Hnedý šum: TikTok trend, podľa ktorého lepšie zaspíte

Poznáte farebné frekvencie, ktoré vám pomôžu v boji proti nespavosti? TikTok najnovšie ospevuje hnedý šum – zistite, v čom spočíva jeho sila. Niet nad dobrý spánok Dospelý človek by si mal dopriať priemerne sedem až deväť hodín spánku. Veľakrát sa to zdá ako nemožné číslo, či už je to kvôli práci alebo osobným záležitostiam. Na… Prečítať celé
Vydané 22. novembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Poznáte farebné frekvencie, ktoré vám pomôžu v boji proti nespavosti? TikTok najnovšie ospevuje hnedý šum – zistite, v čom spočíva jeho sila.

Niet nad dobrý spánok

Dospelý človek by si mal dopriať priemerne sedem až deväť hodín spánku. Veľakrát sa to zdá ako nemožné číslo, či už je to kvôli práci alebo osobným záležitostiam. Na kvalitu spánku má negatívny dopad aj zvýšený nával povinností. Dôsledkom je neslávne známa  insomnia, respektíve nespavosť, ktorá dokáže poriadne zamávať so zdravím.

Bezsenné noci sú často pôvodcom zdravotných problémov. zdroj: pexels.com

Rád na zlepšenie spánkového režimu je mnoho. Vyhýbajte sa kofeínu, nikotínu, alkoholu, choďte spať so zatiahnutými žalúziami, nepoužívajte mobil, keď ležíte v posteli…buď ste to všetko už vyskúšali, alebo sa odmietate vzdať svojich zvykov.

Ako veľa iných trendov predtým, TikTok spopularizoval ďalšiu z metód na lepší spánok. Hnedý šum (brown noise) má byť zvukovou terapiou pre tých, ktorí si chcú napriek hektickému životu nájsť čas na oddych. Môže naozaj pomôcť a ak áno, ako?

Odkedy majú zvuky farby?

Ukázalo sa, že zvuk, podobne ako svetlo, prichádza vo farbách. Farba šumu je určená energiou zvukového signálu, konkrétne závisí od mixu frekvencií. Trúbenie áut a štekot psov stimulujú mozog rušivým spôsobom a nedovolia vám zaspať. Iné zvuky môžu uvoľniť váš mozog a podporiť lepší spánok. Môžete ich počúvať na počítači, smartfóne alebo spustiť prostredníctvom televízie.

Hoci je spomedzi šumov najznámejší biely (white noise), spolu s hnedým a ružový šumom (pink noise) patria k spánkovým zvukom. Ide o stále zvuky s minimálnymi zmenami v porovnaní s hudbou alebo hlasným rozprávaním. Biely šum popisuje rovnomerne rozložené tóny naprieč frekvenciami. Zahŕňa nízke, stredné a vysoké frekvencie a znie ako rádiový šum.

Ružový šum má viac nízkofrekvenčných a menej vysokofrekvenčných zvukov. Je nižší a hlbší ako biely šum, podobne ako stály dážď. Hnedý šum spomedzi tejto trojice obsahuje najnižšie frekvencie. Znie hlbšie, pripomína zurčiacu rieku alebo drsný príboj. Na pomoc bábätkám boli vytvorené aj zoznamy skladieb s hnedým šumom, pretože napodobňuje zvuk v matkinom lone.

Každý na zvukové vnemy reaguje inak

Niektorí ľudia sú citlivejší na vonkajšie podnety ako iní. To zahŕňa ľudské dotyky, silné pachy, kofeín, jasné svetlá alebo hluk. Kým jedna osoba vníma zvuk ako upokojujúci alebo relaxačný, iná cíti skôr rozptýlenie a rušenie. Existuje niekoľko teórií, prečo niektorí ľudia oceňujú výhody zvukových odtieňov:

  • Rozptýlenie a relaxácia

Hluk vás môže presmerovať a odvrátiť od nadmerného premýšľania alebo obáv. Niektoré výskumy ukazujú, že počúvanie hudby pomáha ľuďom duševne sa uvoľniť. Ak sú však vaše myšlienky znepokojujúce alebo silné, samotný hluk nemusí stačiť na rozptýlenie zaneprázdnenej mysle.

  • Maskovanie zvuku

Keď spíme, mozog pokračuje v spracovaní vonkajších zvukov a keď spíme, hlasný hluk nás môže zobudiť. V pokojnom vidieckom meste bude rovnaký autoalarm alebo štekot psa znieť oveľa hlasnejšie, než v rušnom centre mesta. Hnedý šum „vytlačí“ hlasný zvuk a zabraňuje jeho vnímaniu počas našej relaxácie.

  • Podmienený reflex

Podmienený reflex je spôsob učenia, ktorý sa vytvára naučenou reakciou. Vzniká prostredníctvom prepojenia nepodmieneného stimulu a neutrálneho stimulu. Autorom tejto teórie je ruský lekár Ivan Pavlov, známy svojím experimentom so slintajúcimi psami. Podobne sa vysvetľuje naša reakcia na upokojujúce zvukové frekvencie. Relaxačný šum sa pred spaním mení na pomôcku, kým akýkoľvek rušivý zvuk by spôsobil prerušovaný spánok.

  • Sluchová stimulácia

Sluchová stimulácia nie je špecifická pre ružový, biely alebo hnedý šum. Zahŕňa však prehrávanie nízkofrekvenčných tónov v snahe „posilniť“ určité štádiá spánku, čím sa pokúša o zlepšenie kvality spánku.

Vie nám pomôcť?

Vedci sa zatiaľ nechystajú na obšírny výskum vplyvu hnedého šumu. Menšie štúdie však ukázali, že hnedý a ružový šum môže byť nápomocný ľuďom s ADHD. Predpokladá sa, že môžu ťažiť z dodatočnej stimulácie, ktorú poskytuje hnedý šum pri štúdiu alebo pri pokuse o sústredenie.

hnedý šum

Správne zvolené zvuky nás dokážu upokojiť či zlepšiť koncentráciu. zdroj: pexes.com

Sociálne médium síce svojím dosahom osloví množstvo ľudí, ktorých trápi nespavosť, avšak v žiadnom prípade nie je odbornou pomocou. TikTok odporúčania by mali nasledovať až po zverení sa do rúk odborníkom. Za pokojný spánok to z dlhodobého hľadiska jednoznačne stojí.

Zdroje: www.bigthink.com, www.cassybayarea.org

Zdroj titulnej fotografie: www.pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »