Bergamo, romantické miesto na prechádzku s kultúrou

Pre všetkých, ktorým učarovala talianska kultúra, umenie, jedlo a Taliani samotní, ale chcú spoznať viac, ako len najznámejšie talianske letoviská Rím a Miláno, je tu malé, príjemné a dostupné mestečko. Nachádza sa len 40 kilometrov od Milána – je to letovisko Bergamo. Nachádza sa v provincii Lombardia, je známe svojím umeleckým bohatstvom a stredovekou atmosférou. […]

Pre všetkých, ktorým učarovala talianska kultúra, umenie, jedlo a Taliani samotní, ale chcú spoznať viac, ako len najznámejšie talianske letoviská Rím a Miláno, je tu malé, príjemné a dostupné mestečko. Nachádza sa len 40 kilometrov od Milána – je to letovisko Bergamo. Nachádza sa v provincii Lombardia, je známe svojím umeleckým bohatstvom a stredovekou atmosférou. Spája v sebe moderné s klasickým, čo ho predurčuje na to, aby sa stalo obľúbenou destináciou pre rôzne typy cestovateľov.

 

Súčasná kultúra mesta je poznačená predovšetkým jeho históriou. V minulosti bolo osídlené Keltmi, v čase Rímskej ríše sa mesto stalo významným strediskom severného Talianska, bolo členom Lombardskej ligy, neskôr sa dostalo pod nadvládu Milána. Ako jedno z mála talianskych miest nebolo takmer vôbec poznačené druhou svetovou vojnou.

 

 

Pamiatky

Bergamo tvoria dve časti. Staré stredoveké mesto nazývané Cittá Alta sa rozprestiera na kopci a vyznačuje sa bohatým dedičstvom umenia a histórie. Staré mesto je obklopené mestskými hradbami a dolným moderným mestom nazývaným Cittá Bassa.

Srdcom starého mesta je námestie Piazza Vecchia, ktoré je zmesou stredovekej a renesančnej architektúry. Z tohto miesta je krásny výhľad na staré mesto a až do 19. storočia bolo sídlom politickej a administratívnej moci.

 

Jedným z najvýznamnejších miestnych kostolov je bazilika Santa Maria Maggiore, postavená ešte v roku 1137. Z pôvodnej budovy sa zachovala románska štruktúra a grécky kríž. Nachádzajú sa tu tiež fresky maliara Giovanbattista Tiepola.

 

V meste je množstvo múzeí, z ktorých spomenieme to v opevnenej pevnosti Rocca. Múzeum poskytuje pohľad na obdobie rokov 1797 až 1870. Súčasťou výstavy je rekonštrukcia pozostatkov z minulosti, ktoré pochádzajú zo zbierok múzea, mesta, provinčných inštitúcií a dokonca aj od samotných obyvateľov.

Campanone je miestom, odkiaľ môžete zažiť nezvyčajný pohľad na mesto Bergamo. Cesta výťahom, ktorý sa nachádza vo veži uprostred Piazza Vecchia, trvá 30 sekúnd. Výťah je vyrobený celý zo skla, rovnako ako šachta, vo vnútri ktorej jazdí. Už samotná jazda výťahom je teda prehliadkou histórie a končí sa neobyčajným pohľadom z úplného vrchu na monumenty tohto prekrásneho mesta. Veža je vysoká 53 metrov a ukrýva v sebe zvon, ktorý doteraz zvoní 180-krát počas noci. V minulosti toto zvonenie slúžilo na zvolávanie obyvateľov alebo varovanie pred nepriateľmi alebo ohňom.

Aj keď je mesto pomerne malé a dá sa prejsť aj pešo, môžete využiť aj miestne funicolare, čiže lanovku, ktorá vás ľahko prevezie zo starého do nového mesta. Lanovkou sa môžete vyviezť aj do dedinky San Vigilio, ktorá je výbornou trasou na prechádzky s krásnymi výhľadmi, nachádza sa v nej ruina zámku a verejný park. Ďalšou z možností dopravy po meste je bicykel. Možností požičať si bicykel v meste je dosť a môžete si tak vychutnať mesto opäť z inej perspektívy.

 

bergamo-496053_960_720

Výlety v okolí mesta

Pre tých, ktorí chcú v tejto lokalite stráviť dlhší čas, je v ponuke množstvo výletov v blízkom okolí. Počas zimnej sezóny môžu turisti zavítať do mnohých lyžiarskych stredísk nachádzajúcich sa v Alpách, ktoré sú vo vzdialenosti do jednej hodiny od mesta Bergamo.

Navštíviť sa tiež oplatí jedno z najmenších jazier severného Talianska – jazero Iseo. Na ceste z Bergama do Milána sa zastavte v priemyselnej dedinke Crespi d’Adda, ktorá je zapísaná do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Sotto il Monte je rodiskom pápeža Jána XXIII., ktorý vyhlásil 2. vatikánsky koncil. Nachádza sa tu múzeum a vyznačené sú aj miesta, ktoré tu zvykol ako dieťa navštevovať.

San Pellegrino Terme je najdôležitejším kúpeľným rezortom v oblasti s kvalitnou vodou a nádhernou horskou scenériou. Rotonda di San Tomè je zasa jedným z najdôležitejších záznamov z románskeho obdobia v celom Lombardsku. Má kruhovitý tvar a inšpirovaná bola Chrámom Svätého Hrobu v Jeruzaleme.

 

bergamo-1407785_960_720

Gastronómia

Bergamo je mestom rôznych chutí, z ktorých si vyberie azda každý. Tradičným jedlom je polenta, ktorá sa môže podávať aj so syrom. Známe sú tiež dezerty ako čokoládové Clusoni cookies a polenta e Osèi de la Bergamasca vyrobená z maslového krému, čokolády a orieškov. V okolí jazera Iseo sa vyrába tradičný olivový olej, ktorý sa oplatí kúpiť aj do vašej kuchyne. Región je tiež známy domácou produkciou rôznych druhov vín, syrov a medu.

 

INZERCIA: Peugeot Jesenné výhody

Najrýchlejší sériový sedan na svete dostal exkluzívne doplnky. Toto je vylepšený Flying Spur

Luxusný Flying Spur dostal exkluzívny paket Blackline.

14. októbra 2019

Seriál o Číne

Predstihne Čína v umelej inteligencii USA?

Na základe sledovania informácií, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán by sa mohlo zdať, že Čína nás všetkých čoskoro prevalcuje svojou inovačnou aktivitou. To isté sa týka aj vnímania jej pokroku v umelej inteligencii.

11. októbra 2019

Už vieme, ako bude nový Volkswagen Golf s poradovým číslom osem vyzerať a kedy príde

Príchod jednej z najväčších noviniek tohto roku je na spadnutie.

11. októbra 2019

Sila jednoduchého gesta

Tento šéf ročne napíše 9200 narodeninových pohľadníc, vysvetľuje význam vďačnosti

Sheldon Yellen je CEO stavebnej spoločnosti BELFOR Holdings, Inc. a každý rok napíše ručné narodeninové blahoželania všetkým vyše 9-tisíc zamestnancom.

10. októbra 2019

Zrod legendy v priamom prenose

Pompézne Gran Coupé od BMW prichádza vo vrcholnej verzii M8. Má sa AMG GT 63 S čoho báť?

Posledný dielik skladačky menom 8 je realitou.

9. októbra 2019

Revolučná Corvette prišla o strechu. Vyše 500-koňový osemvalec ale naďalej ostáva

Corvetta prvýkrát s plechovou sťahovacou strechou.

8. októbra 2019

Bublina alebo Boom?

Šialené tempo: Iba dvojročný startup BIRD má dnes hodnotu 2,5 miliardy

Je mimoriadny rast hodnoty „kolobežkových firiem“ postavený na stabilných základoch?

7. októbra 2019

Na predaj výhradne spolu

Aston Martin a Zagato na počesť 60-ročnej spolupráce prinášajú dve špecialitky za 6 miliónov libier

Oba modely vzniknú v obmedzenom počte, na predaj budú výhradne spolu.

5. októbra 2019

Nové 625-koňové super-SUV-čka od BMW dajú stovku za 3,8 sekundy. Privítajte X5 M a X6 M

Hneď v úvode spoznávame aj silnejšie vyhotovenia pod názvom Competition.

2. októbra 2019

Fantastický 5-valec žije ďalej! Ikonický motor s výkonom až 400 koní získalo nové Audi RS Q3

RS Q3 prichádza na scénu v dvoch karosárskych verziách.

30. septembra 2019

Horúca správa!

Oficiálne zastúpenie značky Tesla na Slovensku? Elon Musk dúfa, že už budúci rok!

CEO Tesly má v pláne vzdať poctu slávnemu vynálezcovi akým bol Nikola Tesla.

24. septembra 2019

Najkrajšie sci-fi tohto roka

Ad Astra je úchvatný filmový zážitok, nevyhol sa však rozporom

Ako by asi vyzeral Strom života (2011), ak by bol vesmírnym sci-fi? Práve takto – ako Ad Astra.

24. septembra 2019

Dal 97% majetku na charitu

Barron Hilton zomrel vo veku 91 rokov. Prečítajte si jeho príbeh.

Sieť luxusných hotelov nezaložil, ale vybudoval z nich svetový fenomén. Bol známy aj pre svoju filantropickú činnosť.

23. septembra 2019

Funkcia priateľstva podľa Jana Wericha: Násobenie, delenie a dôvera

Jan Werich v televíznom zázname hovorí o význame a podstate skutočného priateľstva, ktoré každý z nás tak nevyhnutne potrebuje k naplnenému životu.

20. septembra 2019

TECHNOLÓGIE A ENVIRO

Ťažba kryptomien údajne vyprodukuje 800 ton CO2 ročne. Ako je to možné?

Príde vám to ako hlúpy hon na oxid uhličitý? V skutočnosti je ale aj obyčajné využívanie počítačových programov naviazané na produkciu škodlivých plynov, hoci nie úplne priamo. Čítajte o tejto téme viac.

20. septembra 2019

Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019