Cítite sa unavení? Tu sú možné príčiny

Na jar to voláme jarná únava, na jeseň jesenná. V oboch prípadoch ide väčšinou o únavu spôsobenú zmenou počasia. Čo však robiť, ak ste unavení bez ohľadu na ročné obdobie a počas celého roka?   Existujú tri najbežnejšie príčiny týkajúce sa zdravotného stavu, ktoré môžu súvisieť s nadmernou únavou:   Anémia Anémiu spôsobuje nedostatok železa v strave… Prečítať celé
Vydané 7. októbra 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Na jar to voláme jarná únava, na jeseň jesenná. V oboch prípadoch ide väčšinou o únavu spôsobenú zmenou počasia. Čo však robiť, ak ste unavení bez ohľadu na ročné obdobie a počas celého roka?

 

Existujú tri najbežnejšie príčiny týkajúce sa zdravotného stavu, ktoré môžu súvisieť s nadmernou únavou:

 

  1. Anémia

Anémiu spôsobuje nedostatok železa v strave alebo príliš silná menštruácia u žien. V tele potom cirkuluje menej krvi alebo sa neefektívne distribuuje kyslík do tela, čo spôsobuje únavu. Je to jeden z najbežnejších dôvodov, prečo sa ľudia cítia slabí a vyčerpaní.

  1. Znížená funkcia štítnej žľazy

Ak vaša štítna žľaza nepracuje ako má, prejaví sa to zhoršeným metabolizmom, zníženou úrovňou energie, vypadávaním vlasov a mnohými ďalšími príznakmi. Znížená funkcia štítnej žľazy nesúvisí s vekom, môže sa prejaviť kedykoľvek, pričom hlavným indikátorom vyšetrenia by mal byť jej výskyt v širšej rodine. Ak cítite skoro chronickú únavu, možno by nebolo na zahodenie popýtať sa, či niekto z vašej priamej rodiny netrpel zníženou funkciou štítnej žľazy.

  1. Depresia

Ak symptómy vašej únavy nie sú len fyzické, ale prejavujú sa aj zhoršenou náladou, úzkosťou a neschopnosťou tešiť sa, môže byť za tým aj depresia. Nezamieňajte si však depresiu so zlou náladou, ktorú často voláme depka. Depresia je seriózna diagnóza a jej prejavmi sú aj problémy so spánkom, či už nespavosť alebo nadmerný spánok, nechuť alebo naopak nadmerná chuť do jedla či nízka motivácia k čomukoľvek. Pozitívne je, že ak vám diagnostikujú depresiu, dá sa s ňou pracovať a dostať ju pod kontrolu tak, aby vás celkom neovládla.

 

Ak sa vás netýka ani jedna zo zdravotných príčin, chybu treba hľadať v životnom štýle. O energiu vás môžu uberať predovšetkým tieto 3 príčiny:

 

  • Nezdravé stravovanie

 

Príliš veľa cukrov a sacharidov v strave vám dodá energiu, ale iba krátkodobo. Rovnako je to aj s kofeínom. Ak sa chcete cítiť lepšie, eliminujte rafinovaný cukor a nahraďte ho jedlom, ktoré vám dodá energiu dlhodobo. Skúsiť môžete rôzne druhy ovocia alebo zeleniny.

 

  • Neadekvátny spánok

 

Pri spánku stále platí, že by mal trvať 7 až 9 hodín v noci. Ak máte problémy so zaspávaním, skúste cvičenie (najneskôr 2 hodiny predtým, než idete spať), vytvorte si zo spánku zvyk, spojte si ho s niečím príjemným. Dbajte tiež na prostredie a podmienky, v akých spíte.

 

  • Chronická zaneprázdnenosť

 

Venujte viac času činnostiam, ktoré robíte pre seba. Ak ste zaneprázdnení, väčšinou je to spôsobené tým, že venujete priveľa času práci, rodine, priateľom a snažíte sa všetkým vyhovieť. Pomôcť môžu tiež prestávky počas pracovného dňa, napríklad na obed. Aj keď máte toho veľa, vymeňte obed pri počítači s telefónom pri uchu za pokojnú polhodinku v reštaurácii. Vyčistíte si tak hlavu a budete sústredenejší a sviežejší.

 

unitedlife zdravie unava

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »