Osobnosti a cestovanie

Digitálne nomádstvo: Práca na cestách je novým trendom

Podstata tohto termínu spočíva v spojení práce a cestovania. Digitálny nomád je zväčša zanietený cestovateľ, ktorý sa popri vykonávaní online práce presúva z jedného kúta sveta na druhý. Tento trend je vo svete čoraz žiadanejší a preferujú ho prevažne mladí ľudia. Dokonca sa predpokladá, že sa v budúcnosti z nomádstva stane nový štandard, ktorý bude u pracovníkov vyhľadávaný…. Prečítať celé
Vydané 20. apríla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Podstata tohto termínu spočíva v spojení práce a cestovania. Digitálny nomád je zväčša zanietený cestovateľ, ktorý sa popri vykonávaní online práce presúva z jedného kúta sveta na druhý.

Tento trend je vo svete čoraz žiadanejší a preferujú ho prevažne mladí ľudia. Dokonca sa predpokladá, že sa v budúcnosti z nomádstva stane nový štandard, ktorý bude u pracovníkov vyhľadávaný. Už aj v aktuálnej dobe pracuje mnoho zamestnancov na home office. To je len malý krok k tomu, aby človek vycestoval a vykonával prácu z rôznych kútov sveta.

Má to svoje výhody aj nevýhody

Digitálne nomádstvo ponúka veľa výhod. Môžeme navštevovať vysnívané krajiny počas celého roka a popritom zarábať peniaze. Taktiež máme možnosť presúvať sa z miesta na miesto a žiť v ktoromkoľvek štáte na svete. Môžeme si zariadiť vlastný režim a pracovať presne podľa našich preferencií.

„Digitálnym nomádstvom môžeme získať väčšiu slobodu v osobnom a v rodinnom živote. A namiesto 80 percent času v danom dni v práci s kolegami ho strávime napríklad s rodinou a najbližšími. Celkom určite aj o niečo prídeme. Napríklad sa nebudeme osobne stretávať so spolupracovníkmi,“ popisuje pre portál nomadi.sk Jarko Mikeš, jeden z organizátorov Festivalu digitálneho nomáda.

Kvôli životu na cestách sa dá získať oveľa väčší rozhľad. Človek sa naučí riešiť komplikované situácie a vie si zachovať chladnú hlavu za akýchkoľvek okolností. A v neposlednom rade, keď cestovateľ uvidí, aká nízka životná úroveň je v niektorých štátoch, začne si oveľa viac vážiť krajinu, v ktorej žije.

Negatívom je náročnosť na energiu. Čakanie na letiskách, v prístavoch, na staniciach, ale aj v autách je energeticky veľmi zaťažujúce. Pokiaľ máte rodinu a deti, je to doslova adrenalínová jazda. Chápem ale, že niekto toto priamo vyhľadáva. Ja osobne to beriem ako negatívum,“ pokračuje pre portál nomadi.sk Mikeš.

Digitálne nomádstvo ponúka mnoho výhod, no má aj svoje úskalia. Fotografia: pixabay.com

Život digitálneho nomáda

Životný štýl nomáda môže byť rôznorodý, rozhodne sa však nepodobá bežnej pracovnej rutine. Zásadný rozdiel spočíva v tom, že nomád neustále mení miesta a krajiny, kde sa na kratšiu či dlhšiu dobu usadí.

Inzercia

Byť nezávislý a žiť kdekoľvek sa mi zachce, to sa mi veľmi páčilo. Vedel som, že ma láka spoznávať svet a iné kultúry. Vtedy som sa prvýkrát dostal k pojmu digitálneho nomádstva, aj keď v tom období to tak ešte nikto nevolal. Každý rozprával o pojmoch ako nezávislosť na lokalite či vlastný životný štýl,“ hovorí Ľubo pre portál websupport.sk. Presúvanie sa z miesta na miesto popri práci sa stalo jeho životným štýlom pred niekoľkými rokmi.

Analytici, grafici, programátori, finančníci či školitelia. Ľudia, ktorí vykonávajú tieto profesie najčastejšie preferujú život na voľnej nohe. Postupne sa pridávajú aj fitness tréneri, prekladatelia, právnici a účtovníci. Digitálnych nomádov je vo svete čoraz viac. Tento trend sa čoskoro stane bežnou realitou.

Ak vám k práci stačí počítač a pripojenie na internet, digitálnym nomádom sa môžete stať jednoducho. Fotografia: pixabay.com

Ako sa stať nomádom?

Základom je vykonávať prácu, ktorá dovoľuje cestovať po svete. Ďalej musí mať človek dobrodružnú povahu a, samozrejme, pozitívny vzťah k cestovaniu.

Ako píše nomádka Gabka Koščová na svojom blogu blog.gabkakoscova.sk, tento životný štýl nie je pre každého: „Osobne si myslím, že digitálnym nomádom nemôže byť každý. Nie každého baví cestovanie či spoznávanie nového prostredia. Ak premýšľate o tom, že by ste digitálne nomádstvo vyskúšali, poriadne sa zamyslite nad tým, prečo to chcete urobiť. Spokojný digitálny nomád by mal mať podľa mňa určité predpoklady. Je to napríklad pozitívny vzťah k cestovaniu, mal by mať aj dávku sebadisciplíny, určitý cieľ, dostatok financií a taktiež by už mal mať niečo pocestované.“

Ak spĺňate tieto predpoklady a o digitálnom nomádstve už nejakú dobu premýšľate, rozhodne by ste to mali vyskúšať. Skúsenosti, ktoré pri cestovaní nadobudnete sú zaručene najlepším učiteľom do bežného a aj do pracovného života.

Titulná fotografia: pixabay.ocm

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.