Duševné zdravie

Bude sa liečiť depresia aj bez liekov? Tento objav poukázal na potenciál unikátnej liečby

Zvýšená telesná teplota (aj bez choroby) má podľa odborníkov súvis s depresívnymi symptómami.
Vďaka tomuto objavu sa otvára úplne nová možnosť liečby depresie. Kedy sa jej dočkáme?

Z najnovšieho výskumu publikovaného v odbornom časopise Scientific Reports, vyplýva, že telesná teplota môže byť spätá s duševným zdravím. Vedci zistili, že klinická depresia je spojená s vyššou telesnou teplotou. Hoci je v tejto súvislosti ešte mnoho nevyriešených otázok, vedci už začali realizovať na ľuďoch štúdie, aby tento jav potvrdili a posunuli ho ďalej.

Výskum viedli odborníci z Kalifornskej univerzity v San Franciscu. Niektoré štúdie už v minulosti naznačili možnú súvislosť medzi telesnou teplotou a depresiou, ale väčšinou zahŕňali len malý počet účastníkov. Autori najnovšej štúdie mali k dispozícii oveľa väčší súbor dát, ktorý im pomohol túto tému preskúmať do väčšej hĺbky, informuje magazín Gizmodo.

Výskum potvrdil zreteľnú súvislosť medzi výskytom príznakov depresie a vyššou telesnou teplotou. Zdroj: unsplash.com

20-tisíc účastníkov zo 106 krajín

„Hoci existujú desiatky rokov staré štúdie, ktoré dokazujú súvislosť medzi depresiou a telesnou teplotou, išlo o malé projekty, ktorých sa často zúčastnilo iba 10 až 20 ľudí,“ uviedla Ashley Mason – hlavná autorka štúdie. „Táto štúdia ukazuje uvedenú súvislosť na oveľa väčšom počte a dúfame, že bude inšpiráciou pre ďalšiu prácu na mechanizmoch, ktoré túto súvislosť podporujú,“ dodala odborníčka.

Cieľom projektu TemPredict chceli vedci pôvodne zistiť, či by nositeľné senzory, ktoré detekujú zmeny teploty kože a ďalšie fyziologické faktory, mohli byť použité na včasnejšiu predpoveď infekcie covidom 19. Vďaka koncepcii štúdie bolo možné sledovať aj údaje o teplote a celkovom zdravotnom stave veľkej skupiny ľudí naraz, vrátane prípadných príznakov depresie.

Vedecký tím skúmal údaje od viac ako 20-tisíc účastníkov zo 106 krajín. Výskum potvrdil zreteľnú súvislosť medzi výskytom príznakov depresie a vyššou telesnou teplotou, a to tak z údajov o teplote nameraných samotnými účastníkmi, ako aj z dát z nositeľných zariadení. Čím bola telesná teplota vyššia, tým ťažšia depresia sa u daného človeka prejavovala, čo ďalej posilňuje dôkaz o jasnej súvislosti.

Vyššia teplota – väčšia depresia

Osoby, ktoré vykazovali vyššiu mieru depresívnych príznakov, mali aj zvýšenú telesnú teplotu najmä keď boli bdelí. Štúdia skúmala aj kolísanie telesnej teploty počas dňa a zistila, že osoby s depresiou vykazovali menšie rozdiely medzi teplotou počas bdenia a spánku. Tento jav môže naznačovať možné narušenie prirodzených telesných rytmov u osôb trpiacich depresiou, informuje český portál vtm.zive.cz.

V rámci objektivity je potrebné upozorniť na skutočnosť, že tento druh štúdie môže iba preukázať koreláciu medzi teplotou a duševným zdravím, ale nedokazuje príčinnú súvislosť. Nie je zatiaľ jasné, ako presne tento vzťah funguje a tiež nie je napríklad známe, či depresia zvyšuje telesnú teplotu, alebo či vyššia telesná teplota zvyšuje riziko výskytu depresie.

„Táto súvislosť je obzvlášť fascinujúca, pretože existujú údaje, ktoré ukazujú, že keď sa ľudia zotavia z depresie – bez ohľadu na to, akým spôsobom to bolo dosiahnuté – ich teplota má tendenciu sa stabilizovať. Potom máme novšie údaje, ktoré naznačujú, že zásahy založené na teplote môžu znížiť príznaky depresie,“ povedala Mason.

Zatiaľ nie je známe, či depresia zvyšuje telesnú teplotu, alebo či vyššia telesná teplota zvyšuje riziko výskytu depresie. Zdroj: unsplash.com

Bude sa liečiť depresia aj bez liekov?

Tím odborníkov už začína skúmať praktické dôsledky svojich zistení. Dokončili prvú štúdiu s použitím sauny, ktorej recenzované dáta budú zverejnené ešte tento rok. V súčasnosti naberajú dobrovoľníkov pre druhú štúdiu HEAT Bed, ktorá bude testovať, či saunovanie v rámci kognitívno-behaviorálnej terapie môže zlepšiť výsledky u ľudí s klinickou depresiou.

„Tieto zistenia sú vzrušujúce, pretože ukazujú na potenciál unikátnej liečby depresie založenej na tele, ktorá nezahŕňa lieky ani tradičnú psychoterapiu,“ povedala Mason. Skoršie výskumy preukázali prínosy používania tepelných expozícií, ako sú horúce vane alebo sauny, na zmiernenie príznakov depresie. Proces môže fungovať tak, že podnecuje telo k začatiu ochladzovacích mechanizmov, ako je potenie, čo môže viesť k trvalému zníženiu telesnej teploty.

Zistená súvislosť medzi telesnou teplotou a depresiou otvára cestu k ďalšiemu skúmaniu toho, ako by mohlo pôsobenie na termoregulačný systém tela priniesť úľavu ľuďom, ktorí trpia týmto ochorením.

Aj duševný stav Slovákov je alarmujúci. Občianske združenie IPčko zaznamenalo v minulom roku nárast kontaktov hľadajúcich odbornú pomoc. Dôvodom boli nielen depresie, ale napríklad aj poruchy príjmu potravy, kyberšikana, či myšlienky na samovraždu.

Pokračujte na ďalší príspevok »