POROVNANIE

Je výhodnejšie tradičné vlastníctvo vozidla alebo dlhodobý prenájom?

Témou dnešného príspevku bude porovnanie vlastníctva vozidla, teda obstarania kúpou či úverom, s jeho aktuálne veľmi obľúbenou alternatívou – dlhodobým nájmom. Vy preferujete kúpu či nájom? Je to zo zvyku alebo ste zatiaľ si nerobili žiadne porovnanie, čo pre Vás môže byť výhodnejšie? Poďme sa pozrieť na klady aj zápory oboch foriem zaobstarania si vozidla.
Vydané 10. decembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

V osobnom i pracovnom živote väčšiny z nás je auto skôr nevyhnutnosťou, ako prestížou. Autá nám však stále vytvárajú a zanechávajú v nás silné emócie: emóciu zo získania a jazdy s novým a voňavým vozidlom, emóciu z hlasnej obľúbenej hudby, ktorá znie z kvalitných reproduktorov alebo emóciu z mäkkých sedadiel či stále viacerých vymožeností, ktoré nám autá ponúkajú.

Vzťah ľudí k samotnému vlastníctvu auta sa však pomaly a isto mení. Stále väčším trendom vo svete je vozidlo využívať a vôbec ho nevlastniť. Trendy udáva najmä podnikateľský sektor, pretože častokrát práve firmy hľadajú možnosti, ako robiť veci efektívnejšie a ako čo najviac šetriť náklady. Súkromné osoby však rovnako prestávajú vnímať autá ako majetok a začínajú sa na ne pozerať ako na službu, ktorá prináša úžitok. A pôžitok. Preto sa aj požičovne tomuto dopytu prispôsobujú.

Je pre vás ako bežného motoristu prenájom výhodný? Záleží na tom akými finančnými prostriedkami disponujete a ako veľmi je vlastníctvo pre vás dôležité.

Primárnou „výhodou“ kúpy vozidla, ak to tak môžeme nazvať, bola dostupnosť pre fyzické osoby. Bola to jedna z devíz pri rozhodovaní, nakoľko vám stačila určitá finančná hotovosť a vozidlo ste si vedeli zaobstarať. Požičovne či leasingovky ešte nedávno nemali produkty určené pre fyzické osoby, prípadne neboli atraktívne a pri žiadosti o úver či finančný leasing vás mohli ľahko zamietnuť. My v AVIS však máme dvere dokorán otvorené aj pre fyzické osoby. Navyše, okrem finančnej úspory, ponúkame mnoho ďalších výhod, ktoré prenájom vozidla prináša.

V nasledujúcej tabuľke porovnávame finančné ukazovatele obstarania vozidla:

Škoda Octavia 2,0 TDI vo výbave Style Kúpa vozidla
-fyzická osoba
Kúpa vozidla
-stredná firma
Prenájom vozidla cez AVIS
Cenníková cena s DPH 28 700 € 28 700 € 28 700 €
Výška zľavy 0 – 10 % 10 – 20 % 20 – 30 %
AVG Obstarávacia cena v EUR bez DPH 23 920 – 21 525 21 525 – 19 130 19 130 – 16 740
Predajná cena po 3 rokoch / po 1 roku 10700 10 700
Náklady na držbu vozidla 333,96 267,43 0 €
Náklady na poistenie, servis, pneumatiky, poplatky, dane, úroky 179 € 172 € 154 €
Celkový náklad/nájomné celkom mesačne 504,96 € 439,43 € 429 €

Nájomné, ktoré uhrádzate, nepokrýva celú obstarávaciu vozidla, ale platíte len amortizáciu, čiže rozdiel medzi kúpnou a zostatkovou cenou vozidla v okamihu jeho vrátenia. Okrem toho vás prenajímateľ zbaví únavného inzerovania a zjednávania s potencionálnymi záujemcami, keďže opätovný predaj vozidla zabezpečí za vás. Požičovne majú aj vďaka dlhoročnej spolupráci a objemom dohodnuté priaznivejšie podmienky nákupu a poistení vozidiel, ktoré môžu ďalej ponúknuť klientovi.

V mesačnom nájomnom tak má zahrnutý balík služieb, ktorý obsahuje daň z motorových vozidiel, povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie, sezónne obutie vozidla, registračný poplatok, odhlásenie vozidla, garančné servisné úkony, asistenčné služby, ako aj predplatený ročný nájazd kilometrov. Jednoducho si prenajímate auto aj s komplexnou starostlivosťou a pravidelne svoj vozový park alebo vozidlo môžete obmieňať. Nemusíte sa zaoberať tým, kde si zoženiete zimné pneumatiky, kam pôjdete vozidlo prezuť, koľko času strávite prihlasovaním vozidla, u koho si vozidlo poistíte alebo sa obávať, či ste nezabudli zaplatiť daň.

Služby zahrnuté v cene Kúpa vozidla Prenájom vozidla
Prihlásenie vozidla ×
Poistenie PZP ×
Havarijné poistenie ×
Pravidelná servisná údržba ×
Pneumatiky ×
Prezúvanie, uskladnenie ×
Diaľničná známka ×
Odhlásenie vozidla ×
Registračné poplatky ×

Odpoveď na otázku, či je prenájom vozidla výhodnejší, napriek tomu nie je vždy jednoznačná. No ak sa chcete venovať práci, rodine, podnikaniu a odbremeniť sa od administratívnych a manuálnych úkonov, ktoré sú spojené s nákupom vozidla, bezstarostné prenajímanie nového auta je pre vás tá správna voľba.

Výhody prenájmu

• Online proces objednania
  • Vozidlá dostupné ihneď
  • Vozidlo bez akontácie vo výške 20%