BIZNIS
Cathie Wood a jej raketový vzostup do investorskej siene slávy
S pomocou od Tesly môže byť finančná manažérka prvou hviezdou fondov obchodovaných na burze.
Tento článok je voľným prekladom príspevku od Bloombergu
po redakčnej úprave
Technologický sektor tento rok zažíva preteky, z ktorých najviac ťaží Cathie Wood. Hlava Ark Investment Management si na trhu vydobyla povesť správne sa rozhodujúceho manažéra fondov v čase, keď sa v rovnakej oblasti takto nepreslávil azda nikto iný.
Navyše, robí to pri správe fondov obchodovaných na burze.
Väčšina ETF fondov iba pasívne sleduje indexy na burze, zatiaľ čo Ark aktívne manažuje päť z nich – a Wood ich sama všetky riadi.
Napokon jej do kariet nahrala aj pandémia koronavírusu, o ktorej pred vyše rokom ešte nemohla tušiť. Práve pandémia podnietila milióny Američanov, ako aj ľudí z celého sveta, aby sa premiestnili z reálneho sveta do virtuálneho prostredia. Wood v správny čas stavila na spoločnosti pracujúce v oblastiach umelej inteligencie, genomiky a herného priemyslu.
Skvelé výsledky aj napriek netypickej stratégii
V súčasnosti Wood vedie tri z desiatich najvýkonnejších verejne obchodovaných fondov v roku 2020 a najväčší z nich, Ark Innovation ETF, dosiahol zhodnotenie závratných 86%. Pre porovnanie S&P 500 dosahuje iba 6% a Nasdaq 100 30%. Znie to podozrivo? Znie, no zatiaľ je to realita.
„Sme najbližšie, kam sa môžete dostať s fondom rizikového kapitálu na verejnom trhu,“ povedala v auguste agentúre Bloomberg News.
Asi najväčšou stávkou pre Wood je Tesla Inc. s veľkosťou až 10% aktív celého fondu. Tento rok narástol až na 400%. Woodovej odprezentovaný cieľ pre cenu akcií 7 000 dolárov za každú do roku 2024, z dnešných 424 dolárov, stačil na to, aby získal titulky sám. „Myslíme si, že Tesla vstúpila na územie exponenciálneho rastu,“ uviedla v septembrovom rozhovore. Keď sa Tesla v tom mesiaci ponorila a nebola zahrnutá do indexu S&P 500, Woodová kúpila ďalšie akcie. Domnieva sa, že spoločnosť môže vyrásť nielen z výroby elektromobilov, ale aj autonómnych vozidiel, kde verí, že ziskové marže budú oveľa vyššie.
Hrozí nová bublina dot-com?
Teraz, keď veľké technologické mená na trhu dosahujú historické maximá, existuje skepsa, či spoločnosti zaoberajúce sa technológiami a inováciami môžu aj naďalej rásť takto rýchlym tempom. Spoločnosti Apple Inc. a Twitter Inc. sklamali investorov svojimi nedávnymi výsledkami ziskov a ich akcie prudko poklesli. To, či bude mať technologický vývoj lepšie výsledky, závisí od závratnej škály faktorov, vrátane priebehu rýchlo sa šíriaceho vírusu, vývoja a nasadenia vakcín, toho, čo sa stane po prevzatí moci novým americkým prezidentom Bidenom, svoju významnú úlohu zohrajú aj výsledky protimonopolných vyšetrovaní.
Zdá sa však, že porovnania s bublinou dot-com každým dňom silnejú a investori iba ťažko zabudnú na poučenie sa z tohto príbehu týkajúceho sa nebezpečenstva vysokých očakávaní.
Odlišný prístup k analýze trhu
Wood, generálna riaditeľka spoločnosti Ark, uviedla spoločnosť na trh v roku 2014 po tom, čo v AllianceBernstein spravovala aktíva v hodnote viac ako 5 miliárd dolárov.
Takmer žiaden z analytikov spoločnosti Ark nemá finančné zázemie, čo im podľa Woodovej pomáha udržať si prehľad o vývoji v rôznych oblastiach.
Jej tím pozostáva z 27 osôb – štvrtinu z nich tvoria ľudia z etník, 30% sú ženy a väčšina vo veku iba mierne nad 20 rokov. Tím zahŕňa výskumníka rakoviny a dokonca aj kapitána plachetnice. Analytik James Wang, ktorý sa zameriava na umelú inteligenciu, predtým pracoval pre technologickú spoločnosť Nvidia Corp. a písal technologické stĺpčeky pre austrálsky časopis.
S cieľom pomôcť podnietiť ďalšiu diskusiu spoločnosť Ark zverejňuje väčšinu svojich výskumov na svojich stránkach, organizuje podcast a propaguje svoje nápady na sociálnych sieťach.
Zvláštnosťou aktívne riadeného ETF je, že jeho denné držby musia byť zvyčajne otvorené, aby sa zabezpečilo, že cena jeho akcií bude v súlade s hodnotou akcií, ktoré drží. Niekoľko nových „netransparentných“ ETF sa k tomu dopracovalo tiež.
Správcovia tradičných podielových fondov musia zverejňovať svoje podiely menej často a mnohí strážia svoje nápady pri hľadaní krátkodobej obchodnej výhody. Evidentne to nie je dôležité pri fondoch ako tie od Ark, ktoré sa snažia zvíťaziť s veľkými, aj keď riskantnými dlhodobými stávkami.
Catherine Wood na LinkedIn a Twitter
Airbnb je konečne na Nasdaqu, vstup na burzu predčil všetky očakávania
Internet zmenil všetko, aj investovanie. Dá sa crowdinvestingu dôverovať?
Ako virtuálni influenceri zarábajú skutočné peniaze? Jedná sa o miliónový biznis.