BIZNIS

Airbnb je konečne na Nasdaqu, vstup na burzu predčil všetky očakávania

Po polročnom odklade sa Airbnb konečne objavilo na burze s cennými papiermi NASDAQ. Takýto vývoj na burze ale asi nikto nečakal.
Vydané 14. decembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

O pláne spoločnosti Airbnb vstúpiť na burzu s cennými papiermi vieme už dlhšie. Pôvodný termín Airbnb naplánovalo ešte na marec, ale tak, ako celý svet ovplyvnila korona, zmenili sa aj plány Airbnb. Vstup na burzu sa teda uskutočnil len pred pár dňami a jednoznačne šlo o vstup z kategórie snov.

Airbnb je spoločnosť, ktorá sprostredkováva ubytovanie po celom svete. Svojím spôsobom ide teda o unikátneho účastníka burzy. Pôvodné odhady ohľadom hodnoty spoločnosti hneď pri vstupe prekonali všetky očakávania.

NASDAQ je americká burza, kam minulý týždeň po prvýkrát vkročilo Airbnb. V rámci primárnej verejnej ponuky (IPO) bola cena akcii Airbnb stanovená na 68 dolárov (56,2€), predaj však započal až pri hodnote 147 dolárov (121,5 €).

V rámci prvého dňa obchodovania sa hodnota akcii dokázala vyšplhať až na 164 dolárov (135,3€). Na konci prvého dňa, pri uzavretí burzy, bola hodnota akcii Airbnb na úrovni 144 dolárov (119€). Takéto obrovské ocenenie akcií spôsobilo, že dnes sa trhová hodnota spoločnosti pohybuje vo výške 100 mld. dolárov.

Ako sme uviedli na začiatku, korona odsunula vstup spoločnosti na burzu až o pol roka. Vplyv korona krízy na spoločnosť bol až tak veľký, že Airbnb muselo prepustiť časť svojich zamestnancov.

Počet prepustených sa vyšplhal až k dvom tisíckam.

Celý svet prijal protipandemické opatrenia, ktoré mali dopad aj na hospodárske výsledky spoločnosti Airbnb.

Za tri kvartály v roku 2020 utŕžila spoločnosť 2,5 mld dolárov (2,06 mld €). Tieto čísla vyzerajú na prvý pohľad fantasticky, keď zoberieme v akom stave sa svet teraz nachádza, avšak oproti predchádzajúcemu roku sa jedná o takmer tretinový pokles. Strata Airbnb tak dosiahla výšku 697 miliónov dolárov (576 mil. €).

Airbnb bude pre investorov lacnejší, vďaka triku s rozdelením akcií pred IPO

Vlastný Youtube, Uber a Netflix už Číne nestačia, začína boj o dominanciu v umelej inteligencii

Pokračujte na ďalší príspevok »