Najlepšie safari v Afrike (1.časť)

Pri rozhodovaní o tom, kam ísť na safari, je toho veľa, čo treba zvážiť. Ak chcete vidieť veľkú päťku – levy, leopardy, slony, byvoly a nosorožce – Južná Afrika je solídnou voľbou s možnosťami pre všetky rozpočty, dobrou turistickou infraštruktúrou a nehnuteľnosťami vhodnými pre rodiny v oblastiach bez malárie. Ak ste ostrieľanejší alebo sa len… Prečítať celé

Pri rozhodovaní o tom, kam ísť na safari, je toho veľa, čo treba zvážiť.

Ak ste ostrieľanejší alebo sa len chcete vyhnúť rušnejším miestam, možno vás zláka pešie safari v Zambii alebo južnej Tanzánii.

Dôležitým faktorom je aj načasovanie – väčšina oblastí safari je najsuchšia medzi júnom a septembrom, no vlhké obdobie môže byť skvelé na pozorovanie vtákov a je to lacnejšie.

Národný park Serengeti

Je to jedna z najznámejších a najobľúbenejších safari destinácií, najmä pre začiatočníkov.

INZERCIA

Ako lokalita svetového dedičstva UNESCO je Serengeti známa každoročnou migráciou pakoní a zebier, ktoré každý rok migrujú do Serengeti, aby porodili.

Vo februári sa pláne v južnej časti tohto parku stávajú rodiskom teliat pakoňov bielobradých.

Uvidíte tu aj rôzne druhy antilop, zaručené sú aj pozorovania levov a ak budete mať šťastie, môžete vidieť leoparda alebo geparda.

Táto chránená oblasť s rozlohou takmer 3,2 milióna hektárov pokrýva väčšinu severozápadného rohu Tanzánie.

Je desaťkrát väčšia ako Masai Mara.

Krugerov národný park. Zdroj: krugerpark.co.za

Krugerov národný park

Tento park s rozlohou viac ako 19 600km² má veľkosť malej krajiny!

Je to najstarší africký národný park a rozhodne jeden z najobľúbenejších.

V tomto národnom parku sa darí veľkej päťke, ale je tu aj veľa iných zvierat, ktoré môžete vidieť, ako napríklad:

• Gepardy
  • Hrochy
  • Nílske krokodíly
  • Vzácny čierny nosorožec

Najlepší čas na návštevu tohto parku je od júna do septembra.

Národný park Etosha

Národný park Etosha sa nachádza v Namíbii a za národný park bol vyhlásený v roku 1907.

V tomto období mal park rozlohu 100 000 km² a bol najväčšou rezerváciou na svete.

Môže pochváliť nádhernou panorámou dolomitských kopcov a vyprahnutých saván.

Tento park je známy aj vďaka veľkej päťke a ochrane nosorožcov – bieleho aj čierneho.

V národnom parku Etosha uvidíte aj gepardy, karakaly, šakaly a hyeny.

Laikipia

Ak ste dobrodružný typ, náhornú plošinu Laikipia si zamilujete.

Plošina Laikipia je rozľahlá rovina, kde žije množstvo živočíchov vrátane zebry grévyho, divokých psov, no nájdete tu aj žirafy a čierne nosorožce.

Najlepší spôsob, ako preskúmať tento rozľahlý kus zeme, je jazdiť na ťave, čo je zábavný spôsob, ako vidieť rozsiahle pláne.

Park môžete preskúmať aj pri jazde na koni alebo počas pešieho safari so sprievodcom.

Počas obdobia sucha je veľa vody, ktorá napĺňa napájadlá, aby sa zvieratá mohli prísť napiť.

Táto atrakcia robí safari obzvlášť zaujímavým pre nadšencov fotografie, ktorí chcú zachytiť zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

Národný park Mana Pools. Zdroj: isafari.nathab.com

Národný park Mana Pools

Národný park Mana Pools je jedným z najmalebnejších safari v Afrike.

Je známy svojou obrovskou populáciou slonov.

Toto safari je tiež skvelou destináciou pre dobrodružných ľudí, ktorí chcú vidieť leopardy, divé psy a levy.

Jednou z najlepších atrakcií tohto parku je, že môžete zostať v neoplotených kempingoch uprostred divočiny.

Ak chcete zostať v tomto type ubytovania, vyberte si to, ktoré sa nachádza v blízkosti rieky Zambezi, aby ste mali dokonalý zážitok.

Ak máte chuť na niečo jedinečné, vyberte sa na kanoistické safari.

Mana Pools je jedným z mála parkov v Afrike, kde môžete objavovať bez sprievodcu, aj keď to nie je ideálne pre začiatočníkov.

Špecifická vegetácia tohto parku z neho robí jednu z najlepších destinácií pre pešie safari, pretože ponúka neuveriteľnú viditeľnosť.

Pre tých, ktorí chcú vyskúšať výlety s vlastným pohonom, sa odporúča 4×4.

Delta Okavango

Delta je séria prepojených riek a jazier, kde žije rôznorodá divoká zver, vrátane geopardov, krokodílov, levov a čiernobielych nosorožcov.

Je to jeden z hlavných vnútorných deltových systémov, ktoré netečú do oceánu, a jeho mokraďový systém je takmer neprerušený.

Delta Okavango je tiež vynikajúcou destináciou, ak chcete pozorovať vtáky.

Mala Mala

Ako jedno z najlepších safari v Afrike je rezervácia Mala Mala Game Reserve jedným z najlepších miest na pozorovanie levov v ich prirodzenom prostredí.

Mala Mala hraničí s Krugerovým národným parkom, terén sa však od Krugera líši , pretože je plochý.

V tejto súkromnej luxusnej rezervácii sa darí veľkej päťke spolu s gepardmi, žirafami a divými psami.

Počas obdobia sucha, najmä počas mája, je to miesto, kde môžete vidieť rôzne zvieratá vrátane týchto:

• Pakone
  • Hrochy
  • Hyeny
  • Gepardy
  • Žirafy
  • Zebry
  • Kapské divé psy

Tento park je tiež považovaný za top destináciu pre fotografov.

Levy môžete spozorovať cez deň, keď odpočívajú vo svojich brlohoch, alebo v noci, keď idú k napájadlám.

Ďalším dôvodom, prečo je Mala Mala Game Reserve jedným z najlepších safari v Afrike, je to, že môžete chodiť aj na prechádzky v buši.

Tu si užijete pohľad na divé psy a gepardy zblízka.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.