EXTRA Lifestyle Na zamyslenie

Editoriál od našej šéfredaktorky k novému vydaniu UnitedLife

  • 24 novembra, 2017
  • 3 min read
Editoriál od našej šéfredaktorky k novému vydaniu UnitedLife

Existuje evolučná teória, ktorá tvrdí, že ľuďom vlastná schopnosť emocionálne sa viazať je iba dôsledkom boja o prežitie. Inými slovami, že schopnosť pociťovať náklonnosť je iba vyvinutá stratégia s očividným cieľom zachovať druh. Nevyvinuli sme si tesáky alebo pazúry, pretože sme objavili niečo oveľa efektívnejšie – komunitu. Klan. Rodinu. Sociálnu sieť, v rámci ktorej spolupracujeme jeden s druhým, a tak máme ako druh konkurenčnú výhodu.

 

Potom sú tu neurologické výskumy, ktoré potvrdzujú, že stav zamilovanosti, ktorý predchádza emocionálnej väzbe, sa v mozgu prejavuje takmer identicky ako pri užívaní kokaínu. Čo by prakticky znamenalo, že najmä v prvej polovici života si vytvárame partnerské emočné väzby v stave zmeneného vedomia.

Nie sú to však práve tie stavy zmeneného vedomia, keď žijeme doslova pre daný moment, cítime pulzovať krv v žilách akosi rýchlejšie, keď zreteľne cítime, že sme nažive? Zažívajú ich tvoriaci, maľujúci, tancujúci, píšuci. Mountainbikeri poznajú ten pocit zo zjazdu. A zamilovaní v ňom žijú takmer nonstop. Život sa zdá nehostinný, pokiaľ v ňom chýba pocit aspoň nejakého zmyslu. Vraví sa, že láskavá služba druhým vie byť v tomto prípade mocným elixírom života-

Viedla som túto jeseň psychologický výskum na tému zmyslu života zo subjektívneho pohľadu jednotlivca. Táto komplexná otázka môže byť niekedy až nepríjemná, a to z viacerých dôvodov. Jednak v sebe skrýva potrebu bilancovať – ak svoj zmysel dokážem zadefinovať, žijem podľa neho? Po druhé, zistenie, že ten zmysel zadefinovať nedokážem, môže zanechať trpkú príchuť na jazyku. A po tretie preto, lebo táto otázka patrí k tým filozofickejším, pretože jej zodpovedaním vytvárame hypotézu dôvodu vlastnej existencie a istým spôsobom vytvárame aj obraz vyššieho celku a jeho fungovania.

Častým zmyslom bolo zanechané posolstvo – v deťoch, rodine, projektoch, vo vytvorenom, dokončenom, odovzdanom, zažitom. Preto sa aj my už desiaty raz ponárame do kreatívneho procesu s túžbou priniesť vám v ďalšom vydaní tohto magazínu to najlepšie z videného, pochopeného a zažitého na vlastnej koži.

Jeden z opýtaných výstižne zhrnul, čo som sa z výskumu dozvedela: „Verím mojej a ľudskej túžbe zažívať. Avšak prežívať celé spektrum, rozumiete? Verím, že mojím zmyslom je obohatenie duše, v plnej škále. To dobré, zlé, sladkotrpké, škaredé, ohromné, povznášajúce, pulzujúce, dychberúce, bolestné, prekrásne – chcem to všetko. Všetci to chceme.“ Nech sú vaše kroky v súznení a vaše sviatky láskyplné.

 

 

Inzercia

Stiahnite si najnovšie vydanie magazínu UNITEDLIFE ako PDF.
Zadarmo, bez registrácie, do akéhokoľvek zariadenia: UNITEDLIFE 10

ul10sk

About Author

Soňa Zajačeková