JESEŇ V PRÍRODE

3 tipy na jesennú prechádzku na východe Slovenska

Jeseň je ideálny čas na turistiku – ani teplo, ani zima. K tomu pridáme pestrofarebné výhľady na listmi sfarbené lesy a čerstvý vzduch. Čo viac si priať? Hádam už len horúci čaj v cieli našej cesty. Kam na Slovensku počas jesene? Inšpirujte sa tromi nenáročnými turistickými trasami.
Vydané 17. novembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

1. Vyhliadka Jánošiková bašta

Zdroj: www.mapy. cz

Kysak všetci poznáme ako dopravný uzol v železničnej doprave, kde veľa študentov smerujúcich napríklad do Bratislavy začína svoju cestu práve v Kysaku, aby si aspoň o niečo skratili cestu z východnejších regiónov Slovenska. Avšak, Kysak ponúka aj krásne vyhliadky a prechádzky lesom. Jeho strategická poloha umožňuje dostať sa tam veľmi jednoducho vlakom, či smerom z Košíc alebo z Prešova.

Z vlakovej stanice sa treba dostať na koniec dediny, kde začína trasa na Jánošikovú baštu. Je to veľmi nenáročná prechádzka, ktorú som absolvovala síce v jari a príroda ponúkala trochu iné farby a výhľady ako to je v jeseni, ale malo to svoje čaro. Les sa prebúdzal, kvety rozkvitali a vzduch bol čerstvý a svieži. Dokonalá idylka.

Zdroj: Radka Malinčáková

V nádmorskej výške 523 m.n.m. sa akoby všetko otvorilo a ten výhľad do diaľky patril iba Vám. Skútočne pekná turisitka, ktorú zvládnete za hodinku a pol z obce Kysak. Dostanete sa tam po červenej značke kadiaľ, mimochodom, vedie aj Cesta SNP z Dukle na Devín. Ak by ste ešte hodinu pokračovali po tej istej červenej trase, tak sa dostanete na Prielohy, ktoré sú približne o 200 m.n.m. vyššie položené.

Z Jánošikovej bašty sa dá prejsť aj na Sivec, ktorý sa nachádza nad riekou Hornád. V tejto oblasti sa nachádzajú veľmi pekné turistické trasy rôznej náročnosti.

INZERCIA

2. Viniansky hrad

Zdroj: www.mapy.cz

O tomto hrade som iba dlho počúvala, ale nedarilo sa mi tam dostať, avšak začiatkom leta sme si tam vyšli tri kamarátky. Nejde o žiadnu náročnú turistiku, ale skôr o príjemnú prechádzku krásnym lesíkom, na vrchole ktorého čaká Viniansky hrad, lepšie povedané už iba jeho zrúcanina, ale vo veľmi zachovalom stave. Dá sa tam dostať viacerými spôsobmi, no my sme si vybrali cestu z dediny, ktorá je značená modrou značkou. Cesta vedie cez záhradkársku oblasť a je tam veľmi mierne stúpanie. Keď sa dostanete na vrchol, tak výhľad je čarovný a pred Vami sa zobrazuje neďaleké mesto Michalovce a celá Východoslovenská nížina.

Zdroj: www.mapy.cz

Cestu späť sme si zvolili inou trasou – žltá značka, ktorá viedla starou asfaltkou a vyšli sme neďaleko samotného Vinianskeho jazera. Prechádzka okolo jazera je veľmi príjemná a pripomína tie staré dobré časy, ktoré som tam strávila ešte na strednej škole počas braneckého výcviku.

Okolo jazera vedie aj cyklistická trasa ktorá sa volá Okolo Vinianskeho jazera, takže ak patríte k milovníkom bicyklov, plán na leto je hotový.

Už keď ste tam, určite odporúčam navštíviť neďalekú vodnú nádrž Šírava a taktiež Kaštieľ Michalovce, ktorý sa nachádza na brehu rieky Laborec. Ide o Zemplínske múzuem, ktoré pôvodne vzniklo v roku 1957 ako Zemplínske vlastivedné múzeum. Avšak, zrodenie kláštora siaha až do 17. storočia.

3. Čertov kameň

Zdroj: www.severovychod.sk

Sotva by ste uhádli, kde sa nachádza toto miesto. Ide o malé mestečko Medzilaborce na tzv. „konci sveta“. Turistické miesto Čertov kameň sa nachádza v pohorí Kamjana, ktoré lemuje mesto po celej jeho dĺžke. Nadmorská výška je 433 m.n.n, no ponúka veľmi krásny výhľad na mesto a okolité dediny. Dá sa tam dostať viacerými spôsobmi, no tie najoverenejšie sú jednoznačne výstup z dediny Krasný Brod zo štartovacieho miesta pri dome smútku. Vedie tam poľná ceste, prechádzka je veľmi nenáročná. Je tu ešte alternatíva z mestského parku, kde je amfiteáter, odkiaľ vedie náučný chodník horou Kamjana.

Zdroj: www.mapy.cz

Ak sa zamýšľate, prečo sa toto miesto volá Čertov kameň, tak mám pre Vás odpoveď. Je spojený s miestnym kláštorom v dedine Krásny Brod, kde mnísi šírili dobro a neverili v mágiu. Podľa legendy, ktorá traduje medzi miestnym obyvateľstvom sa práca mníchov nepáčila najmä strigám, ktoré sa rozhodli na monastyr zhodiť velikánsky balvan. Avšak, to sa im nepodarilo, keďže z dediny sa ozval kohút, ktorého sa zľakli hlavne čerti nesúci balvan, ktorým mali zavaliť kláštor. V tom momente im vypadol a zostal práve v lesoch hory Kamjana, kde ostal dodnes. Na bočnej strane kameňa je vyrytá aj tvár čerta.

Túra je veľmi jednoduchá a nenáročná, ak si to dobre naplánujete, môžete navštíviť aj múzeum Moderného umenia Adyho Warhola, či dokonca sa pozrieť aj do prvej oslobodenej obce Kalinov.

Pokračujte na ďalší príspevok »