Daň za slávu

Keď narcizmus zvíťazí nad morálkou: Bling Ring zaviedol zlatú mládež z luxusu do väzenskej cely

Skupina tínedžerov pravidelne chodievala na nelegálne „exkurzie“ do šatníkov najznámejších celebrít.
Kam bol takzvaný Bling Ring ochotný zájsť, aby si užil svojich päť minút slávy?
Vydané 26. februára 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Daň za slávu

Svet celebrít niekedy pôsobí ako z iného vesmíru. Do očí bije hlavne materiálna stránka, ktorá nie je všetkým pochuti. Kým zlé jazyky považujú ich luxusný spôsob života za prejav snobizmu, priaznivci nechápu, prečo by mali známi ľudia svoje bohatstvo skrývať.

Vedeli by ste si predstaviť život, v ktorom vás pravidelne prenasledujú blesky fotoaparátov? zdroj: pexels.com

Za každým „pozlátkom“ sa skrývajú aj tienisté stránky. Kvôli neustálej pozornosti médií a nulovému súkromiu si celebrity môžu iba vytvoriť ilúziu bezpečia. Nedá sa však povedať, že by sláva prekážala každej z nich. Prostredníctvom médií ukazujú svoje luxusné príbytky, až máte pocit, že poznáte každý kút ich obrovskej vily.

Pred vyše desaťročím sa našla skupina, ktorá sa do týchto honosných domov dostala bez väčších problémov. Medzi októbrom 2008 a augustom 2009 takzvaný „Bling Ring“ ukradol majetok a hotovosť v hodnote troch miliónov dolárov. O svoje cennosti prišli najznámejšie osobnosti Hollywoodu, vrátane Paris Hilton, Orlanda Blooma či Lindsay Lohan.

Brali si hotovosť a dizajnérske kúsky

Verejnosť neskôr zistila, že vlámania nespáchal žiaden profesionálny zločinec. Lúpeže boli dielom kalifornských tínedžerov, ktoré médiá prezývali „Bling Ring“. Neslávne známa skupina priateľov sa zamerala na Hollywood Hills a Calabasas – tieto miesta sú známe vysokou koncentráciou celebritných rezidencií.

Bling Ring

Nekonečné večierky boli skvelou príležitosťou predviesť sa v kradnutých šatách za stovky dolárov. zdroj: pexels.com

Všetko to začalo dvojicou Rachel Lee a Nick Prugo. Sledovali bulvárne weby a informovali sa o tom, kde sa prominenti práve nachádzajú. Keď si boli istí, že sú odcestovaní, vkradli sa do ich sídiel a utiekli s hotovosťou, oblečením, šperkami a inými osobnými vecami. Postupne si k sebe prizvali ďalších priateľov, aby si akcie lepšie naplánovali.

Bling Ring nakoniec okrem Rachel a Nicka tvorili Alexis Haines, Courtney Ames a Diana Tamayo. Johnnyho Ajara a Roya Lopeza neskôr prizvala Courtney. Ich úlohou bolo starať sa o predaj ukradnutých vecí.

Ako prvú si na mušku vzali Paris Hilton, do jej domu sa vrátili niekoľkokrát. Dôvodom vraj bol nedostatok sebareflexie hotelovej dedičky, keďže kľúč od predných dverí našli pod rohožkou.

Vilu Orlanda Blooma sa rozhodli vylúpiť 13. júla 2009. Prugo, Neiers, Lee a Tamayo prerezali bezpečnostný plot a vošli do Bloomovho sídla. Výška škody sa vyšplhala na približne 500 000 dolárov kvôli odcudzeným hodinkám Rolex, batožine Louis Vuitton a umeleckým dielam.

Ľutujú svoje činy?

Privlastňovanie si cudzieho bohatstva nakoniec dostalo stopku. Najprv ich zachytila kamera účastníčky reality show, Audriny Patridge, no dôkazový materiál nebol dostatočný.

Neskôr boli ich tváre viditeľnejšie na kamerových záznamoch neďaleko pozemku Lindsay Lohan. Keďže okolo prípadu vládol verejný rozruch, netrvalo dlho, kým všetkých vystopovali. Najskôr zadržali Nicka Pruga, ktorý sa k lúpežiam priznal. Postupne sa pred súd dostali ďalší členovia, aby si vypočuli rozsudky a odsedeli si individuálne tresty v rozpätí niekoľko týždňov až jeden rok.

A čo je s nimi dnes?

Snažia sa viesť pokojný život a očistiť svoje meno aj po vyše desiatich rokoch. Alexis Haines absolvovala protidrogové liečenie a dúfa, že sa z ich osudov mnohí poučia. Niekoľko z nich sa o pobyte za mrežami dokonca vyjadrilo ako o „najlepšej veci, ktorý sa im mohla stať.“

Priestor dostali aj po rokoch

Tému bohatstva, luxusu, drog a mládeže, ktorá nemala strach pred ničím, využilo aj strieborné plátno. Režisérka Sofia Coppola v roku 2013 natočila o skupinke zbohatlíckych zlodejov celovečerný film, v hlavnej úlohe s Emmou Watson.

V tom čase sa u nás aktívne rozrastal počet ľudí na sociálnych sieťach a sledovanie života celebrít sa postupne stalo pre mnohých rutinou. „Bežní“ ľudia sa chceli tým slávnym podobať v obliekaní, myslení aj prezentovaní sa.

Množstvo priateľov na Facebooku sa pre viacerých stalo dôležitejším číslom než počet tých skutočných. Rovnaké princípy platia v online priestore dodnes, vtedy však tento spôsob života zažíval svoje zrodenie.

Bling Ring

Diváčka vyjadrila sklamanie z aktérov lúpeží. Podľa nej by sa vo svojom príbytku mal cítiť bezpečne každý. Nezáleží na tom, koľko má na účte peňazí. zdroj: twitter.com/smileygirlcat1

Príbehu naháňania sa za kúskom luxusu sa nedávno ujal aj Netflix. The Real Bling Ring: Hollywood Heist je dokumentom, v ktorom skutoční páchatelia odhaľujú motivácie a priebeh lúpeží.

Po rozhovoroch ostali  viacerým divákom ležať v žalúdku. Kritizovali samotnú podstatu – kriminálnici dostali priestor opäť opísať svoje zločiny, nehľadiac na to, kto bol obeťou. Počet ľudí, ktorí si dokument pozreli však naznačuje, že náhľad do zákulisia hollywoodskej drámy neprestáva verejnosť fascinovať.

Zdroje: www.allthatsinteresting.com, www.usmagazine.com