Nezaháľajú ani po osemdesiatke. Ridley Scott, Martin Scorsese aj Francis Ford Coppola chystajú veľké projekty

V ich veku si už mnohí užívajú zaslúžený odpočinok na dôchodku, oni však veria, že svoje najlepšie diela majú ešte len pred sebou. Slávni režiséri Ridley Scott (na titulnej fotografii), Martin Scorsese a Francis Ford Coppola točia aj po osemdesiatke nové filmy a na niektoré z nich sa môžeme tešiť už v roku 2023. Napoleon… Prečítať celé

V ich veku si už mnohí užívajú zaslúžený odpočinok na dôchodku, oni však veria, že svoje najlepšie diela majú ešte len pred sebou. Slávni režiséri Ridley Scott (na titulnej fotografii), Martin Scorsese a Francis Ford Coppola točia aj po osemdesiatke nové filmy a na niektoré z nich sa môžeme tešiť už v roku 2023.

Napoleon (2023)

Osemdesiatpäťročný Scott je najstarší a momentálne aj filmársky najproduktívnejší z trojice. Predvlani uviedol dva tituly so zmiešanými ohlasmi, kým Posledný súboj si vyslúžil chválu kritikov, Klan Gucci sa stretol prevažne s negatívnymi recenziami. To ho však neodradilo a tento rok vyjde na platforme Apple TV+ jeho dlhoočakávaná historická dráma Napoleon v hlavnej úlohe s Joaquinom Phoenixom.

Phoenix je známy tým, že sa vžíva hlboko do svojich postáv. Jeho zvedavá povaha viedla k významným zásahom do scenára a podľa Scotta sa to vyplatilo. „Bola to jedna z mojich najnáročnejších, no zároveň najlepších skúseností s ktorýmkoľvek hercom. Joaquin je opak konvenčnosti, nie zámerne, vyplýva to z jeho intuície. Necháva sa ňou riadiť a keď sa mu niečo nepozdáva, dá vám to vedieť. Vďaka jeho neustálym pochybnostiam bude Napoleon špeciálny. Museli sme prepísať takmer celý scenár, lebo bol nespokojný. Pomáhali sme mu pochopiť, kto vlastne bol Bonaparte, a ja som to musel rešpektovať, pretože všetko, čo odznelo, bolo náramne konštruktívne. Film to spravilo väčším a lepším. Myslím si, že sme prenikli hlboko a priblížili sme sa k Napoleonovej osobnosti najviac, ako to išlo. Joaquin je pravdepodobne je najvýnimočnejší a najhĺbavejší herec, s ktorým som pracoval,” povedal Scott v rozhovore pre časopis Empire. Magazín dodáva, že sa máme pripraviť na kinematografickú revolúciu.

Dvojica už spolupracovala na filme Gladiátor a práve pokračovanie úspešnej snímky z roku 2000 bude ďalším Scottovým projektom po dokončení Napoleona. Phoenixa však v „dvojke” zrejme neuvidíme, keďže jeho postava Commoda zomrela.

Killers of the Flower Moon (2023)

Do minulosti, aj keď nie až takej vzdialenej, sa vo svojom pripravovanom filme vydáva aj Scorsese. Westernová snímka Killers of the Flower Moon vyjde v tomto roku takisto na platforme Apple TV+. Zachytáva vyšetrovanie záhadných vrážd v Oklahome v dvadsiatych rokoch minulého storočia, ktorých obeťami boli príslušníci kmeňa pôvodných obyvateľov Ameriky po tom, ako sa na ich území našla ropa. Scorsese obsadil do hlavných úloh svoje overené mená, s Leonardom DiCapriom nakrúca šiesty celovečerný film a s Robertom De Nirom dokonca už jubilejný desiaty. Predstavia sa aj Jesse Plemons či Brendan Fraser. DiCaprio je aj jeden z producentov a podľa portálu Oklahoman je tento film s rozpočtom 200 miliónov dolárov najdrahší, aký sa kedy natáčal v tomto štáte USA.

Martin Scorsese. Zdroj: screenshot, YouTube

Megalopolis (2024/2025?)

Naopak, Coppola hľadí do budúcnosti a svoj magnum opus tvorí už celú večnosť. Na projekte s názvom Megalopolis pracuje vyše štyri dekády a výsledku sa dočkáme najskôr na budúci rok, možno až v roku 2025. Niekoľkými slovami či vetami ťažko opísať, o čom má byť Megalopolis, bude v ňom príbeh lásky, bude však predovšetkým utopickou a filozofickou víziou. Coppola túži stvoriť dielo, ktoré by každý pozeral raz do roka: „Nechcem, aby si ľudia dávali na Nový rok predsavzatia typu skoncovať so sacharidmi, ale aby diskutovali o tejto jednej otázke: ,Je spoločnosť, v ktorej žijeme, jediná možná?´”

Coppola bude hľadať odpovede aj prostredníctvom ambicióznej formálnej stránky a to si žiada adekvátne finančné prostriedky. V ére Marvelu, DC a Avatara by bolo trúfalé a naivné očakávať ich od veľkých hollywoodskych štúdií. Coppola „na staré kolená” urobí to, čo urobil už niekoľkokrát v minulosti. Zoberie 120 miliónov dolárov z vlastného majetku a ten film spraví sám: „Ani keď som získal päťkrát Oscara a bol som jednotka medzi režisérmi, nikto so mnou nechcel robiť Apokalypsu. Dostal som všetky ocenenia, prekonal som každý rekord a ani tak do toho so mnou nikto nešiel. Tak aká môže byť reakcia teraz, na súčasného Francisa Forda Coppolu? Viem, že čím bude Megalopolis osobnejší, tým náročnejšie sa bude financovať. Tým dlhšie však aj bude zarábať, pretože ľudia budú najbližších päťdesiat rokov platiť, aby sa ho snažili rozlúštiť. Budú rozmýšľať, o čo tam naozaj ide, čo tým chce povedať, čo to znamená, keď sa tamto udeje?”

Francis Ford Coppola. Zdroj: screenshot, YouTube

 

Zdroje: empireonline.com, faroutmagazine.co.uk, gq.com

Zdroj titulnej fotografie: screenshot, YouTube

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.