Moderna: Covidová vakcína vykazuje takmer 95% úspešnosť

Nová vakcína, ktorá chráni proti Covid-19, je takmer z 95% účinná, ukazujú prvé údaje americkej spoločnosti Moderna.
Vydané 16. novembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Pracujeme iba s dôveryhodnými zdrojmi: bbc.com
titulná fotografia je ilustračná

Výsledky sú podobne ako výsledky od spoločnosti Pfizer sľubné a zvyšujú dôveru v to, že vakcíny môžu pomôcť ukončiť pandémiu.

Obe spoločnosti použili pri navrhovaní svojich vakcín vysoko inovatívny a experimentálny prístup.

Moderna tvrdí, že v najbližších týždňoch plánuje požiadať o schválenie použitia vakcíny.

Stále však ide o skoré údaje a kľúčové otázky zostávajú nezodpovedané.

Aká je vakcína dobrá?

Štúdie sa zúčastnilo 30 000 ľudí v USA, pričom polovici boli podané dve dávky vakcíny s odstupom štyroch týždňov. Zvyšok dostal falošné injekcie.

Analýza bola založená na prvých 95, u ktorých sa vyvinuli príznaky Covid-19.

Iba v piatich prípadoch prepukol Covid-19 aj u ľudí, ktorým sa vakcína podala, 90 bolo u tých, ktorí dostali falošnú liečbu. Spoločnosť tvrdí, že vakcína chráni 94,5% ľudí.

Údaje tiež ukazujú, že v procese bolo 11 prípadov závažného Covidu, žiadny sa však nestal u imunizovaných osôb.

„Celková účinnosť bola pozoruhodná … je to skvelý deň,“ uviedol pre BBC News Tal Zaks, hlavný lekár spoločnosti Moderna.

Dr. Stephen Hoge, prezident spoločnosti, uviedol, že keď sa dostavili výsledky, „usmieval sa minútu od ucha k uchu“.

Pre BBC News uviedol: „Nemyslím si, že by ktokoľvek z nás skutočne dúfal, že vakcína bude na 94% účinná pri prevencii choroby Covid-19, čo bolo skutočne ohromujúce zistenie.“

Kedy bude k dispozícii?

To závisí od toho, kde ste na svete sa nachádzame a koľko máme rokov.

Moderna tvrdí, že teraz bude riešiť USA, kde vie poskytnúť 20 miliónov vzoriek.

Spoločnosť dúfa, že v budúcom roku bude mať na svete k dispozícii až jednu miliardu dávok a plánuje získať súhlas na použitie aj v ďalších krajinách.

Spojené kráľovstvo dnes oznámilo, že zabezpečilo päť miliónov dávok vakcíny Moderna. Krajina už načrtla plány, ktoré uprednostňujú najstarších ľudí pri imunizácii.

Čo nevieme?

Stále nevieme, ako dlho imunita vydrží, pretože dobrovoľníci budú musieť byť sledovaní oveľa dlhšie, aby bolo možné odpovedať.

Existujú náznaky, že ponúka určitú ochranu u starších vekových skupín, ktorým najviac hrozí úmrtie na Covid, ale nie sú k dispozícii úplné údaje.

Zaks pre BBC uviedol, že ich doterajšie údaje naznačujú, že vakcína s vekom nestráca svoju účinnosť .

A nie je známe, či vakcína iba zastaví ochorenie u ľudí s vážnym priebehom alebo či zastaví aj šírenie ochorenia.

Všetky tieto otázky ovplyvnia spôsob použitia vakcíny proti koronavírusom.

Existujú nejaké vedľajšie účinky?

Neboli hlásené žiadne významné obavy o bezpečnosť, ale nič, vrátane paracetamolu, nie je stopercentne bezpečné.

U niektorých pacientov bola po injekcii hlásená krátkodobá únava, bolesti hlavy a iné bolesti.

„Tieto účinky sú to, čo by sme očakávali od vakcíny, ktorá funguje a vyvoláva dobrú imunitnú odpoveď,“ uviedol profesor Peter Openshaw z Imperial College London.