nenájdeme jej príčinu ani v dedičnosti či životnom štýle. Jej liečbou sa zaoberajú odborníci z rôznych oblastí na celom svete. Jednými z nich sú aj vedci v Microsofte.   Softvérový… Prečítať celé

Rakovina patrí k najčastejším príčinám úmrtia. Týka sa rovnako detí a mladých ľudí ako aj starších, neberie ohľad na pohlavie, rasu, sociálne postavenie, dokonca často nenájdeme jej príčinu ani v dedičnosti či životnom štýle. Jej liečbou sa zaoberajú odborníci z rôznych oblastí na celom svete. Jednými z nich sú aj vedci v Microsofte.

 

Softvérový gigant sa snaží o revolúciu v oblasti skúmania a liečby rakoviny štyrmi projektami. Cieľom dvoch z projektov je pomôcť pri poskytovaní individuálnej liečby založenej na obrovskej databáze potenciálnych spôsobov liečby a použitím umelej inteligencie na monitorovanie zmien v pacientovom nádore.

V dnešnom svete plnom informácií, ktoré sú ľahko dostupné, je možné merať takmer všetko. Problém môže nastať v bode, kedy treba informácie premeniť na vedomosti, pretože od dát je ešte dlhá cesta k ich pochopeniu. Tu však prichádza na rad umelá inteligencia, konkrétne technika nazývaná strojové učenie.

Umelá inteligencia nie je žiadny mýtus alebo sci-fi. Takzvané strojové učenie nám v mnohom pomáha už dnes.

Umelá inteligencia nie je žiadny mýtus alebo sci-fi. Takzvané strojové učenie nám v mnohom pomáha už dnes.

Pomocou tejto techniky môže počítač konať a rozhodovať sa aj bez toho, aby bol na to naprogramovaný. Takýto proces je výrazne rýchlejší pri triedení dát a obrázkov, čím významne odbremeňuje výskumníkov a pomáha im.

Ďalší projekt sa zameriava na vytvorenie algoritmov slúžiacich na pochopenie toho, ako sa rakovina vyvíja a následne na boj proti nej.

Najrevolučnejším a zároveň najodvážnejším z projektov je projekt zaoberajúci sa reprogramovaním buniek tak, aby boli schopné bojovať s ochoreniami vrátane rakoviny. Tento projekt je však ešte len v počiatkoch a pochopiť biologický systém bude viac než náročné.

INZERCIA

Ak sa vám zdá prepojenie medicíny a počítačového gigantu zvláštne, treba si uvedomiť hlavne to, že Microsoft sa nesnaží budovať bunky, ale počítače. Ak však odborníci z Microsoftu spolu s biológmi pochopia, ako bunky fungujú, budú ich môcť naprogramovať. Aktuálnou výzvou je pre nich vývoj metód a softvéru na analyzovanie a programovanie buniek.

Ilustračná fotografia

Ilustračná fotografia

Inzercia

 

Vo svete je rozšírených približne 100 druhov rakoviny. Tisíce odborníkov neustále pracujú na tom, aby našli spôsob, ako ju definitívne poraziť. Akýkoľvek úspech v tejto oblasti môže znamenať záchranu niekoľkých tisícov či miliónov životov. Držíme preto Microsoftu palce, aby bol jedným z tých úspešných.

 

Medicínska prax je dnes rozsiahlejšia, ako kedykoľvek predtým. Uplatnenie nachádzajú aj softvéri inžinieri a biochemici.

Medicínska prax je dnes rozsiahlejšia, ako kedykoľvek predtým. Uplatnenie nachádzajú aj softvéri inžinieri a biochemici.

 

 

Zdroj článku: iflscience.com

Pokračujte na ďalší príspevok »