Biznis

Uvedenie Airbnb na burzu (IPO) by malo prebehnúť už tento mesiac

Verejné obchodovanie spoločnosti Airbnb má byť pre investorov mimoriadne zaujímavou investičnou príležitosťou, no reálny termín IPO stále nepoznáme. Aj to súčasť stratégie, cieľom ktorej je čo dosiahnutie čo najväčšej trhovej kapitalizácie.
Vydané 2. decembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Používame dôveryhodné zdroje: Business Insider, Skift Research a MarketWatch

Aktualizácia informácií o plánovanom vstupe spoločnosti Airbnb na burzu od MarketWatch uvádza, že IPO sa uskutoční už v polovici decembra, konkrétne v druhý decembrový týždeň. Opiera sa pritom o analýzy Rohita Kulkarniho, analytika spoločnosti MKM Partners.

Airbnb bude pre investorov lacnejší, vďaka triku s rozdelením akcií pred IPO

Rozdelenie akcií Airbnb pred jeho IPO dáva potenciálnemu verejnému debutu spoločnosti väčšiu dynamiku, pretože teoreticky by bola jej cena akcií nižšia. Samozrejme, žiadne rozhodnutia spoločnosti Airbnb zatiaľ nie sú verejné, takže podrobnosti o IPO sú zatiaľ iba dohadmi.

Airbnb schválila Share Split, rozdelenie akcií v pomere 2:1. Rozhodnutie nastalo v nadväznosti na plánované uvedenie akcií spoločnosti na burzu, kde sa stane verejne obchodovateľnou, uľahčí tak účasť na svojej verejnej ponuke IPO aj drobným investorom.

Pre tých rizikových kapitalistov, ktorí už vlastnia akcie, sa hodnota každej z nich po rozdelení zvýši o 10,4 percenta.

IPO = Initial Public Offering = Počiatočná verejná ponuka
Tento pojem sa využíva vtedy, keď sa súkromná spoločnosť uvedenie na burzu, ako napríklad Nasdaq či NYSE.

Airbnb dúfa, že otvorením verejnej ponuky získa 3 miliardy dolárov.

Seth Borko, hlavný analytik spoločnosti Skift Research , vysvetlil, že rozdelenie akcií nemení základnú hodnotu podniku a málokedy má dlhodobé následky.

Airbnb podľa neho pravdepodobne rozdelil akcie z dôvodu logistických a marketingových faktorov.

Možno existuje problém s počtom akcií v obehu a ich väčší počet uľahčuje upisovateľom ich rozdelenie a pridelenie investorom,“ uviedol Borko. „Alebo možno Airbnb očakáva veľkú účasť malých retailových investorov a myslí si, že nižšia cena akcií zatraktívni kúpu akcií pre túto triedu investorov.“

Dan Wasiolek, hlavný kapitálový analytik spoločnosti Morningstar, súhlasil s tým, že rozdelenie akcií nič nemení na základoch podnikania Airbnb.

Zdá sa, že ide o ďalšiu predzvesť  IPO, ku ktorému dôjde v tomto roku,“ uviedol Wasiolek. „Samotné rozdelenie nemá žiadny vplyv na vnútornú hodnotu spoločnosti. Tešíme sa na získanie prístupu k financiám, akonáhle bude sprístupnené podanie S-1. “

Zvýšené ocenenie tiež odráža obnovenie rezervácií , ku ktorému došlo na Airbnb po prehĺbení pandémie. Vtedy došlo k dotovaniu podniku, podobne ako u veľkej časti iných cestovných spoločností.

Mnoho retailových investorov, na rozdiel od penzijných fondov a iných inštitucionálnych investorov, hľadí na decembrový debut Airbnb s veľkým záujmom. Záujem o akcie spoločnosti majú mať podľa Skiftu jednotliví malí investori obchodujúci napríklad cez aplikáciu Robinhood alebo iné podobné platformy. Umožňujú aj nákup frakcií a všeobecne umožňujú prácu s menšími čiastkami.

Borko zo Skiftu na záver pripomína, že by Airbnb nezaraďoval do rovnakej skupiny ako napríklad Hilton či Marriott, pretože svojimi aktivitami a modelom fungovania sa skôr približuje k službám ako Booking.com či Expedia. Aj toto môže ovplyniť, ako sa bude spoločnosti po IPO dariť.

Bratia úspešne kopírujú veľké weby, založili na tom multimiliónový biznis