Zradila nás naša planéta alebo zrádzame my ju?

Slovensko vyspieva a do kín sa dostávajú nielen filmy, ale aj dokumenty. Avšak nie tie, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia. Výnimkou a snáď aj prvou lastovičkou nového trendu môže byť dokument Nepríjemná pravda 2, pod ktorým je podpísaný sám Al Gore. Do slovenských kín sa dokument dostal prostredníctvom spolupráce medzi Climate Conference Slovakia a… Prečítať celé

Slovensko vyspieva a do kín sa dostávajú nielen filmy, ale aj dokumenty. Avšak nie tie, ktoré sa týkajú ochrany životného prostredia. Výnimkou a snáď aj prvou lastovičkou nového trendu môže byť dokument Nepríjemná pravda 2, pod ktorým je podpísaný sám Al Gore. Do slovenských kín sa dokument dostal prostredníctvom spolupráce medzi Climate Conference Slovakia a CinemArt SK.

 

V aktuálnom vydaní magazínu UnitedLife 10 si môžete prečítať viac o ceste Al Goreho po svete a nazrieť na problematiku nielen z nadhľadu vedy a politiky, ale aj z toho osobného, ľudského. Nepríjemná pravda 2 (An Inconvenient Sequel: Truth To Power) je pokračovaním prvého dokumentu Inconvenient Truth z roku 2006 režiséra Davise Guggenheima. Prvá časť sugestívnym spôsobom upozorňovala na životný štýl moderného človeka a dávala ho do kontrastu s dôsledkami na životné prostredie a planétu ako takú. Téma je nanajvýš aktuálna aj po desiatich rokoch a preto sa opäť stretávame s Al Goreom a jeho cestou nielen za lokalitami, ale aj konkrétnymi ľuďmi.

 

A1plagat-page-001

Zdroj: Climate Conference Slovakia

 

Zvykli sme si, že všetko je samozrejmosť a všetko sa deje akosi mimo nášho dosahu. Že všetko je tu pre nás, pre našu potrebu, stačí to len získať a ideálne, mať toho stále viac. Žijeme v systéme, ktorý nejak funguje a podľa niektorých, nie je dobré meniť nastavené pravidlá, obzvlášť, keď sú nastavené tak, že až keď začneme čítať medzi riadkami, dokážeme odhaliť tajomstvá cielene skrývaných súvislostí. Od detstva sme vedení k rešpektu k autoritám, ale bez ohľadu na to, kto sa za nimi skrýva. Sme nútení fungovať podľa vzorcov a pravidiel, ale bez vedomia toho, kto a prečo presne ich tvorí. Dostaneme obmedzený pohľad na systém a fungovanie spoločnosti, v ktorej žijeme, bez ohľadu na to, že máme právo vedieť viac. Jednou zo základných otázok pre nás je – kedy pocítime tú potrebu zmeny?

Niektorí vravia, že celý svet zmeniť nedokážeme, že každý sa má starať o seba, že už je neskoro a sú aj horší ako my, že žijeme vo svete, ktorý stratil skutočné hodnoty a kde úprimnosť, čestnosť, etika a ľudskosť stratili svoju silu a význam. Na jednej strane im musíme dať, žiaľ, za pravdu. Na strane druhej, si uvedomujem úžasnú vec. V princípe, nič prevratné, čo by mnohí iní tiež nevedeli – cítime hlboké naplnenie pri vedomí, že sa stále môžeme pokúšať žiť lepšie a že okrem nás z toho môžu mať osoh aj ostatní – ľudia, zvieratá, príroda, Planéta, náš jediný spoločný domov. Náš každodenný život sa tým neopísateľne zmenil a cítime skutočný zmysel začať od seba a tým motivovať aj druhých.

Sme hrdí na to, že sa nám v spolupráci s bratislavskou distribučnou spoločnosťou CinemArt SK a s kolegami z Paramount Pictures a Participant Media z USA podarilo dostať tento dokumentárny film do slovenských kín. Je to ozaj výnimočný „jav“,fenomén, nakoľko dokumenty s odbornou a vážnou problematikou zmeny klímy, ktorú stále drvivá väčšina spoločnosti nevníma ako reálny a existenčný problém ľudstva, majú miesto nanajvýš na ekologicky zameraných podujatiach, ktoré majú skôr vymedzenú cieľovú skupinu. Aj preto pevne veríme, že naša ďalšia snaha dostať film a jeho obsah bližšie ku každému, môže vyjsť práve vďaka možnosti ísť tam, kam mnohí ľudia radi chodia – „do kina“.

Daniela Piršelová, zakladateľka prvej klimatickej konferencie na Slovensku CLIMATE CONFERENCE SLOVAKIA, CCSK++++ Peter Krajčík, spoluzakladateľ CCSK a klimatický líder Climate Reality Project Mr. Al Gora

motivtrial5

 

 

 

Zradila nás naša planéta alebo zrádzame my ju?

Po každej prírodnej katastrofe sa ľudia pýtajú, prečo sa to stalo. Prečo má počasie nad nami takú moc práve v dobe, keď dokážeme kontrolovať a ovládať takmer všetko. Prečo nedokážeme predpovedať ničivé katastrofy a zachrániť pred nimi milióny ľudských životov spolu s tým, čo sme si na Zemi vybudovali. Mnohí už však príčinu odhalili a chcú upozorniť ľudí na to, aby zmenili svoje správanie a stali sa tak súčasťou záchrany ľudstva. Nie pre seba, ale pre ďalšie generácie. A práve to je často kameňom úrazu.

 

 

Klimatické zmeny majú svojich zástancov aj odporcov. Jedným zo zástancov a neúnavným aktivistom je aj bývalý viceprezident USA Al Gore, scenárista a hlavný aktér dokumentu Nepríjemná pravda 2. V dokumente sa snaží poukázať na dôsledky globálneho otepľovania, ktoré zabíjajú ľudí na celom svete, ale tiež na pozitívne zmeny, ktoré boli v tomto smere doteraz uskutočnené. Dokument je zachytením Al Goreho cesty po všetkých kontinentoch a zobrazuje jeho neúnavný boj o zastavenie klimatických zmien a nastolenie dôležitosti tejto témy v krajinách po celom svete.

Dokument sprevádza Al Goreho misiu za pozitívnu zmenu, pri ktorej sa nevyhne ani mnohým sklamaniam a neúspechom, ale zobrazuje aj pokrok, ktorý sa mu vďaka jeho zanietenosti podarilo dosiahnuť. Výsledky snahy o zastavenie klimatických zmien začínajú byť viditeľné aj v nastavení politiky mnohých krajín, kde sa do popredia dostávajú inovatívne technológie a investície do obnoviteľných zdrojov. Najvýznamnejším krokom bola v roku 2015 Parížska dohoda prijatá 185 krajinami, ktorej cieľom je znížiť emisie skleníkových plynov.

Aj keď ide predovšetkým o zviditeľnenie Al Goreho, súčasťou dokumentu sú aj výpovede vedcov, obetí prírodných katastrof, významných politických lídrov a obyčajných ľudí. Jeho hlavným posolstvom je, že už nemáme na čo čakať, zmena musí byť uskutočnená čo najrýchlejšie.

 

 

Ako už názov dokumentu naznačuje, ide o pokračovanie dokumentu Nepríjemná pravda z roku 2006. V ňom zaznela aj šokujúca predpoveď, že máme približne 10 rokov na to, aby sme zvrátili ekologickú katastrofu, ktorá by nadobro zmenila našu planétu a život na nej. Dnes už môžeme s istotou povedať, že táto predpoveď bola nesprávna. Možno práve preto vzniklo po 11 rokoch pokračovanie, ktoré chce upozorniť na to, že ak nebudeme pokračovať v pozitívnych zmenách, hrozba takejto katastrofy bude pretrvávať. A že sa tieto katastrofy stále dejú, je zrejmé.

Ďalším z aktivistov za boj proti klimatickým zmenám je aj herec Leonardo DiCaprio, ktorý je tiež posol mieru OSN v oblasti klimatickej zmeny. Ten na nedávnej klimatickej konferencii ostro kritizoval postoj súčasného amerického prezidenta Donalda Trumpa k problematike. DiCaprio tiež v rozhovore spomenul svoju snahu rokovať s Trumpom o výrobe čistej energie. Nepomohol však ani DiCaprio, ani fakty od vedcov. Donald Trump po týchto rozhovoroch nominoval na čelo Agentúry pre ochranu životného prostredia Scotta Pruita, ktorý je rovnako ako on známym odporcom klimatických zmien. Je možné, aby práve prezident USA, krajiny, ktorá je azda najviac zmietaná prírodnými katastrofami, odmietal existenciu akýchkoľvek klimatických zmien?

Leonardo DiCaprio je autorom dokumentu s názvom Pred potopou, ktorým chcel poukázať najmä na možné hrozby globálneho otepľovania na našu planétu. Ukazuje v ňom našu planétu v budúcnosti v prípade, že proti klimatickým zmenám nič neurobíme. V dokumente sú tiež vyjadrenia významných osobností ako Baracka Obamu, pápeža Františka, či Elona Muska. Snaží sa o poskytnutie vedeckého hľadiska na daný problém a o vysvetlenie toho, čo globálne otepľovanie vlastne je, aké sú jeho príčiny a dôsledky. Jeho cieľom bolo hlavne to, aby ľudia pochopili, že problém globálneho otepľovania nie je iba problémom politikov, ale aj nás, bežných ľudí.

Je celkom nepochybné, že veľké klimatické zmeny sú súčasťou našej planéty už miliardy rokov. Tentokrát je to však vôbec prvýkrát v histórii sveta, čo si obyvatelia Zeme nielen uvedomujú svoj vplyv na prostredie, ale aj to, že ho môžu vlastným úsilím transformovať. Tvrdiť, že veľké zmeny prídu tak či tak, je v prvom rade alibizmus, pretože vplyv človeka na globálne otepľovanie dnes už nie je teória, ale vedecký fakt.

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.