Obraz vytvorený umelou inteligenciou (AI) vyhral štátnu umeleckú súťaž

Jason Allen je dizajnérom videohier v meste Pueblo v štáte Colorado. Prednedávnom prihlásil svoje umelecké diela vygenerované AI do súťaže digitálnych umení štátu Colorádo (Colorado State Fair fine arts competition). Pomocou platformy s názvom Midjourney vytvoril svoje diela tak, že programu AI opísal, ako presne chce, aby jeho dielo vyzeralo. Do výtvarnej súťaže potom vybral tri takto vytvorené… Prečítať celé
Vydané 13. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Jason Allen je dizajnérom videohier v meste Pueblo v štáte Colorado. Prednedávnom prihlásil svoje umelecké diela vygenerované AI do súťaže digitálnych umení štátu Colorádo (Colorado State Fair fine arts competition). Pomocou platformy s názvom Midjourney vytvoril svoje diela tak, že programu AI opísal, ako presne chce, aby jeho dielo vyzeralo. Do výtvarnej súťaže potom vybral tri takto vytvorené umelecké diela. Jednému z jeho diel, Théâtre D’opéra Spatial (Divadlo vesmírnej opery), porota udelila prvé miesto v kategórii Digitálne umenie/Digitálne manipulovaná fotografia, ku ktorému prináleží aj cena 300 dolárov.

Allen uviedol, že chcel svetu predstaviť diela umelej inteligencie. Napriek tomu, že mnohí umelci k jeho dielam vyjadrili negatívny postoj, Allen povedal že sa nebude ospravedlňovať. Podľa neho sa mu jeho hlavný cieľ podarilo splniť. Jeho účasť na umeleckej súťaži sa veľmi rýchlo stala diskutovanou na sociálnych sieťach. Niektorí ľudia s jeho účasťou nesúhlasia a ostro kritizujú umenie vytvorené AI. Naopak v diskusií sa nájdu aj takí, ktorým sa takého umenie páči a považujú ho za ďalší krok v umeleckom svete.

AI ako nástroj moderného umelca

Midjourney je nástroj, ktorý používa textový popis udalosti, podľa ktorej následne vytvorí obraz. Vytvorený obraz Allan ešte upravil pomocou Photoshopu. Allan uviedol, že nad tvorbou umeleckých diel strávil okolo 80 hodín. Po tom, čo obrázky upravil a zväčšil, ich dal vytlačiť na plátno. Napriek tomu, že sa to môže zdať niekomu veľmi jednoduché, nástroje AI na tvorbu obrazov v súčasnom stave vyžadujú ešte veľa ľudských zásahov, aby dosiahli podobné výsledky ako maľby umelcov. Vedci však predpokladajú, že s prihliadnutím na to, akým tempom sa táto technológia vyvíja, to tak nebude navždy.

Ako sme už spomínali, Jasonovo výherné dielo sa volá Théâtre D’opéra Spatial a v divákoch vyvoláva zmiešané emócie. Okrem dychberúceho vyobrazenia divadla, ktoré vyvoláva strašidelnú, ale krásnu atmosféru, mnohým diskutujúcim prekážajú pravidlá súťaže,do ktorej bolo dielo zapojené. Podľa organizátorov je digitálne umenie „umeleckým postupom, ktorý využíva digitálne technológie ako súčasť kreatívneho alebo prezentačného procesu“. Organizátori teda trvajú na tom, že Allen neporušil žiadne pravidlá. Nevylúčili však, že v budúcnosti svoje pravidlá zmenia alebo vytvoria samostatnú kategóriu AI umenia.

Množstvo kritiky

Diskutujúci na internete sa rozdelili na dve skupinky. Jedna tvrdí, že dielo vytvorené pomocou umelej inteligencie do takejto súťaže patrí, druhá skupina s tým nesúhlasí. Kritici obviňujú víťaza súťaže, že v skutočnosti vôbec nie je umelcom. Niektorí ľudia si navyše myslia, že ľudské umenie je kvôli AI odsúdené na zánik a že aj umelcov zanedlho nahradia stroje. Iní si myslia, že umenie sa bude ďalej vyvíjať a prispôsobovať novým technológiám, podobne ako to bolo s príchodom fotografie. Práve vynález fotoaparátu v prvej polovici 19. storočia vyvolal podobnú kritiku.

Allen sám povedal, že sa netajil tým, že jeho dielo vytvoril pomocou platformy Midjourney. Naopak porotcovia Cal Duran a Dagny McKinley uviedli, že nevedeli, že Allenovo dielo bolo vytvorené pomocou AI. Dodali však, že by to ich hodnotenie nezmenilo. Podľa ich slov sa viac zaujímali o to, „ako dielo rozpráva svoj príbeh“, a myslia si, že Allanovo dielo to dokázalo najlepšie.

 

 

Zdroje: The Gamer, Smithsonian, The Indian Express, PC Gamer, Ars Technica

Pokračujte na ďalší príspevok »