Zradila nás naša planéta alebo zrádzame my ju?

Slovensko vyspieva a do kín sa dostávajú nielen filmy, ale aj dokumenty. Avšak nie tie, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia. Výnimkou a snáď aj prvou lastovičkou nového trendu môže byť dokument Nepríjemná pravda 2, pod ktorým je podpísaný sám Al Gore. Do slovenských kín sa dokument dostal prostredníctvom spolupráce medzi Climate Conference Slovakia a […]

Autor
Dátum zverejnenia 1. decembra 2017
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , , , , ,

Daniela Piršelová
Televízna redaktorka a zakladateľka 1. Klimatickej konferencie na Slovensku – CCSK

Slovensko vyspieva a do kín sa dostávajú nielen filmy, ale aj dokumenty. Avšak nie tie, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia. Výnimkou a snáď aj prvou lastovičkou nového trendu môže byť dokument Nepríjemná pravda 2, pod ktorým je podpísaný sám Al Gore. Do slovenských kín sa dokument dostal prostredníctvom spolupráce medzi Climate Conference Slovakia a CinemArt SK.

 

V aktuálnom vydaní magazínu UnitedLife 10 si môžete prečítať viac o ceste Al Goreho po svete a nazrieť na problematiku nielen z nadhľadu vedy a politiky, ale aj z toho osobného, ľudského. Nepríjemná pravda 2 (An Inconvenient Sequel: Truth To Power) je pokračovaním prvého dokumentu Inconvenient Truth z roku 2006 režiséra Davise Guggenheima. Prvá časť sugestívnym spôsobom upozorňovala na životný štýl moderného človeka a dávala ho do kontrastu s dôsledkami na životné prostredie a planétu ako takú. Téma je nanajvýš aktuálna aj po desiatich rokoch a preto sa opäť stretávame s Al Goreom a jeho cestou nielen za lokalitami, ale aj konkrétnymi ľuďmi.

 

A1plagat-page-001

Zdroj: Climate Conference Slovakia

 

Zvykli sme si, že všetko je samozrejmosť a všetko sa deje akosi mimo nášho dosahu. Že všetko je tu pre nás, pre našu potrebu, stačí to len získať a ideálne, mať toho stále viac. Žijeme v systéme, ktorý nejak funguje a podľa niektorých, nie je dobré meniť nastavené pravidlá, obzvlášť, keď sú nastavené tak, že až keď začneme čítať medzi riadkami, dokážeme odhaliť tajomstvá cielene skrývaných súvislostí. Od detstva sme vedení k rešpektu k autoritám, ale bez ohľadu na to, kto sa za nimi skrýva. Sme nútení fungovať podľa vzorcov a pravidiel, ale bez vedomia toho, kto a prečo presne ich tvorí. Dostaneme obmedzený pohľad na systém a fungovanie spoločnosti, v ktorej žijeme, bez ohľadu na to, že máme právo vedieť viac. Jednou zo základných otázok pre nás je – kedy pocítime tú potrebu zmeny?

Niektorí vravia, že celý svet zmeniť nedokážeme, že každý sa má starať o seba, že už je neskoro a sú aj horší ako my, že žijeme vo svete, ktorý stratil skutočné hodnoty a kde úprimnosť, čestnosť, etika a ľudskosť stratili svoju silu a význam. Na jednej strane im musíme dať, žiaľ, za pravdu. Na strane druhej, si uvedomujem úžasnú vec. V princípe, nič prevratné, čo by mnohí iní tiež nevedeli – cítime hlboké naplnenie pri vedomí, že sa stále môžeme pokúšať žiť lepšie a že okrem nás z toho môžu mať osoh aj ostatní – ľudia, zvieratá, príroda, Planéta, náš jediný spoločný domov. Náš každodenný život sa tým neopísateľne zmenil a cítime skutočný zmysel začať od seba a tým motivovať aj druhých.

Sme hrdí na to, že sa nám v spolupráci s bratislavskou distribučnou spoločnosťou CinemArt SK a s kolegami z Paramount Pictures a Participant Media z USA podarilo dostať tento dokumentárny film do slovenských kín. Je to ozaj výnimočný „jav“,fenomén, nakoľko dokumenty s odbornou a vážnou problematikou zmeny klímy, ktorú stále drvivá väčšina spoločnosti nevníma ako reálny a existenčný problém ľudstva, majú miesto nanajvýš na ekologicky zameraných podujatiach, ktoré majú skôr vymedzenú cieľovú skupinu. Aj preto pevne veríme, že naša ďalšia snaha dostať film a jeho obsah bližšie ku každému, môže vyjsť práve vďaka možnosti ísť tam, kam mnohí ľudia radi chodia – „do kina“.

Daniela Piršelová, zakladateľka prvej klimatickej konferencie na Slovensku CLIMATE CONFERENCE SLOVAKIA, CCSK++++ Peter Krajčík, spoluzakladateľ CCSK a klimatický líder Climate Reality Project Mr. Al Gora

motivtrial5

 

 

 

Zradila nás naša planéta alebo zrádzame my ju?

Po každej prírodnej katastrofe sa ľudia pýtajú, prečo sa to stalo. Prečo má počasie nad nami takú moc práve v dobe, keď dokážeme kontrolovať a ovládať takmer všetko. Prečo nedokážeme predpovedať ničivé katastrofy a zachrániť pred nimi milióny ľudských životov spolu s tým, čo sme si na Zemi vybudovali. Mnohí už však príčinu odhalili a chcú upozorniť ľudí na to, aby zmenili svoje správanie a stali sa tak súčasťou záchrany ľudstva. Nie pre seba, ale pre ďalšie generácie. A práve to je často kameňom úrazu.

 

 

Klimatické zmeny majú svojich zástancov aj odporcov. Jedným zo zástancov a neúnavným aktivistom je aj bývalý viceprezident USA Al Gore, scenárista a hlavný aktér dokumentu Nepríjemná pravda 2. V dokumente sa snaží poukázať na dôsledky globálneho otepľovania, ktoré zabíjajú ľudí na celom svete, ale tiež na pozitívne zmeny, ktoré boli v tomto smere doteraz uskutočnené. Dokument je zachytením Al Goreho cesty po všetkých kontinentoch a zobrazuje jeho neúnavný boj o zastavenie klimatických zmien a nastolenie dôležitosti tejto témy v krajinách po celom svete.

Dokument sprevádza Al Goreho misiu za pozitívnu zmenu, pri ktorej sa nevyhne ani mnohým sklamaniam a neúspechom, ale zobrazuje aj pokrok, ktorý sa mu vďaka jeho zanietenosti podarilo dosiahnuť. Výsledky snahy o zastavenie klimatických zmien začínajú byť viditeľné aj v nastavení politiky mnohých krajín, kde sa do popredia dostávajú inovatívne technológie a investície do obnoviteľných zdrojov. Najvýznamnejším krokom bola v roku 2015 Parížska dohoda prijatá 185 krajinami, ktorej cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov.

Aj keď ide predovšetkým o zviditeľnenie Al Goreho, súčasťou dokumentu sú aj výpovede vedcov, obetí prírodných katastrof, významných politických lídrov a obyčajných ľudí. Jeho hlavným posolstvom je, že už nemáme na čo čakať, zmena musí byť uskutočnená čo najrýchlejšie.

 

 

Ako už názov dokumentu naznačuje, ide o pokračovanie dokumentu Nepríjemná pravda z roku 2006. V ňom zaznela aj šokujúca predpoveď, že máme približne 10 rokov na to, aby sme zvrátili ekologickú katastrofu, ktorá by nadobro zmenila našu planétu a život na nej. Dnes už môžeme s istotou povedať, že táto predpoveď bola nesprávna. Možno práve preto vzniklo po 11 rokoch pokračovanie, ktoré chce upozorniť na to, že ak nebudeme pokračovať v pozitívnych zmenách, hrozba takejto katastrofy bude pretrvávať. A že sa tieto katastrofy stále dejú, je zrejmé.

Ďalším z aktivistov za boj proti klimatickým zmenám je aj herec Leonardo DiCaprio, ktorý je tiež posol mieru OSN v oblasti klimatickej zmeny. Ten na nedávnej klimatickej konferencii ostro kritizoval postoj súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa k problematike. DiCaprio tiež v rozhovore spomenul svoju snahu rokovať s Trumpom o výrobe čistej energie. Nepomohol však ani DiCaprio, ani fakty od vedcov. Donald Trump po týchto rozhovoroch nominoval na čelo Agentúry pre ochranu životného prostredia Scotta Pruita, ktorý je rovnako ako on známym odporcom klimatických zmien. Je možné, aby práve prezident USA, krajiny, ktorá je azda najviac zmietaná prírodnými katastrofami, odmietal existenciu akýchkoľvek klimatických zmien?

Leonardo DiCaprio je autorom dokumentu s názvom Pred potopou, ktorým chcel poukázať najmä na možné hrozby globálneho otepľovania na našu planétu. Ukazuje v ňom našu planétu v budúcnosti v prípade, že proti klimatickým zmenám nič neurobíme. V dokumente sú tiež vyjadrenia významných osobností ako Baracka Obamu, pápeža Františka, či Elona Muska. Snaží sa o poskytnutie vedeckého hľadiska na daný problém a o vysvetlenie toho, čo globálne otepľovanie vlastne je, aké sú jeho príčiny a dôsledky. Jeho cieľom bolo hlavne to, aby ľudia pochopili, že problém globálneho otepľovania nie je iba problémom politikov, ale aj nás, bežných ľudí.

Je celkom nepochybné, že veľké klimatické zmeny sú súčasťou našej planéty už miliardy rokov. Tentokrát je to však vôbec prvýkrát v histórii sveta, čo si obyvatelia Zeme nielen uvedomujú svoj vplyv na prostredie, ale aj to, že ho môžu vlastným úsilím transformovať. Tvrdiť, že veľké zmeny prídu tak či tak, je v prvom rade alibizmus, pretože vplyv človeka na globálne otepľovanie dnes už nie je teória, ale vedecký fakt.

 

 

 

 

Eugene Cernan

Poslední ľudia pristáli na Mesiaci pred 47 rokmi. Posledným bol syn Slováka a Češky

Amerika vyhrala nad Ruskom a po ich boji sa na Mesiac zanevrelo.

12. decembra 2019

Tohtoročná ofenzíva pekelných modelov Audi pokračuje 450-koňovým RS5 a RS5 Sportback

Kompletná modernizácia strednej triedy od Audi je týmto pádom na konci.

10. decembra 2019

61 miliónov ľudí vyskúšalo „bezpečný“ kanabidiol, teraz úrady upozorňujú na nebezpečné vedľajšie účinky

Americký úrad FDA (Správa potravín a liečiv) vydal vyhlásenie o tom, že produkty CBD (Kanabidiol) sú potencionálne škodlivé zdraviu, vrátane potenciálu poškodenia pečene. Správa prichádza po tom, čo si Kanabidiol vyskúšalo až 61 miliónov Američanov.

10. decembra 2019

Nissan a Italdesign šokujú! Ich 720-koňové GT-R50 ide do sériovej výroby za vyše milión €

Výstredný koncept sa vskutku nečakane pretavil do sériovej podoby.

9. decembra 2019

Pýtal sa Filip Orth

Francis Coppola v slovenskom rozhovore: Film je ilúzia, ale hlava mŕtveho koňa bola skutočná

Francisa Coppolu sme sa pýtali na to, ako sa v minulosti vedel vysporiadať s negatívnymi reakciami na jeho tvorbu, čo bol jeho najväčší životný úspech alebo na to, aký film považuje za svoj najobľúbenejší.

8. decembra 2019

Opel Insignia prešiel faceliftom, ktorý prináša špičkové svetlá a úspornejšie motory

Tradičný zástupca strednej triedy od automobilky Opel sa dočkal modernizácie.

8. decembra 2019

Nemajú si čo závidieť

USA a Čína majú spoločné viac ako sa zdá

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, USA a Čína sa vo veľa aspektoch až tak veľmi nelíšia. Počas prebiehajúcej obchodnej vojny medzi oboma krajinami sa na nás valia kusé informácie, ktoré zvyčajne ukazujú v lepšom svetle iba jednu zo zúčastnených krajín. Či už články favorizujú Čínu alebo Spojené štáty, málokto sa pri ich čítaní zamyslí nad tým, čo tieto dve krajiny spája.

7. decembra 2019

15-kusové Bentley s brutálnym exteriérom a luxusným interiérom oslavuje pozoruhodný rekord

Continental GT v podobe, v akej sme ho doposiaľ nemali možnosť vidieť.

7. decembra 2019

AVIS Van Rental & Mercedes-Benz Sprinter

Tento rok si všetky darčeky odvezte lacno v prenajatej dodávke

Ako vyriešiť dopravu všetkých darčekov naraz a lacno? Najlepšie prenájom Sprintera v AVIS Van Rental.

6. decembra 2019

Jozef Kabaň sa vracia ku koreňom. Od budúceho roka bude šéfdizajnérom značky Volkswagen

Motoristický svet obletela pomerne veľmi prekvapujúca správa.

5. decembra 2019

Vyšiel celý trailer na posledného Jamesa Bonda: No Time to Die

Daniel Craig sa predstavuje ako agent James Bond poslednýkrát.

4. decembra 2019

Ponuka práce pre šikovných

Pridajte sa do tímu UnitedLife, píšte články pre rýchlo sa rozvíjajúci slovenský web

Ak sa vám páči smer, ktorým sa UnitedLife uberá a radi by ste sa stali jeho súčasťou, teraz máte príležitosť.

4. decembra 2019

Mercedes-Benz prekvapivo otáča. Nové S-ko dvanásťvalec predsa len dostane

O zaujímavé informácie sa postarala samotná hlava koncernu.

4. decembra 2019

Neprehliadnite dnešné výročie

Prvé fotografie Jupitera zblízka svet uvidel presne pred 46 rokmi

Kozmická sonda Pioneer 10 zhotovila a odoslala prvé fotografie Jupitera zblízka práve 3. a 4. decembra 1973.

3. decembra 2019

Nádherný F-Type je po facelifte ešte ostrejší, žiaľ v Európe už bez V6-ky

Pekelne rýchla šelma dostala novú tvár a techniku.

3. decembra 2019

Autorský komentár

Bez regulácie neprežijeme my ani príroda

Máme príliš veľa slobody? Áno. „Musíme našu slobodu začať riadiť. Ak sa nám to nepodarí, bude naozaj zle.“

1. decembra 2019

Pôvodný E.T. mimozemšťan sa vrátil po 37 rokoch vo výnimočnom 4-minútovom videu

Napriek tomu, že sa jedná o reklamu, režisérovi sa podarilo pripraviť naozaj pútavé video.

29. novembra 2019

Komentár

Nerobíme dosť, aby sme naplnili svoje ekologické ambície, emisie CO2 stále rastú

Správa OSN hovorí, že svet musí strojnásobiť agresivitu svojich záväzkov v oblasti klímy, aby zabránil environmentálnemu kolapsu.

27. novembra 2019

Lexus má jeden z najkrajších kabrioletov na trhu, navyše s poriadnym motorom pod kapotou

Model LC 500 Convertible sa zaraďuje k nemenej pôvabnému kupé.

26. novembra 2019

Úspešný príbeh s tragickým koncom

Concordy prestali lietať pred 16 rokmi, dosahovali rýchlosť 2330 km/h

Concorde bol odvážny projekt, ktorý sa udržal v komerčnej prevádzke až 27 rokov.

26. novembra 2019

Takto funguje náš svet

Albert Einstein predložil konečnú verziu všeobecnej teórie relativity pred presne 104 rokmi

Všeobecná teória relativity bola výplodom ducha génia.

25. novembra 2019