POROVNANIE

Čítanie na 4 min.

Je výhodnejšie tradičné vlastníctvo vozidla alebo dlhodobý prenájom?


Vydané: 10. decembra 2020 | Autor:
, , , ,

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. 3

V osobnom i pracovnom živote väčšiny z nás je auto skôr nevyhnutnosťou, ako prestížou. Autá nám však stále vytvárajú a zanechávajú v nás silné emócie: emóciu zo získania a jazdy s novým a voňavým vozidlom, emóciu z hlasnej obľúbenej hudby, ktorá znie z kvalitných reproduktorov alebo emóciu z mäkkých sedadiel či stále viacerých vymožeností, ktoré nám autá ponúkajú. 

Vzťah ľudí k samotnému vlastníctvu auta sa však pomaly a isto mení. Stále väčším trendom vo svete je vozidlo využívať a vôbec ho nevlastniť. Trendy udáva najmä podnikateľský sektor, pretože častokrát práve firmy hľadajú možnosti, ako robiť veci efektívnejšie a ako čo najviac šetriť náklady. Súkromné osoby však rovnako prestávajú vnímať autá ako majetok a začínajú sa na ne pozerať ako na službu, ktorá prináša úžitok. A pôžitok. Preto sa aj požičovne tomuto dopytu prispôsobujú.

Je pre vás ako bežného motoristu prenájom výhodný? Záleží na tom akými finančnými prostriedkami disponujete a ako veľmi je vlastníctvo pre vás dôležité. 

Primárnou „výhodou“ kúpy vozidla, ak to tak môžeme nazvať, bola dostupnosť pre fyzické osoby. Bola to jedna z devíz pri rozhodovaní, nakoľko vám stačila určitá finančná hotovosť a vozidlo ste si vedeli zaobstarať. Požičovne či leasingovky ešte nedávno nemali produkty určené pre fyzické osoby, prípadne neboli atraktívne a pri žiadosti o úver či finančný leasing vás mohli ľahko zamietnuť. My v AVIS však máme dvere dokorán otvorené aj pre fyzické osoby. Navyše, okrem finančnej úspory, ponúkame mnoho ďalších výhod, ktoré prenájom vozidla prináša.

V nasledujúcej tabuľke porovnávame finančné ukazovatele obstarania vozidla:

Škoda Octavia 2,0 TDI vo výbave Style Kúpa vozidla
-fyzická osoba
Kúpa vozidla
-stredná firma
Prenájom vozidla cez AVIS
Cenníková cena s DPH 28 700 € 28 700 € 28 700 €
Výška zľavy 0 – 10 % 10 – 20 % 20 – 30 %
AVG Obstarávacia cena v EUR bez DPH 23 920 – 21 525 21 525 – 19 130 19 130 – 16 740
Predajná cena po 3 rokoch / po 1 roku 10700 10 700
Náklady na držbu vozidla 333,96 267,43 0 €
Náklady na poistenie, servis, pneumatiky, poplatky, dane, úroky 179 € 172 € 154 €
Celkový náklad/nájomné celkom mesačne 504,96 € 439,43 € 429 €

 

Nájomné, ktoré uhrádzate, nepokrýva celú obstarávaciu vozidla, ale platíte len amortizáciu, čiže rozdiel medzi kúpnou a zostatkovou cenou vozidla v okamihu jeho vrátenia. Okrem toho vás prenajímateľ zbaví únavného inzerovania a zjednávania s potencionálnymi záujemcami, keďže opätovný predaj vozidla zabezpečí za vás. Požičovne majú aj vďaka dlhoročnej spolupráci a objemom dohodnuté priaznivejšie podmienky nákupu a poistení vozidiel, ktoré môžu ďalej ponúknuť klientovi.

V mesačnom nájomnom tak má zahrnutý balík služieb, ktorý obsahuje daň z motorových vozidiel, povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, sezónne obutie vozidla, registračný poplatok, odhlásenie vozidla, garančné servisné úkony, asistenčné služby, ako aj predplatený ročný nájazd kilometrov. Jednoducho si prenajímate auto aj s komplexnou starostlivosťou a pravidelne svoj vozový park alebo vozidlo môžete obmieňať. Nemusíte sa zaoberať tým, kde si zoženiete zimné pneumatiky, kam pôjdete vozidlo prezuť, koľko času strávite prihlasovaním vozidla, u koho si vozidlo poistíte alebo sa obávať, či ste nezabudli zaplatiť daň. 

Služby zahrnuté v cene Kúpa vozidla Prenájom vozidla
Prihlásenie vozidla ×
Poistenie PZP ×
Havarijné poistenie ×
Pravidelná servisná údržba ×
Pneumatiky ×
Prezúvanie, uskladnenie ×
Diaľničná známka ×
Odhlásenie vozidla ×
Registračné poplatky ×


Odpoveď na otázku, či je prenájom vozidla výhodnejší, napriek tomu nie je vždy jednoznačná. No ak sa chcete venovať práci, rodine, podnikaniu a odbremeniť sa od administratívnych a manuálnych úkonov, ktoré sú spojené s nákupom vozidla, bezstarostné prenajímanie nového auta je pre vás tá správna voľba.

Výhody prenájmu

  • Online proces objednania
  • Vozidlá dostupné ihneď
  • Vozidlo bez akontácie vo výške 20%
  • Vhodný aj pre fyzické osoby
  • Ukončenie prenájmu kedykoľvek
  • Všetky služby zahrnuté v jednom nájomnom
  • Nezaťaženie súvahy právnickej osoby
  • Daňovo uznateľný náklad do výšky 100% pre právnickú osobu
  • Odpisovanie vozidla počas doby 4 rokov pre právnickú osobu

 

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 4.7 / 5. 3