KTO Z KOHO: Ako lovia ľudia žraloky a ako lovia žraloky nás?

Lov žralokov je na celom svete veľmi populárnou činnosťou, a to na rôzne účely. Žiaľ, tento postup ohrozuje prežitie druhov, ak sa nerobí trvalo udržateľným spôsobom. Každý rok ľudia zabijú okolo 100 miliónov žralokov, pri komerčných a rekreačných aktivitách, vrátane neslávne známeho odstraňovania žraločích plutiev. Odstraňovanie žraločích plutiev je praktika, pri ktorej sa žraloky chytia… Prečítať celé
Vydané 20. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Lov žralokov je na celom svete veľmi populárnou činnosťou, a to na rôzne účely.

Odstraňovanie žraločích plutiev je praktika, pri ktorej sa žraloky chytia a odrežú im plutvy, potom sa telo žraloka vyhodí.

Žraločie plutvy sú vyhľadávané najmä pre tradičnú čínsku medicínu a polievku zo žraločích plutiev, ktorá je v Ázii považovaná za pochúťku.

V minulosti ľudia verili, že to nie sú zvieratá, na ktoré treba prihliadať z hľadiska ochrany, pretože neboli docenené v porovnaní s inými zvieratami, a neboli ekonomicky dôležité.

Táto koncepcia sa však mení, vzhľadom na znižovanie populácie a zvyšujúci sa dopyt po produktoch vyrobených z ich tela.

ŽRALOKY AKO POTRAVA

Po niekoľkých častiach žraločieho tela je na trhu vysoký dopyt, pretože sú za ne veľmi vysoké ceny.

Žraločie mäso je potravou pre ľudí už mnoho rokov. Je to bežné v strave mnohých ľudí, ale je možné, že niektorí nevedia, že ryba, ktorú jedia, je žralok.

V Európe, Severnej Amerike a Južnej Amerike môžete dostať žraločie mäso v niektorých supermarketoch úplne bežne.

Tento trend začal, pretože ľudia začali považovať ryby za alternatívu bravčového, hovädzieho alebo kuracieho mäsa.

V Austrálii je bežné jesť steaky zo žraloka, a v mnohých častiach Ázie je jedenie žraloka niečo ako kuracie mäso v Amerike.

Odstránené žraločie plutvy. Zdroj: mirror.co.uk

ODSTRAŇOVANIE ŽRALOČÍCH PLUTIEV

Je to bežný, ale neslávne známy postup zabíjania žralokov.

Spočíva v rozrezaní plutiev žralokov na otvorenom oceáne. a hádzaní zvyšku tela späť do vody, s možnosťou, že žraloky uhynú vykrvácané alebo ich napadnú iné morské živočíchy.

V Ázii je vysoký dopyt po žraločích plutvách, pretože tam pripravujú neprávom nazývanú zázračnú a veľmi drahú polievku.

Situácia je vážna, pretože hoci existujú zákony, ktoré túto prax zakazujú, každý rok sú týmto spôsobom zabité milióny žralokov.

ZÍSKAVANIE CHRUPAVKY

Produkty vyrobené zo žraločej chrupavky sú čoraz populárnejšie ako lieky vo forme kapsúl alebo prášku, ktoré sú užitočné pri liečbe rôznych ochorení kĺbov.

ČÍM SA ŽRALOKY BRÁNIA ÚTOKOM A ČO SÚ ICH LOVECKÉ DARY?

Desivé oči veľkého bieleho žraloka. Zdroj: reddit.com

360-stupňové ZORNÉ POLE

Jednou z vecí, ktoré robia žraloky tak strašidelnými, sú ich oči.

Zdajú sa temné a ľahostajné, no opak je pravdou.

V skutočnosti majú žraloky takmer 360-stupňové zorné pole.

Majú tiež film na sietnici, ktorý umožňuje špeciálne nočné videnie.

DESIVÁ ČELUSŤ

Ako keby čeľuste žraloka neboli dosť desivé, môžu sa tiež uvoľniť a dramaticky tak zväčšiť svoj objem.

Môžu tak uhryznúť extra veľké sústo a kompletne pohltiť svoju korisť.

Tiež môžu vytvoriť čiastočné vákuum na nasávanie koristi priamo do svojich útrob.

ŠPECIÁLNE SNÍMACIE ORGÁNY

Väčšina žralokov, podobne ako raje, má špeciálne snímacie orgány nazývané elektroreceptory.

To pomáha žralokom odhaliť korisť, no zároveň ich robí mimoriadne citlivými na elektrický prúd.

Toto sa využíva na vytvorenie zariadení na prevenciu a ochranu pred žralokmi.

NIEKTORÍ LOVIA SAMI, INÍ V SKUPINÁCH

Niektoré žraloky majú tendenciu loviť sami, zatiaľ čo iní uprednostňujú silu v skupinách.

Žraloky tigrované napríklad uprednostňujú lov osamote, pričom na ulovenie koristi používajú tajné a prepadové taktiky, zatiaľ čo napríklad kladivohlavce vrúbkované, lovia vo viac ako 100 členných skupinách.

KAMUFLÁŽ

Popri ich bystrých zmysloch ako zrak, čuch a ich obrovskej rýchlosti, majú žraloky výborné vnímanie a pochopenie pre svoje prirodzené prostredie.

Sú jedinečne schopní maskovať sa mnohými spôsobmi vrátane použitia odrazu slnka alebo bieleho spodku ich tiel, a mnohých ďalších.

CYKLY LOVU

Rovnako ako u ľudských lovcov, aj žraloky sa naučili, že najlepší čas na lov je, keď je ich korisť v pohybe.

Tulene a uškatce, ktoré sú hlavnými cieľmi veľkých bielych žralokov, majú tendenciu opustiť svoj domov v neskorých večerných hodinách, a vrátiť sa až za úsvitu.

Toto sú teda časy, kedy budú žraloky pravdepodobne na love a hľadajú svoju ďalšiu potravu.