Tip na festival: Koncom januára sa na Slovensku uskutoční prehliadka severského filmu SCANDI

Na Slovensko po deviaty raz prichádza prehliadka severských filmov SCANDI. V kinách naprieč republikou si od 24. do 31. januára môžeme pozrieť dánske, fínske, islandské, nórske i švédske snímky. Väčšinou ide o novšie tituly, no v ponuke je aj staršia trilógia Dealer (Pusher, 1996-2005) dánskeho režiséra Nicolasa Windinga Refna. Po celom Slovensku Do deviateho ročníka… Prečítať celé
Vydané 19. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , , ,

Po celom Slovensku

Do deviateho ročníka festivalu sa zapojili kiná v Banskej Štiavnici (Kino Akademik), Bardejove (KC Bašta – Kino Kameň), Betliari (Kino Úsvit), Bratislave (Artkino za Zrkadlom, Cinema City Aupark, Kino Lumiere na FTF VŠMU, Kino Film Europe, Kino Lúky, Kino Mladosť, Kino SĽUK), Dolnom Kubíne (Oravská knižnica Antona Habovštiaka), Dubnici nad Váhom (Kino Lastovička), Hlohovci (Kino Úsmev), Košiciach (Kasárne Kulturpark, Kino Tabačka, Kino Úsmev), Kremnici (Kino Akropola), Liptovskom Mikuláši (Kino Nicolaus), Lučenci (FK Priestor), Malackách (Kino Záhoran), Martine (Kino Moskva), Modre (Kino Mier), Námestove (Kino Kultúra), Nitre (Mlyny Cinemas), Nových Zámkoch (Kino Mier), Piešťanoch (Kino Fontána), Poprade (Kino Tatran), Prešove (Kino Pocity na Stromoradí), Prievidzi (KaSS FK´93), Púchove (KC Podivný barón), Ružomberku (Kino Kultúra), Senci (Kino Mier), Seredi (Kino Nova), Spišskej Novej Vsi (Kino Mier), Stupave (Kino Kultúrka), Trenčíne (Artkino Metro), Trnave (Kino Hviezda, KC Malý Berlín) a Žiline (Rosenfeldov palác, Stanica Žilina-Záriečie).

Organizátori zaradili do programu šestnásť filmov, z ktorých bude porota zložená zo študentov a študentiek Katedry filmových štúdií Filmovej a televíznej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave vyberať víťazov troch ocenení: Cena za najväčší kinematografický prínos, Cena za najoriginálnejšie spracovanie scenára a Cena za najautentickejší herecký výkon.

Nás v programe okrem trilógie Dealer zaujali tri rozdielne snímky, ktoré môžu prostredníctvom originálneho diváckeho zážitku ukázať, kde sa nachádza súčasná severská kinematografia:

UFO Švédsko (Švédsko)

Príbeh o dospievajúcej rebelke umiestnenej do pestúnskej starostlivosti, ktorá má podozrenie, že jej otec nie je mŕtvy, ale ho unieslo UFO. Za pomoci združenia UFO Švédsko je odhodlaná zistiť pravdu. Príbeh sa odohráva v 90. rokoch 20. storočia v malom švédskom meste. Producentská spoločnosť Crazy Pictures sa inšpirovala združením „UFO Sweden“, ktoré vo Švédsku spravuje najväčší UFO archív na svete  ̶̶̶  Archív pre nevysvetliteľné javy.

Zdroj: unsplash.com

Posadnutosť (Nórsko)

Zatiaľ čo na kontinente sa šíri epidémia španielskej chrípky, kňaz a jeho syn sa vracajú z misijnej služby na Madagaskare na nórsky vidiek, domov k rodine. Kňaz dostal za úlohu rozhodnúť o umiestnení nového kostola pre miestnu banskú spoločnosť. Majú ho postaviť na starom saamskom pohrebisku. Keď sa kňaz rozhodne dať vykopať a odstrániť ľudské pozostatky, mŕtvi ožijú a prenasledujú osadníkov. Film sa odvíja na začiatku 20. storočia a jeho východiskom je epidémia španielskej chrípky, na pozadí ktorej odhaľuje temnotu ľudskej povahy pod nezvládnuteľným tlakom.

Je mi zo seba zle (Nórsko, Švédsko)

Signe a Thomas sú mladý pár so vzájomne nezdravou súťaživosťou, ktorá naberie nebezpečný smer, keď sa Thomas náhle presadí ako súčasný umelec. Signe v reakcii na to urobí zúfalý, až sebazničujúci pokus o znovuzískanie svojho postavenia tým, že sa úmyselne stane chorou, aby prilákala na svoju stranu pozornosť a súcit. Režisér Kristoffer Borgli v tejto čiernej, satirickej komédii zobrazuje toxický vzťah, ktorý rýchlo eskaluje do desivých nových úrovní narcistickej sebaprezentácie.

Dealer, Dealer II, Dealer III (Dánsko)

Vždy poteší, keď sa takáto kultová trilógia dostane na plátna aj v našich podmienkach. Nicolas Winding Refn v nej bez príkras zobrazil kodanské podsvetie. Prvý Pusher bol jeho režisérskym debutom a rovnako bol aj hereckým debutom Madsa Mikkelsena, ktorého postava sa stala centrálnou v „dvojke“ z roku 2004. Refnovi sa v oboch pokračovaniach podarilo minimálne vyrovnať, ak nie prekonať predchádzajúci diel, čím sa nemôže pochváliť mnoho trilógií. Preto odporúčame využiť túto jedinečnú príležitosť a aspoň niektorého Pushera si pozrieť v kine.

Mads Mikkelsen. Zdroj: screenshot, YouTube

Kompletný program a ďalšie informácie sú na stránke festivalu.

Zdroje: scandifest.sk, scandifest.cz

Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com