Zo sveta

Zabudnuté mestá z celého sveta: pozrite si 5 z nich

Stratené mestá Stratené alebo zabudnuté mesto možno definovať ako osadu, ktorá upadla do zabudnutia a stala sa čiastočne, no väčšinou celkom neobývateľnou. Dôsledkom toho bolo prirodzene to, že celá lokalita spoločne s pamiatkami prestali byť známe širšiemu svetu. Spustošenie spôsobené vojnami, ale i prirodzeným vývojom postihlo množstvo pamiatok akými sú napríklad opustené kostoly. Zabudnuté rozpadnuté… Prečítať celé
Vydané 13. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Stratené mestá

Stratené alebo zabudnuté mesto možno definovať ako osadu, ktorá upadla do zabudnutia a stala sa čiastočne, no väčšinou celkom neobývateľnou. Dôsledkom toho bolo prirodzene to, že celá lokalita spoločne s pamiatkami prestali byť známe širšiemu svetu. Spustošenie spôsobené vojnami, ale i prirodzeným vývojom postihlo množstvo pamiatok akými sú napríklad opustené kostoly. Zabudnuté rozpadnuté mestá objavili až archeológovia o tisícky rokov neskôr. V súčasnosti môžu niektoré z týchto miest navštíviť aspoň turisti. Čakajú na nich neprebádané relikvie, kultúra a história života zaniknutých civilizácií.

1. Pompeje, Taliansko

Staroveké rímske mesto v regióne Kampánia, 23 km juhovýchodne od Neapola je úzko späté s príbehmi o výbuchu sopky Vezuv z roku 79 n. l. Pozostatky Pompejí, Herculanea (antické mesto ležiace pod Vezuvom) a ďalších blízkych dedín ostali pochované pod sopečným popolom a pemzou. Budovy boli zničené, obyvateľstvo rozdrvené či udusené prikrývkou popola. Hromada popola ale dokonale zachovala pozostatky a keď boli v roku 1700 objavené, svet žasol nad nájdením grécko-rímskeho mesta zamrznutého v čase.

Dnes sú znovuobjavené mestá využívané ako archeologická lokalita. Obľúbená turistická destinácia víta každoročne približne 2,6 miliónov návštevníkov, rovnako ako aj Národný park Vezuv.

Zabudnuté mesto

Zabudnuté mesto Pompeje Zdroj:pixabay.com

2. Efez, Turecko

Toto staroveké grécke mesto ( na polostrove Malá Ázia) leží na pobreží tureckej provincie Izmir na juhozápade dnešného Turecka. Počas rímskej okupácie v 1 storočí p. n. l. obývalo mesto Efez viac ako 250 000 obyvateľov, čo z neho robilo jedno z najväčších miest v Stredomorí. Verí sa, že bolo opustené najmä z dvoch dôvodov. Vo veľmi krátkom čase sa niekoľkokrát  menilo vedenie mesta a druhým krokom k rozpadu bol zánik kultových miest, ktoré priťahovali turistov. V prístave sa navyše hromadilo bahno, ktoré bránilo lodiam vyplávať z mesta, čo bolo následkom zlých obchodných vzťahov a jeho nízkej atraktívnosti. Turisti sa v súčasnosti môžu poprechádzať po mramorových a mozaikových chodníkoch – dotknúť sa bohatej histórie mesta. Nájdu Hadriánov chrám, Veľké divadlo, Kostol Panny Márieobchodené centrum mesta. Kedysi tu stál aj Artemidin chrám – zázrak starovekého sveta a Celsova knižnica, ktorú v meste nájdeme dodnes.

Staroveké mesto Efez Zdroj:sk.pinterest.com

3. Kartágo, Tunisko

Kartágo, založené námornými Feničanmi v roku 760 p. n. l. sa nachádza v terajšom Tunisku. Turistom ponúka príležitosť rozsiahleho kultúrneho objavovania v západnom Stredomorí. Mesto bolo zničené Rimanmi v 2. storočí p. n. l., keď ho v tom čase obývalo odhadom pol milióna obyvateľov. Pozostatky z rímskej okupácie však nevymizli, rovnako ako archeologické vykopávky a mozaiky pochádzajúce z púnskych, byzantských a vandalských okupácií. Rimania mesto prestavali do významného prístavu, ktorý bol svojou rozlohou na druhom mieste za Rímom. Rímskeho pôvodu sú predovšetkým Antonínske kúpeleamfiteáter.

Púnske a rímske ruiny v Kartágu Zdroj:sk.pinterst.com

4. Petra, Jordánsko

Do ružova sfarbené mesto Petra, lemované mohutnými červenými horami a rozsiahlymi mauzóleami, by mal človek najskôr spoznať na vlastné oči. Petra bola vytesaná z čírej červenej skaly arabskými Nabatejcami, ktorí toto mesto nazývali domovom pred viac ako 2000 rokmi. Mesto prepojilo obchody s hodvábom a korením v Číne, Indii , Južnej Arábii, ale aj v Egypte, Sýrii, Grécku či Ríme. Po vstupe do mesta cez úzku roklinu Siq (dlhá1000 metrov) návštevník minie  80 metrov vysoké útesy (z oboch strán), ktoré ho okamžite privedú k oslnivým skalám. Tieto skaly kedysi tvorili mesto Al-Khazneh (The Treasury). Pri putovaní po kolonádových uliciach je možné objaviť divadlo v románskom štýle s kapacitou 3000 miest, množstvo obeliskov (štvorbokých stĺpov), chrámovobetných oltárov. Ku kláštoru Ad-Deir sa dá dostať po zdolaní 800 skalnatých schodov.

Zabudnuté mesto Petra v Jordánsku Zdroj:pixabay.com

5. Kourion, Cyprus

Mesto je najnavštevovanejšie hlavne pre svoje fotogenické a pôsobivé grécko-rímske divadlo. Predpokladá sa, že Kourion bolo postavené v 2. storočí p. n. l. Návštevníci môžu obdivovať kompletne zrekonštruované divadlo, dokonca ísť na moderné hudobné či divadelné predstavenie. K ďalším pokladom patrí Dom Eustolios, v minulosti rímska vila a kúpeľný dom, ale aj ranokresťanská bazilika – obe postavené v 5. storočí n. l. Známy je Achillov Dom, Dom GladiátorovNymfeum (jaskyňa s prameňom zasvätená nymfám) – elegantné rímske stavby s mozaikovými podlahami. Mesto zasiahlo päť silných zemetrasení, ktoré spôsobili značné škody a vyžiadali si jeho prestavbu. V 7. storočí Kourion vyplienili arabskí jazdci, aj keď neexistujú presné záznamy o tom či mesto podpálili a zničili. V skutočnosti dodnes nie je známy pravý dôvod toho, prečo bolo zabudnuté mesto opustené.

Zabudnuté mestá

Staroveké divadlo v Kourione Zdroj:sk.pinterest.com