Umelá inteligencia od spoločnosti OpenAI strčí do vrecka Siri, Alexu aj Google

Za posledné dekády sme dosiahli niekoľko kľúčových míľnikov v oblasti technológií. Od príchodu osobných počítačov, internetu, mobilných telefónov (smartphonov) až po rozvoj umelej inteligencie. Doposiaľ sme boli zvyknutí na hlasových asistentov, ktorí za nás vypínali alebo zapínali svetlá, hudbu či spotrebiče. Ak sme sa opýtali na jednoduché otázky, zväčša sme dostali aj relevantnú strohú odpoveď alebo… Prečítať celé
Vydané 26. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Za posledné dekády sme dosiahli niekoľko kľúčových míľnikov v oblasti technológií. Od príchodu osobných počítačov, internetu, mobilných telefónov (smartphonov) až po rozvoj umelej inteligencie.

Doposiaľ sme boli zvyknutí na hlasových asistentov, ktorí za nás vypínali alebo zapínali svetlá, hudbu či spotrebiče. Ak sme sa opýtali na jednoduché otázky, zväčša sme dostali aj relevantnú strohú odpoveď alebo aspoň link. Nehovoriac o tom, že na to, aby sme získali spätnú väzbu sme museli ovládať jazyk, ktorému umelá inteligencia rozumie. V opačnom prípade bola funkcia zbytočná.

Chatboti však nie sú žiadnou novinkou, existujú už niekoľko desaťročí. Pomerne bežným javom je telefonický rozhovor s chatbotom alebo automatická odozva, keď píšeme nejakej firme na podporu (support). Chatbot nás následne na základe nejakej štruktúry otázok a odpovedí prepojí na operátora.

 

Softvér ChatGPT 

Kalifornská spoločnosť OpenAI sprístupnila verejnosti na konci novembra softvér ChatGPT, ktorý je schopný porozumieť a odpovedať na otázky v mnohých jazykoch, ako je napríklad angličtina, francúzština, nemčina, španielčina, ale aj slovenčina a mnoho ďalších.

Umelá inteligencia je schopná sa učiť sama, pomocou množstva dát, ktoré sú k dispozícii na internete (odborné články, knihy, texty od ľudí, rozhovory a podobne). Môže vykonávať rôzne úlohy, ako je generovanie textu, odpovedanie na otázky alebo tvorba rozhovorov. Dokáže odpovedať na všetky druhy otázok, vrátane písania počítačových programov alebo riešenia fyzikálnych či matematických problémov.

Rozdiel medzi obyčajným chatbotom a ChatGPT je ten, že chatbotom funguje na základe nejakej štruktúry informácií. Generuje odpovede, ktoré mu zadal programátor. ChatGPT generuje odpovede na základe informácií, ktoré sú zverejnené na internete. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Umelej inteligencií môžeme položiť napríklad encyklopedické otázky „Vysvetlenie Newtonových pohybových zákonov“ alebo ju môžeme požiadať o to, aby nám napísala báseň, esej, odborný text. Všetko urobí. Avšak jej súčasná vedomostná základňa končí v roku 2021, takže niektoré dopyty po informáciách a vyhľadávania sú zbytočné. Keďže chatbot nie je schopný kritického myslenia, tak sa niekedy môže stať, že konšpirácie a dezinformácie prezentuje ako fakt.

 

Na čo sa pýtať nemôžeme?

Chatbot nám nebude odpovedať na otázky, ktoré sú diskriminačné, urážlivé alebo nevhodné. To zahŕňa otázky, ktoré sú rasistické, sexistické, homofóbne, transfóbne alebo inak diskriminačné alebo nenávistné.

„Je dôležité mať na pamäti, že ako veľký jazykový model som tu na to, aby som pomáhal ľuďom získať odpovede na ich otázky a riešiť ich problémy. Neposkytujem rady alebo podporu pre nevhodné, neetické alebo nelegálne aktivity a nemôžem odpovedať na takéto otázky,“ napísal chatbot

Mohol by ChatGPT nahradiť ľudí?

Po tom, ako verejnosť „objavila“ ChatGPT sa vynorili špekulácie o tom, že niektoré profesie by mohli zaniknúť. Ohrození sa cítia byť pedagógovia, keďže umelá inteligencia dokáže tému vysvetliť, vyriešiť matematické príklady a dokonca aj nájsť chybu v postupe.

Rovnako sú na tom programátori, umelá inteligencia dokáže vymyslieť rôzne kódy, nájsť v nich chybu a následne kód vylepšiť.

Ďalšími v poradí sú aj novinári. Umelá inteligencia má širokú slovnú zásobu. Vie písať rôzne texty/články na mimoriadne vysokej úrovni. V súčasnej fáze však chatbotovi chýbajú schopnosti kritického myslenia alebo etického rozhodovania, ktoré sú nevyhnutné pre úspešnú žurnalistiku. Najmä teda v angličtine, pretože je to jazyk vývojárov, na nej si dali záležať.

Je veľmi pravdepodobné, že v budúcnosti môže chatbot vytlačiť z trhu klasické prehliadače, pretože ľudia budú uprednostňovať rýchlejší prístup k informáciám. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

V súčasnosti sa diktuje o tom, či ChatGPT vytlačí tradičné webové prehliadače. Výhodou používania umelej inteligencie je, že dostane odpovede badateľne rýchlejšie a bez „námahy“. Ak používame prehliadače, tak nám vyhľadávanie, získanie a filtrovanie údajov zaberá značne viac času. Treba mať však na mysli aj to, že informácie, ktoré nám poskytne ChatGPT by sme mali overiť predtým, ako ich niekde použijeme.

 

Je umelá inteligencia ChatGPT zadarmo?

V zatiaľ je chatbot zadarmo, teda nemusíte nič platiť.  Predtým, ako ho začnete používať sa však musíte registrovať prostredníctvom e-mailu a telefónneho čísla. Sam Altman generálny riaditeľ spoločnosti OpenAI však varoval, že v určitom bode budú musieť program speňažiť, ale zatiaľ je voľne dostupný každému.

Pokračujte na ďalší príspevok »