Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.
Vydané 19. septembra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Pred časom sme na stránkach UnitedLife písali o takzvaných tiny houses, teda malých domoch postavených ako dočasné bývanie. Jedná sa o veľmi pôsobivý koncept bývania, ktorý vyžaduje menej finančných prostriedkov a údajne menej zaťažuje životné prostredie. Okrem toho človeka učí žiť aj v menšom priestore, kým sa nepresťahuje do niečoho poriadneho.

Existujú však aj prípady ľudí, ktorí sa rozhodli v minidomoch prežiť celý život. Či sa im tieto verejné prísľuby aj podaria, ukáže až čas.

Jedna vec sú minidomy, druhou sú garsónky. Tie majú na realitnom trhu s prenájmami svoje nezastupiteľné miesto. Pre mladých ľudí sú častokrát prvým samostatným bývaním, pretože poskytujú súkromie a v porovnaní s dvoj- a trojizbovými bytmi sú výrazne lacnejšie.

Smerom na západ nie sú takéto garsónky úplne bežné, ľudia sú zvyknutí skôr na veľkorysejšie priestorové pomery. Ale vyzerá to tak, že svet začína objavovať aj čaro malých bytov.

Napríklad v Holandsku sú veľmi populárne takzvané štúdiá. Jedná sa vlastne o väčšie garsónky, ich výmera zvyčajne nie je menšia ako 55 štvorcových metrov. Pod túto hranicu by sa malo jednať práve o garsónku, ale my na Slovensku vieme, že tie menšie z nich neraz dosahujú výmeru iba okolo 30 štvorcových metrov. Napríklad tento inzerát ponúka garsónku s výmerou 44 m2, pričom o nej píše ako o priestrannej.

Tak, usúďte sami, či takýto minibyt považujete za priestranný. Nepochybne ale záleží na jeho dispozícii a vybavenosti, ako i dizajne.

Práve dizajn vnútorného usporiadania určuje to, ako sa v byte cítime. Aj veľmi malá garsónka sa dá spraviť vizuálne pôsobivou a atraktívnou na bývanie.

 

Z webu Tumblr sme vybrali pestrú galériu fotografií zaujímavo zariadených garsóniek a veľmi malých bytov, ktoré by mohli slúžiť ako inšpirácia pre všetkých ich majiteľov, ktorí svoje byty dávajú do prenájmu. Mali by mať v sebe zakorenenú povinnosť pripraviť pre budúcich nájomníkov príjemný a zdravý priestor. U nás sa síce zatiaľ stretávame skôr s opačným prístupom, nájomcovia zvyknú byt ponúkať v dezolátnom stave, ale aj to je iba dôsledok prebytku dopytu na realitnom trhu. Aj to sa čoskoro zmení a majitelia nehnuteľností budú musieť zvážiť aspoň nevyhnutné investície do rekonštrukcií. Nech im nasledovná galéria slúži ako inšpirácia.

 

Kliknutím na fotografiu ju zobrazíte v režime na celú obrazovku.

Pokračujte na ďalší príspevok »