Bez názvu: Pozrite si prekliate obrazy Zdzislawa Beksinského

Od brutálnej vraždy poľského maliara Zdzislawa Beksinského uplynulo už vyše osemnásť rokov, no jeho obrazy stále udivujú celý svet. Otázkou zostáva, či je všeobecná fascinácia dielami výsledkom vlastných osobných tragédií umelca alebo jeho schopnosti zachytiť znepokojujúcu odvrátenú stranu ľudského vedomia. Zdzislaw Beksinski Zdzislaw Beksinski počas svojej dlhej kariéry tvoril vo viacerých odvetviach umenia: sochárstvo, fotografia,… Prečítať celé
Vydané 19. apríla 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , , , , ,

Zdzislaw Beksinski

Zdzislaw Beksinski počas svojej dlhej kariéry tvoril vo viacerých odvetviach umenia: sochárstvo, fotografia, grafické umenie, kresba a v neposlednom rade maľba. Všetky jeho obrazy sú bez názvu, pretože chcel zabrániť ich akejkoľvek metaforickej interpretácii. Beksinského ako umelca fascinovali smrť, rozklad a temnota. To však neboli jeho jediné oblasti záujmu, venoval sa tiež erotizmu, abstrakcionizmu a východnému mysticizmu.

Od polovice šesťdesiatych rokov dvadsiateho storočia bol v Poľsku veľmi populárny. V osemdesiatych a deväťdesiatych rokoch vystavoval aj v zahraničí vrátane Francúzska a Japonska a stal sa medzinárodne uznávaným umelcom. Jeho štýl občas prirovnávali k švajčiarskemu maliarovi Hansovi Gigerovi, ktorý navrhol mimozemských netvorov pre kultový sci-fi hororový film Votrelec z roku 1979.

Návrhár autobusov

Beksinski sa narodil v roku 1929 a študoval na Fakulte architektúry Krakovskej technologickej univerzity. Pracoval v stavebníctve a neskôr sa zamestnal v domovskom meste Sanok ako návrhár autobusov pre automobilovú fabriku. V päťdesiatych rokoch sa začal venovať fotografovaniu, niektoré jeho fotografie sa označujú ako surrealisticko-expresionistické. Sadistov korzet, jedna z jeho najznámejších fotografií, poukazuje na inklináciu k sadomasochistickým témam.

Začiatkom šesťdesiatych rokov sa však fotografovania vzdal, prekážali mu obmedzené možnosti, ako upravovať zachytené zábery. Fotografia zrejme bránila jeho predstavivosti, takže sa preorientoval na kresbu a maľbu, ktoré mu poskytovali priestor „fotografovať sny”, ako tomu sám hovorieval. Skôr ako sa naplno oddal kresbe a maľbe, krátko sa venoval sochárstvu a vytvoril niekoľko abstrakcionistických reliéfov. Maľba sa ukázala ako médium, ktoré najviac vyhovovalo jeho osobným víziám. Po prvých maliarskych úspechoch ho v roku 1967 vyhodili z továrne na autobusy. Odvtedy pracoval výhradne ako umelec.

Sny a posadnutosti

Bez názvu. Zdroj: screenshot, YouTube

Beksinski príliš nedbal na trendy v umení, nikdy totiž nemal ambíciu stať sa miláčikom všetkých kritikov. Namiesto toho zostal verný svojim snom a posadnutostiam, ktoré ho napokon preslávili. V šesťdesiatych rokoch vytvoril sériu sadomasochistických kresieb. Od konca šesťdesiatych do polovice osemdesiatych rokov mal svoje najslávnejšie obdobie – „fantastickú” sériu. V týchto snových dielach dominujú pekelné krajinomaľby, ktoré zobrazujú desivé postavy a pochmúrnu nezemskú architektúru. Vďaka týmto prácam sa stal známym doma v Poľsku a získal si uznanie aj v zahraničí.

Po tomto takzvanom fantastickom období sa Beksinského štýl zmenil a prešiel do obdobia, ktoré sám maliar nazýval ako „gotické”. Maľby z gotického obdobia sú typické deformovanými hlavami a snovými postavami, ktoré znázorňujú špecifickú plastickú harmóniu. Keď počítačová technológia v deväťdesiatych rokoch minulého storočia umožnila úpravu obrázkov, Beksinski dostal možnosť pridávať do svojich fotografií surrealistické modifikácie. Kruh jeho kariéry sa uzavrel, Beksinski sa vrátil k svojmu prvému médiu.

Tragédie

Beksinski žil s manželkou Zofiou a synom Tomaszom vo Varšave, kam sa trojica presťahovala v roku 1977 zo Sanoku. V hlavnom meste Poľska viedol maliar pomerne jednotvárny život, väčšinu času pracoval v byte, počúval hudbu a sledoval filmy. Nerád chodil von, nerád sa socializoval, nerád cestoval.

Napriek tomu ho séria nešťastných udalostí, ktoré postihli Beksinského a jeho rodinu, dostala v uplynulých rokoch opäť do povedomia. V roku 1998 zomrela jeho manželka na rakovinu. O rok neskôr spáchal jeho syn Tomasz, vážený prekladateľ a novinár v oblasti populárnej hudby, samovraždu. V roku 2005 Beksinského v byte dobodal na smrť 19-ročný syn jeho upratovačky. Beksinski poznal vraha a odmietol mu požičať peniaze. Pochopiteľne, tragické posledné roky sa často spájajú s pochmúrnosťou jeho umenia.

Inšpirácia

Beksinského postava vo filme Posledná rodina. Zdroj: screenshot, YouTube

Beksinského dielo inšpirovalo mnohých, v Poľsku napríklad rokových hudobníkov či tvorcov dobrodružnej videohry Tormentum. Renomovaný mexický filmár Guillermo del Toro je jeho veľkým obdivovateľom. Poľský film o osude Beksinského rodiny po roku 1977, Posledná rodina, uviedli v roku 2016 a vyslúžil si pochvalu kritikov.

Zdroj: culture.pl

Zdroj titulnej fotografie: screenshot, YouTube