Najnebezpečnejšie cicavce sveta: niektoré žijú aj na Slovensku (1.časť)

Niektoré priečky vás prekvapia, čakali by ste tam tieto zvieratá?

Väčšina z približne 5000 cicavcov na svete je menšia ako ľudia.

Často by radšej utiekli a schovali sa, než by zaútočili na ľudskú bytosť.

No existujú aj iné typy zvierat, ako sú napríklad levy, tigre, či medvede, ktoré sú známe tým, že sú zúrivé a agresívne, najmä keď sú hladné alebo vyprovokované.

Toto je prvá časť zoznamu tých najnebezpečnejších cicavcov na svete, niektoré priečky vás prekvapia!

Psy sú vnímané v rôznych kultúrach odlišne, niekde slúžia ako potrava, inde, napríklad v Európe a USA sú ochraňovaní. Zdroj: a-z-animals.com

Psy

Už viac ako 12 000 rokov pes žije s ľuďmi ako lovecký spoločník, ochranca, objekt zbožňovania a priateľ.

Pes sa vyvinul zo sivého vlka do viac ako 400 rôznych plemien.

Ľudia zohrali hlavnú úlohu pri šľachtení psov, ktorí tak spĺňajú odlišné spoločenské potreby.

Psy sú v rôznych častiach sveta vnímané odlišne.

Západná civilizácia pripisuje vzťahu medzi človekom a psom veľký význam, ale v niektorých rozvojových krajinách a v mnohých oblastiach Ázie nie sú psy rovnako vážené.

V niektorých oblastiach sveta sú psy využívané ako potrava, zatiaľ čo v Európe a USA sú psy chránené a obdivované.

V starovekom Egypte za čias faraónov boli psy považované za posvätné.

Napriek úzkemu vzťahu medzi psami a ľuďmi sú útoky psov na ľudí pomerne bežné.

V rokoch 1982 až 2013 zabili psy na území Kanady a Spojených štátoch približne 466 ľudí.

Za rovnaké obdobie došlo v regióne k viac ako 4 100 útokom psov, čo malo za následok viac ako 2 400 prípadov mrzačenia.

Krásne vznešené levy vedia spôsobiť veľké nepríjemnosti aj ľuďom. Zdroj: earnenglishteens.britishcouncil.org

Levy

Levy sa živia veľkým množstvom rôznych zvierat, od hlodavcov a paviánov, až po byvoly a hrochy, ale lovia prevažne stredne veľké až veľké kopytníky, ako sú pakone, zebry a antilopy.

Ochotne jedia akékoľvek mäso, ktoré nájdu, vrátane zdochlín a čerstvo zabitých zvierat, ktoré zbierajú alebo násilne kradnú hyenám, gepardom alebo divým psom.

Levice žijúce v otvorenej savane vykonávajú väčšinu lovu, zatiaľ čo samci sú zvyčajne pasívni a jedia potravu od samíc.

Hoci skupina loviacich levov je potenciálne najimpozantnejšou dravou silou prírody na súši, veľká časť ich lovov zlyhá.

Nevenujú pozornosť smeru vetra (ktorý môže preniesť ich vôňu na korisť) a po prebehnutí krátkych vzdialeností sa unavia.

V rokoch 1990 až 2005 v Tanzánii zaútočili levy na 871 ľudí.

Jeden z najdesivejších útokov sa odohral v Keni v roku 1898, pri ktorom dva levy zabili desiatky železničiarov predtým, ako ich zastrelili.

V rokoch 1932 až 1947 zabila agresívna formácia levov pri meste Njombe v Tanzánii približne až 1500 ľudí.

Dnes levy zabijú v Tanzánii približne 100 ľudí ročne.

Medvede nezastaví ani voda, sú to skvelí plavci. Zdroj: gifts.worldwildlife.org

Medvede

Hoci majú medvede nemotorný vzhľad, dokážu sa pohybovať prekvapivo rýchlo, dokonca aj cez hustý les, ktorý by človeku znemožnil prechod.

Ich zrak a sluch je však slabo vyvinutý a väčšina lovu sa vykonáva čuchom.

Všetky druhy sú dobrí plavci, najmä ľadový medveď a niektoré druhy, sú obzvlášť silní horolezci.

Medvede vo všeobecnosti nekomunikujú zvukom a zvyčajne sú tiché.

Vrčia keď sa kŕmia, keď ich vyzýva iný medveď alebo ľudia.

Okrem mäsožravého ľadového medveďa a vegetariánskej veľkej pandy sú medvede všežravé a konzumujú veľa vecí, ktoré sa môžu zdať malé pre zviera tak veľkých rozmerov.

Jedia mravce, včely, semená stromov, korienky, orechy, bobule, larvy hmyzu, a mnoho medveďov má rado med.

Medzi častú korisť patria hlodavce, ryby, jelene, ošípané a tulene.

Grizzlies (severoamerický poddruh medveďa hnedého) je známy svojim obratným rybolovom počas trenia lososov.

Strava ľadového medveďa je diktovaná arktickým prostredím, pretože v jeho dosahu rastie málo vegetácie.

Medveď ázijský (Melursus ursinus) sa vyžíva najmä v prepadávaní a ničení termitích hniezd, vysáva termity a larvy svojimi lievikovitými perami.

Ak sú odchytené v mladom veku, medvede sa dajú celkom ľahko skrotiť a bežne sa používajú pri cirkusových vystúpeniach.

To spôsobilo, že ľudia často považovali medvede skôr za krotké a neškodné, než za potenciálne nebezpečné stvorenia, ktoré si zaslúžia opatrnosť a rešpekt.

Táto chyba často viedla k tragédii pre ľudí, aj pre medvede.

Medvede grizzly a ľadové medvede sú najnebezpečnejšie, ale je známe, že aj eurázijské medvede hnedé a americké čierne medvede útočia na ľudí.