Generácia Z si začína uvedomovať riziká alkoholu. Ide o generáciu, v ktorej bude najviac abstinentov?

Po tragickej nehode na Zochovej sa slovenské média začali viac venovať téme alkoholizmu. Verejnosť začala vnímať pitie alkoholu ako spoločenský problém, nakoľko nie je tabu ani pre vodičov motorových vozidiel. Podľa štatistík priemerný dospelý Slovák vypije ročne viac ako 13 litrov alkoholu, informuje spravodajský portál Aktuality.sk. Ide o negatívny vplyv na mládež, nakoľko existuje čoraz… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Po tragickej nehode na Zochovej sa slovenské média začali viac venovať téme alkoholizmu. Verejnosť začala vnímať pitie alkoholu ako spoločenský problém, nakoľko nie je tabu ani pre vodičov motorových vozidiel.

Podľa štatistík priemerný dospelý Slovák vypije ročne viac ako 13 litrov alkoholu, informuje spravodajský portál Aktuality.sk. Ide o negatívny vplyv na mládež, nakoľko existuje čoraz viac mladistvých, ktorí sa nebránia jeho konzumácii. Nielenže ide o nelegálnu činnosť, ale okrem toho aj o obrovskú záťaž pre zdravie, pričom ochorenia spojené s nadmerným pitím alkoholu sa prejavujú v strednom až vyššom veku.

Najnovšie poznatky však naznačujú, že mladí ľudia začínajú čoraz viac preferovať zdravý životný štýl. Je možné ich stretnúť skôr vo fitness centre než v bare. Svoje pokroky zobrazujú na sociálnej platforme TikTok, pričom sa nebránia ani zdravej strave. Jediným tabu je pre nich alkohol a iné škodlivé návykové látky.

Pandemické prebudenie sa

Ako píše portál IFN, prvé zmeny týkajúce sa konzumácie tejto legálnej drogy sa spozorovali počas pandémie. Nemožno o tom hovoriť ako o trende, nakoľko ide skôr o uvedomenie si mladistvých, akým spôsobom vedú svoj život. Aj kvôli tomu sa objavil nový termín „triezvy zvedavý“, ktorý sa definuje ako možnosť voľby. Okrem toho mladiství zmenili svoje návyky aj zo zdravotných dôvodov, či už fyzického alebo psychického charakteru.

Generácia Z a alkohol

Generácia Z sa nebraní zdravému životnému štýlu. Zdroj: pexels.com

„Je to prebudenie, aby sme boli zdravší,“ vysvetľuje pre IFN psychologička a psychoterapeutka Dr Nahid Dave.

„Je to tiež prebudenie v zmysle, že si uvedomujú, že nemusia piť, aby čelili životným vzostupom a pádom. Vytriezvenie vás prinúti čeliť životným výzvam so zraniteľnosťou a bolesťou,“ dodáva.

Ďalším významným faktorom je aj ekonomická situácia podliehajúca inflácií. Netreba však zabúdať ani na to, že niektorí jedinci kvôli izolácií a pocitom samoty počas pandémie častejšie siahali po poháriku s alkoholom, ako sme uviedli v našom predošlom článku.

Inzercia

Pozitívne príklady

Možno to podľa niektorých znie ako idealistická rozprávka, avšak existuje niekoľko pozitívnych príkladov. Jedným z nich je 22-ročná študentka Lola, ktorá v dôsledku obmedzenia pitia alkoholu začala riešiť aj svoje problémy s úzkosťou, píše portál BBC.

„Nie som proti pitiu, len sa mi nepáči, keď sa opijem alebo je mi na druhý deň zle,“ opisuje Lola pre BBC svoje pocity.

„Rada sa vraciam bezpečne domov a spomínam na ľudí, ktorých som spoznala, čiže triezve noci mi robia dobre,“ dodáva. Okrem toho podotýka, že nie je medzi svojimi priateľmi anomáliou, nakoľko aj oni prezentujú rovnakú životnú filozofiu.

Generácia Z a alkohol

Síce v mnohých prípadoch nejde o úplnú abstinenciu, znížený príjem alkoholu má pozitívne účinky na zdravie. Zdroj: pexels.com

Výnimkou nie je ani študentka Isabella, uvádza portál Teen Vogue. Pred pandémiou si zvykla s priateľmi kúpiť najlacnejší alkohol, síce častokrát kvôli nedostatočným financiám museli obmedziť príjem jedla. Avšak po tom, čo sa v dôsledku pandemickej situácie prerušil semester, jej návyky spojené s konzumáciou alkoholu sa výrazne zmenili. Uvedomila si, že sa jej nepáči najmä pocit opitosti, ktorý je v mnohých prípadoch spájaný s nasledujúcou ľútosťou nad svojimi činmi.

Abstinencia ako tabu?

Experimentovanie s alkoholom, ktoré sa častokrát spája s nadmerným pitím, sa zvyklo považovať za znak dospelosti, uvádza portál BBC. Dalo by sa dokonca povedať, že alkohol sa da vnímať aj ako spoločenský lubrikant, ktorý pomáha jedincom sa ľahšie zabaviť či zoznámiť s okolím. Ide o viac-menej nebezpečný názor, nakoľko sa ním môžu riadiť aj neplnoleté osoby, ktoré v mnohých prípadoch disponujú s nízkou znalosťou o prípadných rizikách spojených s pitím.

Študentka Isabella pre Teen Vogue ďalej uvádza, že keď bola mladšia, mala pocit, že musí piť, aby sa cítila istejšie. Taktiež sa bála, že príde o kontakt so svojimi priateľmi, nakoľko abstinencia sa v tom čase považovala za tabu. Okrem toho tvrdí, že ide o dobrú vlastnosť, ktorú v dnešnom chaotickom svete dokáže kontrolovať.

Americká študentka Nora, ktorej pôvod pochádza z východnej Európy, si všimla, že počas jej začiatkov abstinencie sa stretla akoby so znepokojením nad jej životným štýlom zo strany rodičov. Pripisuje to najmä tomu, že mali obavy z toho, že boli na ňu príliš prísni, čo mohlo mať vplyv na jej spoločenský život.

Generácia Z a alkohol

V súčasnosti je jednoduchšie stretnúť mladých ľudí vo fitness centre než v bare. Zdroj: pexels.com

„Myslím, že to prišlo z miesta, kde sa tak tvrdo snažili asimilovať do americkej kultúry a vedeli, že na určitej úrovni vždy budú ľudia, ktorých neprijmú kvôli ich prízvuku alebo čomukoľvek inému,“ vysvetľuje Nora.

Dobrou správou však je, že Generácia Z môže byť naozaj prvou generáciou, ktorá môže ísť pozitívnym príkladom, dodáva BBC. Jedna zo štúdií, ktorá vznikla počas roku 2019 v Spojenom kráľovstve, uvádza, že u osôb medzi 16. až 25. rokom života je najpravdepodobnejšie, že budú abstinenti. Za najmenej pravdepodobnú generáciu sa považujú ľudia vo veku 55 až 74 rokov.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.