Zradila nás naša planéta alebo zrádzame my ju?

Slovensko vyspieva a do kín sa dostávajú nielen filmy, ale aj dokumenty. Avšak nie tie, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia. Výnimkou a snáď aj prvou lastovičkou nového trendu môže byť dokument Nepríjemná pravda 2, pod ktorým je podpísaný sám Al Gore. Do slovenských kín sa dokument dostal prostredníctvom spolupráce medzi Climate Conference Slovakia a […]

Autor
Dátum zverejnenia 1. decembra 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , , , , ,

Daniela Piršelová
Televízna redaktorka a zakladateľka 1. Klimatickej konferencie na Slovensku – CCSK

Slovensko vyspieva a do kín sa dostávajú nielen filmy, ale aj dokumenty. Avšak nie tie, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia. Výnimkou a snáď aj prvou lastovičkou nového trendu môže byť dokument Nepríjemná pravda 2, pod ktorým je podpísaný sám Al Gore. Do slovenských kín sa dokument dostal prostredníctvom spolupráce medzi Climate Conference Slovakia a CinemArt SK.

 

V aktuálnom vydaní magazínu UnitedLife 10 si môžete prečítať viac o ceste Al Goreho po svete a nazrieť na problematiku nielen z nadhľadu vedy a politiky, ale aj z toho osobného, ľudského. Nepríjemná pravda 2 (An Inconvenient Sequel: Truth To Power) je pokračovaním prvého dokumentu Inconvenient Truth z roku 2006 režiséra Davise Guggenheima. Prvá časť sugestívnym spôsobom upozorňovala na životný štýl moderného človeka a dávala ho do kontrastu s dôsledkami na životné prostredie a planétu ako takú. Téma je nanajvýš aktuálna aj po desiatich rokoch a preto sa opäť stretávame s Al Goreom a jeho cestou nielen za lokalitami, ale aj konkrétnymi ľuďmi.

 

A1plagat-page-001

Zdroj: Climate Conference Slovakia

 

Zvykli sme si, že všetko je samozrejmosť a všetko sa deje akosi mimo nášho dosahu. Že všetko je tu pre nás, pre našu potrebu, stačí to len získať a ideálne, mať toho stále viac. Žijeme v systéme, ktorý nejak funguje a podľa niektorých, nie je dobré meniť nastavené pravidlá, obzvlášť, keď sú nastavené tak, že až keď začneme čítať medzi riadkami, dokážeme odhaliť tajomstvá cielene skrývaných súvislostí. Od detstva sme vedení k rešpektu k autoritám, ale bez ohľadu na to, kto sa za nimi skrýva. Sme nútení fungovať podľa vzorcov a pravidiel, ale bez vedomia toho, kto a prečo presne ich tvorí. Dostaneme obmedzený pohľad na systém a fungovanie spoločnosti, v ktorej žijeme, bez ohľadu na to, že máme právo vedieť viac. Jednou zo základných otázok pre nás je – kedy pocítime tú potrebu zmeny?

Niektorí vravia, že celý svet zmeniť nedokážeme, že každý sa má starať o seba, že už je neskoro a sú aj horší ako my, že žijeme vo svete, ktorý stratil skutočné hodnoty a kde úprimnosť, čestnosť, etika a ľudskosť stratili svoju silu a význam. Na jednej strane im musíme dať, žiaľ, za pravdu. Na strane druhej, si uvedomujem úžasnú vec. V princípe, nič prevratné, čo by mnohí iní tiež nevedeli – cítime hlboké naplnenie pri vedomí, že sa stále môžeme pokúšať žiť lepšie a že okrem nás z toho môžu mať osoh aj ostatní – ľudia, zvieratá, príroda, Planéta, náš jediný spoločný domov. Náš každodenný život sa tým neopísateľne zmenil a cítime skutočný zmysel začať od seba a tým motivovať aj druhých.

Sme hrdí na to, že sa nám v spolupráci s bratislavskou distribučnou spoločnosťou CinemArt SK a s kolegami z Paramount Pictures a Participant Media z USA podarilo dostať tento dokumentárny film do slovenských kín. Je to ozaj výnimočný „jav“,fenomén, nakoľko dokumenty s odbornou a vážnou problematikou zmeny klímy, ktorú stále drvivá väčšina spoločnosti nevníma ako reálny a existenčný problém ľudstva, majú miesto nanajvýš na ekologicky zameraných podujatiach, ktoré majú skôr vymedzenú cieľovú skupinu. Aj preto pevne veríme, že naša ďalšia snaha dostať film a jeho obsah bližšie ku každému, môže vyjsť práve vďaka možnosti ísť tam, kam mnohí ľudia radi chodia – „do kina“.

Daniela Piršelová, zakladateľka prvej klimatickej konferencie na Slovensku CLIMATE CONFERENCE SLOVAKIA, CCSK++++ Peter Krajčík, spoluzakladateľ CCSK a klimatický líder Climate Reality Project Mr. Al Gora

motivtrial5

 

 

 

Zradila nás naša planéta alebo zrádzame my ju?

Po každej prírodnej katastrofe sa ľudia pýtajú, prečo sa to stalo. Prečo má počasie nad nami takú moc práve v dobe, keď dokážeme kontrolovať a ovládať takmer všetko. Prečo nedokážeme predpovedať ničivé katastrofy a zachrániť pred nimi milióny ľudských životov spolu s tým, čo sme si na Zemi vybudovali. Mnohí už však príčinu odhalili a chcú upozorniť ľudí na to, aby zmenili svoje správanie a stali sa tak súčasťou záchrany ľudstva. Nie pre seba, ale pre ďalšie generácie. A práve to je často kameňom úrazu.

 

 

Klimatické zmeny majú svojich zástancov aj odporcov. Jedným zo zástancov a neúnavným aktivistom je aj bývalý viceprezident USA Al Gore, scenárista a hlavný aktér dokumentu Nepríjemná pravda 2. V dokumente sa snaží poukázať na dôsledky globálneho otepľovania, ktoré zabíjajú ľudí na celom svete, ale tiež na pozitívne zmeny, ktoré boli v tomto smere doteraz uskutočnené. Dokument je zachytením Al Goreho cesty po všetkých kontinentoch a zobrazuje jeho neúnavný boj o zastavenie klimatických zmien a nastolenie dôležitosti tejto témy v krajinách po celom svete.

Dokument sprevádza Al Goreho misiu za pozitívnu zmenu, pri ktorej sa nevyhne ani mnohým sklamaniam a neúspechom, ale zobrazuje aj pokrok, ktorý sa mu vďaka jeho zanietenosti podarilo dosiahnuť. Výsledky snahy o zastavenie klimatických zmien začínajú byť viditeľné aj v nastavení politiky mnohých krajín, kde sa do popredia dostávajú inovatívne technológie a investície do obnoviteľných zdrojov. Najvýznamnejším krokom bola v roku 2015 Parížska dohoda prijatá 185 krajinami, ktorej cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov.

Aj keď ide predovšetkým o zviditeľnenie Al Goreho, súčasťou dokumentu sú aj výpovede vedcov, obetí prírodných katastrof, významných politických lídrov a obyčajných ľudí. Jeho hlavným posolstvom je, že už nemáme na čo čakať, zmena musí byť uskutočnená čo najrýchlejšie.

 

 

Ako už názov dokumentu naznačuje, ide o pokračovanie dokumentu Nepríjemná pravda z roku 2006. V ňom zaznela aj šokujúca predpoveď, že máme približne 10 rokov na to, aby sme zvrátili ekologickú katastrofu, ktorá by nadobro zmenila našu planétu a život na nej. Dnes už môžeme s istotou povedať, že táto predpoveď bola nesprávna. Možno práve preto vzniklo po 11 rokoch pokračovanie, ktoré chce upozorniť na to, že ak nebudeme pokračovať v pozitívnych zmenách, hrozba takejto katastrofy bude pretrvávať. A že sa tieto katastrofy stále dejú, je zrejmé.

Ďalším z aktivistov za boj proti klimatickým zmenám je aj herec Leonardo DiCaprio, ktorý je tiež posol mieru OSN v oblasti klimatickej zmeny. Ten na nedávnej klimatickej konferencii ostro kritizoval postoj súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa k problematike. DiCaprio tiež v rozhovore spomenul svoju snahu rokovať s Trumpom o výrobe čistej energie. Nepomohol však ani DiCaprio, ani fakty od vedcov. Donald Trump po týchto rozhovoroch nominoval na čelo Agentúry pre ochranu životného prostredia Scotta Pruita, ktorý je rovnako ako on známym odporcom klimatických zmien. Je možné, aby práve prezident USA, krajiny, ktorá je azda najviac zmietaná prírodnými katastrofami, odmietal existenciu akýchkoľvek klimatických zmien?

Leonardo DiCaprio je autorom dokumentu s názvom Pred potopou, ktorým chcel poukázať najmä na možné hrozby globálneho otepľovania na našu planétu. Ukazuje v ňom našu planétu v budúcnosti v prípade, že proti klimatickým zmenám nič neurobíme. V dokumente sú tiež vyjadrenia významných osobností ako Baracka Obamu, pápeža Františka, či Elona Muska. Snaží sa o poskytnutie vedeckého hľadiska na daný problém a o vysvetlenie toho, čo globálne otepľovanie vlastne je, aké sú jeho príčiny a dôsledky. Jeho cieľom bolo hlavne to, aby ľudia pochopili, že problém globálneho otepľovania nie je iba problémom politikov, ale aj nás, bežných ľudí.

Je celkom nepochybné, že veľké klimatické zmeny sú súčasťou našej planéty už miliardy rokov. Tentokrát je to však vôbec prvýkrát v histórii sveta, čo si obyvatelia Zeme nielen uvedomujú svoj vplyv na prostredie, ale aj to, že ho môžu vlastným úsilím transformovať. Tvrdiť, že veľké zmeny prídu tak či tak, je v prvom rade alibizmus, pretože vplyv človeka na globálne otepľovanie dnes už nie je teória, ale vedecký fakt.

 

 

 

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Zradila nás naša planéta alebo zrádzame my ju?

Slovensko vyspieva a do kín sa dostávajú nielen filmy, ale aj dokumenty. Avšak nie tie, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia. Výnimkou a snáď aj prvou lastovičkou nového trendu môže byť dokument Nepríjemná pravda 2, pod ktorým je podpísaný sám Al Gore. Do slovenských kín sa dokument dostal prostredníctvom spolupráce medzi Climate Conference Slovakia a […]

1. decembra 2017


Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019