Umelá inteligencia

Denník The New York Times žaluje OpenAI a Microsoft kvôli porušeniu autorských práv

Umelé inteligencie ChatGPT a Copilot mali byť vytrénované na článkoch uverejnených na stránke denníka. Považujú to za porušenie autorských práv.
Nie sú jediní, kto už proti OpenAI podal žalobu. Iné spoločnosti sa s gigantom na umelú inteligenciu dohodli.
Vydané 29. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy:

The New York Times, americký denník, žaluje technologické spoločnosti OpenAI a Microsoft za údajne porušenie autorských práv. Tohto trestného činu sa mali dopustiť tým, že pri trénovaní ich umelých inteligencií mali použiť žurnalistické texty denníka bez ich súhlasu.

žalobe, ktorú podali na Federálnom okresnom súde v štáte Manhattan uvádzajú, že milióny ich článkom mali byť použité na vytrénovanie umelých inteligencií, ChatGPT a Copilot, čím im mali spôsobiť „miliardy dolárov zákonných a skutočných škôd.

Podľa denníka spoločnosti neoprávnene využili milióny článkov, ktoré vznikli pod ich značkou a zahŕňali rôzne žánre. Uznáva, že pri ich trénovaní došlo ku kopírovaniu textov z viacerých zdrojov, no upozorňuje, že kládli dôraz na obsah z ich webovej stránky.

„Žalovaní sa snažia využiť obrovské investície denníka The Times do žurnalistiky tým, že ich využívajú na vytváranie konkurenčných produktov,“ uviedli v žalobe.

Napriek tomu nežiadajú o finančnú náhradu, ale ich cieľom je, aby spoločnosti prestali s touto činnosťou. Zároveň požadujú „zničenie“ GPT a iných veľkých jazykových modelov a súborov tréningových dát, ktoré obsahujú ich obsah.

Nedokázali sa dohodnúť

Z obžaloby taktiež vyplýva, že na tento problém neprišli nedávno. Denník The New York Times sa mal obrátiť na obe spoločnosti ešte v apríli tohto roku. Snažil sa vyjednať obchodné riešenie, ktoré by umožnilo vzájomnú výmenu výhod, no nedospeli k takému záveru.

New York Times žaluje OpenAI

Denník tvrdí, že existujú prípady, keď ChatGPT vygenerovala klamlivé informácie, pričom uviedla, že čerpala z ich portálu. Zdroj: unsplash.com/@franganillo

Avšak ako informuje Reuters, OpenAI to vidí inak. Spoločnosť v mailovom vyjadrení na žalobu uviedla: „Naše prebiehajúce rozhovory s denníkom New York Times boli produktívne a konštruktívne napredovali, preto nás tento vývoj prekvapil a sklamal.“

Iné médiá dosiahli dohodu s tvorcom ChatGPT. Tlačová agentúra The Associated Press oznámila svoju dohodu s OpenAI už v júli tohto roka. V rámci dohody poskytli technologickej spoločnosť časť textového archívu výmenou za ich technológie a odborné znalosti.

Technologickej spoločnosti sa taktiež podarilo dohodnúť s nemeckým vydavateľstvom Axel Springer, ktorý vlastní viacero médií vrátane Business Insider a Politico. V tomto prípade mediálny dom získa finančné prostriedky v nešpecifikovanej výške a frekvencii, uvádza TechCrunch.

Viacero súdnych sporov

Spoločnosť OpenAI sa síce dohodla s niekoľkými médiami, no mnoho ďalších firiem alebo jednotlivcov na ňu podalo podobné žaloby. Ešte v septembri tak urobili americký autori John Grisham a George R. R. Martin, ktorý vytvoril knižnú sériu Hra o tróny, píše BBC.

Ďalej informujú, že žalobu podala aj komička Sarah Silvermanová. Voči OpenAI, a ďalším spoločnostiam zaoberajúcimi sa umelou inteligenciou, vznikol aj otvorený list, ktorý podpísala Margaret Atwoodová, autorka románu Príbeh služobníčky,  či Philip Pullman, ktorý je známy za svoju knihu Zlatý kompas.

Žalobe sa nevyhli ani v technologickom sektore. Skupina programátorov totiž na nich, spoločnosť Microsoft a webovú stránku pre programátorov GitHub podala žalobu. Tvrdia, že ich kód bol bez ich súhlasu použitý na trénovanie umelej inteligencie Copilot (niekedy Bing Chat pozn. red.).

New York Times žaluje OpenAI

Len pred mesiacom OpenAI zažila problémy, keď generálny riaditeľ Sam Altman bol prepustený. Krátko na to bol späť. Zdroj: unsplash.com/@andrewtneel

Malá možnosť ochrany

„V najbližších mesiacoch začneme niekoľko projektov, v rámci ktorých budeme skúmať využitie generatívnej umelej inteligencie v tom, čo vyrábame, aj v tom, ako pracujeme – budeme uplatňovať cielený prístup, aby sme lepšie pochopili príležitosti aj riziká,“ uviedol v októbri riaditeľ BBC pre národy Rhodri Talfan Davies v blogovom príspevku.

Za jedno z rizík pomenoval počítačové programy, takzvané web crawlers alebo web spiders. Tie prehľadávajú verejne dostupné internetové stránky a vytvárajú o nich záznamy. Zároveň dokážu kopírovať obsah stránok, ktorý môže byť neskôr použitý na trénovanie spomínaných modelov strojového učenia.

V októbri sa British Broadcasting Corporation (BBC) rozhodla zablokovať na svojich webových stránkach programy tohto typu od spoločnosti OpenAI a neziskovej organizácie Common Crawl. Podľa informácií z portálu The Verge sa k tomuto opatreniu pripojili aj ďalšie médiá, vrátane CNN, Reuters a The New York Times.

Ide o jeden z mála spôsobov, ako môžu autori ochrániť nimi vytvorený obsah. Ďalší z nich je nástroj Nightshade, o ktorom sme vás informovali v predchádzajúcom článku. Ten sa však zameriava na umelé inteligencie, ktoré generujú obrázky.

Pokračujte na ďalší príspevok »