Technológie

Nová štúdia: Umelá inteligencia dokáže predpovedať choroby či smrť

AI dokáže na základe informácií o vašom živote predpovedať choroby či príčinu úmrtia
Nová technológia môže byť čoskoro realitou
Vydané 29. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

O tom, čoho je umelá inteligencia schopná ste už pravdepodobne počuli mnoho. Za pár sekúnd napíše výborný článok na akúkoľvek tému, dokáže študentom pomôcť pri písaní záverečných prác, vytvorí akúkoľvek fotografiu len na základe toho, čo na nej chcete mať, dokáže napodobniť tváre či hlasy, jednoducho všetko, na čo si spomeniete. Niektoré z týchto vecí však môžu byť nebezpečné a desivé, iné naopak veľmi užitočné. A čo keby ale AI dokázala predpovedať ochorenia, ktoré vám hrozia, prípadne príčinu vašej smrti? Znie to ako sci-fi? Vedci tvrdia niečo iné.

Ako AI zistí aké zdravotné ťažkosti vás môžu postihnúť?

Funguje to jednoducho. Do systému AI by ste zadali všetky informácie a podrobnosti o vašom živote. Ako sa stravujete, akú prácu vykonávate, aké sú vaše koníčky, ale napríklad aj o tom, že ste si pred mnohými rokmi v detstve nešťastne zlomili ruku počas hry v lese. Na základe týchto informácií by AI mohla predpovedať najpravdepodobnejšie zdravotné riziká pre ľudí, ako ste vy. Znie to neuveriteľne, no vedci tvrdia, že táto technológia môže byť čoskoro realitou. Vedci dlhodobo hľadajú paralely medzi tým, ako žijeme, jeme a spíme, a tým, ako to ovplyvňuje riziko skoršieho úmrtia alebo vzniku určitých chorôb. S pomocou AI by sa však tieto údaje dali spracovať oveľa jednoduchšie, rýchlejšie a komplexnejšie. To už by neznelo až tak desivo, však?

ZDROJ: Unsplash.com

Kto sa podieľa na výskume?

V tomto výskume spojili sily vedci z troch univerzít: Northeastern University, Dánskej technickej univerzity a Kodanskej univerzity v Dánsku. Ako uvádza portál Science alert, vedci zadali do systému umelej inteligencie údaje o šiestich miliónoch dánskych jednotlivcov, aby otestovali účinnosť takéhoto predikčného mechanizmu. Prišli k zisteniu, že podobne ako umelá inteligencia skúma vzťahy medzi slovami a vetami, dokáže skúmať aj vzťahy medzi všetkým, čo sa v našom živote deje.

Celý príbeh ľudského života si možno istým spôsobom predstaviť aj ako obrovskú dlhú vetu o mnohých veciach, ktoré sa človeku môžu stať,“ hovorí Sune Lehmannová, dátová vedkyňa z Dánskej technickej univerzity.

Model Life2vec

Nový model, ktorý dostal označenie life2vec, skúma udalosti a veci z reálneho života a vkladá ich do matematického vzorca, ktorý počítač dokáže prečítať. Tým skúma súvislosti medzi zdravotnými faktormi, vzdelaním, úrovňou príjmov a všetkým ostatným, čo ovplyvňuje mieru úmrtnosti. Tento systém ponúka oveľa komplexnejší obraz sveta, ako ktorýkoľvek iný systém.

Počas testovania známych príčin smrti sa ukázalo, že práve AI dokáže účinnejšie predpovedať príčiny, ako a kedy niekto zomrie. A to oveľa komplexnejšie než modely, ktoré využívame dnes. Samozrejme, existujú aj také príčiny smrti, ktoré nedokážeme predpovedať nikdy, ako napríklad autonehoda či iné nešťastie. Zaujímavosťou je aj to, že umelá inteligencia v niektorých prípadoch dokázala predpovedať aj niektoré aspekty osobnosti, ako napríklad extrovertnosť.

Umelá inteligencia má preto oveľa väčší potenciál skúmať a porozumieť vzťahom medzi tým, ako žijeme a prečo umierame, než my sami. Tým môže napomôcť kvalite a dĺžke nášho života.

Nepresnosti výskumu

Ako uvádza portál Science alert, tento výskum bol publikovaný na portáli Nature Computational Science. Nepresnosti tohto výskumu spočívajú najmä v tom, že skúma zatiaľ jedine údaje, ktoré sa týkajú obyvateľov Dánska. A preto obsahuje sociodemokratické skreslenie.

Je to predikčný model založený na špecifickom súbore údajov špecifickej populácie,“ hovorí informatička Tina Eliassi-Rad z Northeastern University. Ďalej tvrdí, že výskum by sa nemal využívať na predikciu na skutočných ľuďoch. Tím si tiež želá, aby sa vyriešili obavy týkajúce sa ochrany súkromia a osobných údajov skôr, ako sa tieto údaje použijú v reálnom svete.

Pokiaľ vás zaujíma, čo dokáže AI, prečítajte si naše ďalšie články napríklad tu, tu alebo tu.

Pokračujte na ďalší príspevok »