Je sacharidová záťaž vhodná iba pre vrcholových športovcov?

Náročný pretek alebo dôležitý zápas – sacharidová záťaž je v týchto prípadoch jedným z krokov na dlhodobé udržanie energie. Príprava na záťaž organizmu Sacharidy pre naše telo predstavujú hlavný zdroj energie. Rozkladajú sa na glukózu, typ cukru, ktorý sa používa na podporu funkcie buniek. Keď sa táto energia nevyužije okamžite, palivo sa premení na glykogén… Prečítať celé
Vydané 17. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Náročný pretek alebo dôležitý zápas – sacharidová záťaž je v týchto prípadoch jedným z krokov na dlhodobé udržanie energie.

Príprava na záťaž organizmu

Sacharidy pre naše telo predstavujú hlavný zdroj energie. Rozkladajú sa na glukózu, typ cukru, ktorý sa používa na podporu funkcie buniek. Keď sa táto energia nevyužije okamžite, palivo sa premení na glykogén a uloží sa v pečeni a svalovom tkanive.

Uložený glykogén sa posiela do svalov počas intenzívneho športovania. zdroj: unsplash.com

Sacharidová záťaž bola zavedená v 60. rokoch minulého storočia pred dostatočnú výdrž športovcov. Využíva sa najmä v rámci vytrvalostných  športových disciplín, ako je napríklad:

  • maratón
  • plávanie
  • etapové preteky profesionálnych cyklistov
  • triatlon
  • ľadový hokej
  • futbal
  • beh na lyžiach

Zlepšenie výkonu sa okrem poctivého tréningu  podarí dosiahnuť  zvýšením množstva energie, ktorá sa ukladá do svalov. Ak by teda odmietol organizmus spolupracovať, športovcovi by nepomohlo ani špičkové vybavenie. Sacharidová záťaž je preto dôležitou súčasťou prípravy predtým, než sa atléti dostanú pred štartovaciu čiaru.

V čom sú sacharidy prospešné?

Sacharidy, respektíve uhľohydráty sú jednou z troch makroživín – spolu s bielkovinami a tukmi – ktoré naše telo denne potrebuje. Existujú tri hlavné typy sacharidov: škroby, vláknina a cukry.

Škroby sa často označujú ako komplexné sacharidy. Nachádzajú sa v obilninách, strukovinách a škrobovej zelenine (zemiaky a kukurica). Cukry sú známe ako jednoduché sacharidy. Prírodné cukry sú v zelenine, ovocí, mlieku a mede. Pridané cukry obsahujú spracované potraviny –  sirupy, sladké nápoje a sladkosti.

Sacharidová záťaž

Hoci existuje veľa výhod uhľohydrátov, musíme sa uistiť, že ich konzumujeme s mierou. Diéta s vysokým obsahom sacharidov môže spôsobiť vysokú hladinu cukru v krvi a nechcené priberanie. zdroj: unsplash.com

Inzercia

Sacharidy pomáhajú poháňať  mozog, obličky, srdcové svaly a centrálny nervový systém. Vláknina je uhľohydrát, ktorý pomáha pri trávení, udržiava pocit sýtosti a zabezpečuje hladinu cholesterolu v krvi pod kontrolou.

Strava s nedostatkom sacharidov spôsobuje:

  • bolesť hlavy
  • únavu
  • ťažkosti s koncentráciou
  • nevoľnosť
  • zápchu

Počúvajte svoje telo

Ak sa človek pripravuje na  zvládnutie vytrvalostného športu po prvý raz, odporúča sa vyskúšať si sacharidovú záťaž ešte pred zahájením súťaže. Niektorí ľudia môžu zistiť, že sa po nadmernom príjme uhľohydrátov cítia unavene alebo nafúknuto.

Väčšina ľudí dokáže zo sacharidov uložiť v pečeni a svaloch 1800 až 2000 kalórií. Tieto zásoby poskytnú energiu na 60 až 90 minút intenzívnej činnosti. Približne deň pred súťažou by sa príjem sacharidov mal zvýšiť približne na sacharidov 10 gramov na kilogram telesnej hmotnosti.

Počet potrebných uhľohydrátov sa môže líšiť v závislosti od telesnej stavby. Štúdie naznačujú, že optimálne rozpätie je 8 gramov až 12 gramov.

Všetkého veľa škodí

Chutná pizza, cestoviny alebo zemiaky počas celého týždňa znejú lákavo, ale záleží na tom, ako dlho sa potrebujeme udržať v najlepšej forme. Pre maximalizáciu športového výkonu by sa sacharidová záťaž mala vykonať počas jedného dňa.

Na ukladanie svalového glykogénu sa však nemusíte vrhnúť tesne pred pretekmi. Proces trvá tri až päť dní, preto sa vo forme udržíte, aj keď si jedálniček upravíte tri dni pred súťažou.

Existuje niekoľko špecifických programov na zahájenie sacharidovej záťaže. Hlavné rozdiely medzi nimi sú ich trvanie a množstvo cvičení, ktoré zahŕňajú. zdroj: unsplash.com

Ak sa športovci zúčastňujú dlhotrvajúcich podujatí, sacharidová záťaž pretrváva. Svalový glykogén sa fyzickou aktivitou vyčerpáva, preto potrebujú dostatok energie na poháňanie cvičenia.

Dôležité je spolupracovať so športovým dietológom, ktorý nastaví vhodný program. Vďaka správnemu výstupu sa zvyšuje šanca, že atlét – cyklista – hokejista získa dostatok energie aj na oslavy po skončení súťaže.

Zdroje: www.livescience.com, www.verywellfit.com

Zdroj titulnej fotografie: www pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »