MALTA: dobrodružstvo, relax, história a potápanie. Čo rozhodne musíte vidieť!

Malta má priam mýtický nádych, ktorý pochádza z jej strašidelných podmorských jaskýň, ohromujúcich chrámov a stredovekej architektúry. Ulice sa tu vinú popri kostoloch, trhoch a múzeách, a na tomto peknom ostrove nájdete aj niektoré z najstarších budov na svete. Krajina je vlastne súostrovím, ktoré leží v Stredozemnom mori, a je blízko susednej Sicílie a Afriky…. Prečítať celé

Krajina je vlastne súostrovím, ktoré leží v Stredozemnom mori, a je blízko susednej Sicílie a Afriky.

Nachádzajú sa tu tri hlavné ostrovy: samotná Malta, Gozo a Comino, a ktorýkoľvek z nich sa rozhodnete navštíviť, môžete očakávať, že bude obklopený azúrovým morom a jasnou modrou oblohou.

Môžete si vybrať z múzeí, rybárskych výletov, množstva príležitostí na potápanie, alebo si len oddýchnuť a vychutnať si kaviarne a reštaurácie, ktoré zvyčajne ponúkajú čerstvé morské plody priamo z mora.

Čo sa oplatí vidieť a navštíviť

#1, Navštívte staré hlavné mesto Mdina

#2, Objavte čarovnú Valettu

#3, Vychutnajte si výhľad zo záhrad Upper Barrakka Gardens

#4, Ponorte sa pod more k HMS Maori

#5, Rabat

#6, Sliema a St Julian’s

#7, Choďte sa potápať do jaskyne v Comino

#8, Urobte si jednodňový výlet na Gozo

Valletta. Zdroj: vogue.com

#1, Navštívte staré hlavné mesto Mdina

Mdina je starobylé hlavné mesto Malty, a leží na malebnom kopci v strede ostrova.

Je známe tým, že je obklopené dominantnými opevneniami, a ak máte radi históriu, rozhodne by ste si ho nemali nechať ujsť.

Existuje široká škála aktivít, ktoré si tu môžete užiť, ako je prechádzka po malebných uličkách, ako aj návšteva mnohých múzeí a výstav.

Mesto je tiež známe svojimi útulnými kaviarňami a reštauráciami, ktoré sú ideálne na trávenie voľného času.

#2, Objavte čarovnú Valettu

Prejdite sa po tomto krásnom meste, a užite si nádhernú architektúru, historické múzeá a úžasné výhľady na more a susedné mestá.

Tu sú najlepšie miesta na návštevu vo Vallette:

Konkatedrála svätého Jána nemusí zvonku vyzerať veľmi zaujímavo, ale počkajte, kým uvidíte, čo je vo vnútri!

Je plná zlata a nádherných obrazov z Caravaggia.

Pod mramorovou podlahou ležia hrobky veľmajstrov Maltézskeho rádu a ďalších šľachticov.

Je tam pochovaných takmer 400 z nich, čo musí každý milovník histórie rozhodne vidieť!

Upper Barrakka Gardens. Zdroj: youtube.com

#3, Vychutnajte si výhľad zo záhrad Upper Barrakka Gardens

Upper Barrakka Gardens sa nachádzajú v blízkosti Valletty a je to miesto, kam prísť, ak si chcete vychutnať niektoré z najlepších výhľadov na Maltu.

Z vyhliadky budete mať výhľad na slávne tri mestá na Malte, a uvidíte až do Veľkého prístavu.

Po prehliadke scenérie a prechádzke po záhrade, sa môžete prejsť dole do centra hlavného mesta Valletta.

#4, Ponorte sa pod more k HMS Maori

Malta má teplé podnebie a je tiež obdarená azúrovým morom, čo znamená, že je ideálna, ak máte radi plávanie, šnorchlovanie alebo potápanie.

Nachádza sa tu množstvo nádherných útesov, ako aj množstvo vojenských vrakov, ktoré pochádzajú z čias druhej svetovej vojny.

Jeden z najznámejších sa nazýva HMS Maori, čo je torpédoborec, ktorý potopili Nemci, a teraz leží na morskom dne v hĺbke 14 metrov.

Toto je dobré miesto aj pre začiatočníkov, vďaka ľahkému prístupu a relatívne malej hĺbke. Ak chcete získať certifikát, nie je problém – po celej krajine je množstvo potápačských škôl.

HMS Maori. Zdroj: tripadvisore.com

#5, Rabat

Rabat je ďalším miestom, ktoré môžete navštíviť počas dovolenky na Malte, a nachádza sa hneď vedľa Mdiny.

Medzi miestne skvosty patrí kostol sv. Pavla a jaskyňa, kde apoštol Pavol hľadal útočisko po tom, čo sa ich loď potopila na ostrove.

Ďalej vášmu oku a obzoru ulahodia katakomby svätého Pavla, vyše 500 ročná mestská nekropola, domy a budovy z rímskej éry, a mnoho ďalšieho.

#6, Sliema a St Julian’s

Sliema a St Julian sú hlavné turistické mestá na Malte.

Nájdete tu množstvo hotelov, reštaurácií, klubov, kasín a nákupných centier.

Sú to ideálne destinácie, ak máte radi rušné mestá a párty.

V Slieme si môžete vychutnať dobré jedlo v pobrežných reštauráciách, s jedinečným výhľadom na Vallettu.

Pozdĺž mora vedie aj pekná promenáda zo St Julian’s do Sliemy, a dokonca aj do Valletty.

Je to najľudnatejšia oblasť ostrova, najmä počas letných nocí.

Blue Hole, Gozo. Zdroj: divesystemsmalta.com

#7, Choďte sa potápať do jaskyne v Comino

Comino je najlepším miestom na Malte, ak máte radi útesové a jaskynné potápanie.

Je to vlastne neobývaný ostrov, ktorý leží pri pobreží Malty, medzi pevninou a Gozom.

Nájdete tu sériu podvodných jaskýň, v objatí neuveriteľne krásnej scenérie.

Je to tiež skvelá voľba, ak chcete vidieť pestrosť vodného života, a zaplávať si s rôznymi morskými tvormi.

#8, Urobte si jednodňový výlet na Gozo

Ostrov Gozo je často označovaný ako sestra Malty, a cesta sem trvá trajektom len 20 minút.

Hlavnými dôvodmi, prečo sa vydať na výlet, sú bohaté kultúrne vymoženosti, členité pobrežia a odľahlé piesočnaté pláže.

Určite si nenechajte ujsť Citadellu vo Victorii, ktorá je obklopená famóznym opevneným mestom.

To je navrhnuté v byzantskom a rímskom štýle, a je akýmsi architektonickým zázrakom.