Robíte to aj vy? 10 chýb v myslení, ktoré škodia našej mentálnej sile
Mentálna sila si vyžaduje trojstupňový prístup – riadenie našich myšlienok, regulovanie našich emócií a produktívne správanie napriek našim okolnostiam.
Mentálna sila si vyžaduje trojstupňový prístup – riadenie našich myšlienok, regulovanie našich emócií a produktívne správanie napriek našim okolnostiam.
Najčastejšie sú to práve naše myšlienky, ktoré nás oberajú o mentálnu silu. Tieto myšlienky však často nie sú realistické. Sú iracionálne a nepresné a vedú k problémom v komunikácii, vo vzťahoch a v našich rozhodnutiach. Kľúčom k úspechu je teda rozoznať a nahradiť tieto myšlienky správnymi, ktoré nám nebudú škodiť, ale pomáhať.
O ktoré chyby teda ide a ako ich prekonať? Desať takých tipov vám teraz prinášame.
Rozmýšľanie typu „všetko alebo nič“: Namiesto čierno-bieleho videnia, rozlišovania medzi dobrým a zlým alebo úspechom a neúspechom, skúste rozoznať odtiene šedej, ktoré sa na tomto spektre nachádzajú. Iba málokedy je totiž niečo naozaj čierno-biele, zvyčajne sa možno na rovnakú vec pozerať z jednej, druhej alebo aj ďalších strán – až vtedy zistíte, že je všetko inak, že jednoznačným pohľadom z jedinej strany ste sa pripravili o objektívnosť a správny úsudok.
Nadmerné zovšeobecňovanie: Poznáte to, keď sa vám napríklad nepodarí uzavrieť nejaký obchod a poviete si, že ste zlí v obchodovaní. Je ľahké zobrať si jednu konkrétnu udalosť a generalizovať ju na zvyšok života. Uvedomte si, koľkokrát ste to urobili a zmeňte to!
Odfiltrovanie pozitívneho: Keď sa vám stane 9 dobrých vecí a jedna zlá, pravdepodobne poviete, že ste mali zlý deň. Odfiltrovanie pozitívneho vám znemožňuje pozerať sa na situáciu realisticky. Aby ste mali vyrovnaný pohľad na vec, mali by ste si zaznamenávať rovnako pozitívne veci ako negatívne.
Čítanie mysle: Nikdy si nemôžete byť istí tým, čo si ten druhý myslí. Pripomínajte si, že vaše závery nemusia byť založené na realite, sú to často iba nepresné odhady vnímania druhého človeka.
Robenie katastrofických záverov: Občas si myslíte, že veci sú omnoho horšie, ako v skutočnosti sú. Nemáte však žiadne dôkazy, ktoré by tomu nasvedčovali. Keď začnete mať takéto katastrofické predpovede, pripomeňte si, že je aj veľa iných možností, ako to môže dopadnúť.
Emočné uvažovanie: Nemôžete predpokladať, že vaše emócie sú vždy racionálne. Základom je rozoznať, že vaše emócie, rovnako ako vaše myšlienky, nie sú vždy založené na faktoch.
Označovanie a kategorizovanie: Označovaním ľudí a skúseností ich zaraďujete do kategórií, ktoré sú často založené na izolovaných udalostiach. Všímajte si, keď sa snažíte veci kategorizovať a pracujte na tom, aby ste sa vyhýbali dávaniu nálepky na všetko.
Predpovedanie budúcnosti: Hoci nikto z nás nevie, čo sa v budúcnosti stane, veľmi radi predpovedáme najmä negatívne udalosti. Tieto typy myšlienok sa môžu stať tzv. sebanapĺňajúcim proroctvom, a teda sa skutočne stane to, čo sme si „predsavzali“.
Personalizácia: Rovnako ako radi hovoríme, že svet sa netočí iba okolo nás, je pre nás ľahké si všetko personalizovať. Keď má váš kolega zlú náladu, hneď si pomyslíte, že vás nemá rád. Skúste zvážiť iné možné faktory, ktoré mohli ovplyvniť okolnosti.
Nereálny ideál: Nespravodlivé porovnávanie seba samého s inými ľuďmi môže zničiť motiváciu. Radšej ako porovnávať svoj život s niekým iným, zamerajte sa na vašu vlastnú cestu k úspechu.
Ako napraviť chyby v myslení
Po uvedomení si chýb v myslení treba tieto myšlienky nahradiť realistickejšími a zbierať dôkazy o tom, že vaše aktuálne myšlienky nie sú celkom pravdivé. Realistické myšlienky nie sú vždy idealistické a pozitívne, dôležité je zmeniť spôsob myslenia. Aj keď sa to bude zdať zo začiatku ťažké, s trochou praxe to zmení nielen váš spôsob myslenia, ale aj to, ako sa cítite a správate. Zmierite sa s minulosťou, budete sa inak pozerať na prítomnosť a budúcnosť vnímať ako šancu na dosiahnutie vašich cieľov. A to rozhodne stojí za to.