Natáčanie Megalopolisu vraj sprevádzajú ťažkosti. Zažíva Francis Ford Coppola druhú filmársku Apokalypsu?

Vydané 18. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Pre Francisa Forda Coppolu (trilógia Krstný otec) nie sú problémy pri natáčaní žiadnou novinkou. Vo veku 83 rokov porušil zlaté pravidlo Hollywoodu, ktoré znie: „Nikdy neinvestuj do filmu svoje vlastné peniaze.“ Podľa niektorých zdrojov vznikol v Atlante, kde Coppola nakrúca Megalopolis, chaos. Okrem nafukujúceho sa rozpočtu sa mu údajne rozpadáva štáb. Americký režisér však popiera tieto informácie.

Na pľaci Apokalypsy alebo apokalypsa na pľaci? Zdroj: Facebook

Apokalypsa 2?

Portál The Hollywood Reporter uvádza, že natáčanie je v polovici z plánovaných 80 až 90 dní, no Coppola prišiel o vedúceho výpravy a supervízora – art directora, a to už v decembri rozpustil celý tím vizuálnych efektov, ktoré sú pre túto snímku nesmierne dôležité. „Na pľaci to bolo absolútne šialenstvo,“ komentoval situáciu zástupca jedného z prepustených. Coppola financuje film z vlastného vrecka, čiastočne aj z predaja svojich renomovaných kalifornských viníc. Obsadil hviezdy ako Adam Driver, Laurence Fishburne, Forest Whitaker či Dustin Hoffman, no nie jasné, čo bude nasledovať. „Neexistuje dobrá odpoveď. Minie oveľa viac peňazí, než plánoval, a dokážete si predstaviť, koľko už investoval. Bola by to preňho veľmi horká pilulka, keby to nedokončil,“ povedal jeden z členov produkcie.

Coppola sa však pre portál Deadline vyjadril, že tieto opisy sú značne dramatizované: „Ešte nikdy som nebol taký spokojný s hercami. Som spokojný s tým, ako to zatiaľ vyzerá, aj s tým, že časovo ideme podľa plánu. Autori týchto článkov nikdy nekonkretizujú svoje zdroje. Môžem sa len zasmiať a odkázať im, nech len vyčkajú. Bude to krásny film, najmä zásluhou skvelého obsadenia. Všetci sú veľmi pracovití, ešte nikdy som si natáčanie takto neužíval. Sú ochotní hľadať aj skryté a nekonvenčné cesty. Takisto od kamery by som si nemohol priať viac, takže keď je všetko toto v poriadku, nerozumiem, o čom niektorí hovoria.“

Déja vu

Viacerí pozorovatelia sa zhodujú, že Megalopolis zatiaľ pripomína neslávne nakrúcanie Coppolovej Apokalypsy v 70. rokoch minulého storočia. Priebeh odzrkadľoval príbeh filmu o upadaní do šialenstva. Vznikol aj dokument „Srdcia temnoty“ s podtitulom „Filmárova apokalypsa“. „Boli sme v džungli. Mali sme príliš veľa peňazí, príliš veľa vybavenia a postupne sme sa zbláznili,“ rekapituloval Coppola v roku 1979 na festivale v Cannes. Nakoniec sa však z džungle vynoril triumfálne a Apokalypsa je dodnes vnímaná ako jeden z najlepších filmov v dejinách. Iba čas ukáže, ako dopadne Megalopolis, a možno vzniknú aj Srdcia temnoty 2.

„Boli sme v džungli. Mali sme príliš veľa peňazí, príliš veľa vybavenia a postupne sme sa zbláznili.“ Zdroj: screenshot, YouTube

O filme

Coppola hľadí do budúcnosti a svoj magnum opus tvorí už celú večnosť. Na projekte pracuje vyše štyri dekády. Niekoľkými slovami či vetami ťažko opísať, o čom má byť Megalopolis. Pôjde o príbeh architekta, ktorý sa snaží o utopickú rekonštrukciu New Yorku po katastrofe. Film však bude predovšetkým filozofickou víziou, Coppola túži stvoriť dielo, ktoré by každý pozeral raz do roka: „Nechcem, aby si ľudia dávali na Nový rok predsavzatia typu skoncovať so sacharidmi, ale aby diskutovali o tejto jednej otázke: ,Je spoločnosť, v ktorej žijeme, jediná možná?´”

Odpovede chce hľadať aj prostredníctvom ambicióznej formálnej stránky, čo si žiada adekvátne finančné prostriedky. V ére Marvelu, DC a Avatara by bolo trúfalé a naivné očakávať ich od veľkých hollywoodskych štúdií. Coppola „na staré kolená” urobil to, čo spravil už v minulosti. Na začiatok zobral 120 miliónov dolárov z vlastného majetku a dielo sa snaží dokončiť sám: „Ani keď som získal päťkrát Oscara a bol som jednotka medzi režisérmi, nikto so mnou nechcel robiť Apokalypsu. Dostal som všetky ocenenia, prekonal som každý rekord a ani tak do toho so mnou nikto nešiel. Tak aká môže byť reakcia teraz, na súčasného Francisa Forda Coppolu? Viem, že čím bude Megalopolis osobnejší, tým náročnejšie sa bude financovať. Tým dlhšie však aj bude zarábať, pretože ľudia budú najbližších päťdesiat rokov platiť, aby sa ho snažili rozlúštiť. Budú rozmýšľať, o čo tam naozaj ide, čo tým chce povedať, čo to znamená, keď sa tamto udeje?”

O Coppolovom megalomanskom projekte s príznačným názvom sme na tomto webe informovali už začiatkom januára, skôr ako vyšli na povrch správy o údajných peripetiách na pľaci. Aj predtým sa uvedenie filmu odhadovalo až na roky 2024 alebo 2025, teraz by bolo ešte odvážnejšie predikovať, kedy a či vôbec sa dočkáme jeho kinematografického testamentu.

Zdroje: hollywoodreporter.com, vulture.com, deadline.com

Zdroj titulnej fotografie: screenshot, YouTube