Technológie

Jadrová elektráreň Fukušima používa najmodernejšie technológie na obnovenie bezpečnosti

Následky jadrového výbuchu Výbuchy vo Fukušime sú najhoršou jadrovou katastrofou 21. storočia. Kým v roku 1986 sa svet len pomaly dozvedal o Černobyľskej tragédií, japonská elektráreň Fukušima šokovala verejnosť 11. marca 2011. Zemetrasenie vyvolalo tsunami a poškodilo záložné generátory v továrni Fukušima Daiichi. Tri reaktory, ktoré boli v tom čase v prevádzke boli úspešne odstavené, no strata… Prečítať celé

Následky jadrového výbuchu

Výbuchy vo Fukušime sú najhoršou jadrovou katastrofou 21. storočia. Kým v roku 1986 sa svet len pomaly dozvedal o Černobyľskej tragédií, japonská elektráreň Fukušima šokovala verejnosť 11. marca 2011.

Zemetrasenie vyvolalo tsunami a poškodilo záložné generátory v továrni Fukušima Daiichi. Tri reaktory, ktoré boli v tom čase v prevádzke boli úspešne odstavené, no strata energie spôsobila zlyhanie chladiacich systémov v každom z nich. Roztavený materiál spadol na dno ochranných nádob v reaktoroch 1 a 2 a vyvŕtal otvory na dne každej nádoby. Otvory čiastočne odhalili nukleárny materiál v jadrách.

elektráreň fukušima

Trosky, palivo a kontaminovaná voda po výbuchu predstavujú problémy, ktoré by mohli vážne ohroziť ekosystém. zdroj: instagram.com

Nasledujúce dni v dôsledku nahromadenia stlačeného plynného vodíka došlo k výbuchom troch budov obklopujúcich reaktory. Kvôli zvyšujúcemu sa ohrozeniu odišlo zo svojich domovov približne 47 000 obyvateľov v rámci 20 kilometrovej varovnej zóny. Pracovníci urobili niekoľko pokusov ochladiť reaktory pomocou vodných diel namontovaných na nákladných autách a helikoptérach. Tento postup dočasne spomalil uvoľňovanie žiarenia, avšak stúpajúca rádioaktívna para ohrozovala prítomných pracovníkov.

Mesiac po výbuchu bolo nutné, aby elektráreň Fukušima zvýšila stupeň závažnosti ohrozenia z 5 na 7 – ide o najvyššiu úroveň na stupnici vytvorenej Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu.

Roboty skúmajú miesta, kam človek nevkročí

Nepriateľské prostredie reaktorov zapríčinilo počiatočné neúspechy pri vyslaní strojov na preskúmanie terénu. Vysoká úroveň gama žiarenia oslabila elektróny v polovodičoch, ktoré slúžia ako mozog robotov. Buď sa automaticky vypli, alebo sa zachytili o zvyšky roztaveného kovu.  V júli 2017 však spoločnosť Toshiba vyslala do zaplaveného bloku 3 malého ponorného robota prezývaného Sunfish. Na druhý deň prieskumu robot zaznamenal prvé známky roztaveného paliva v reaktore.

O pol roka neskôr vedci zostavili nový stroj nesúci jednu kameru, ktorá sa môže otáčať a nakláňať. Druhá je pripevnená k špičke teleskopického vodiaceho potrubia a ponúka pohľad z vtáčej perspektívy. Akonáhle sa tento stroj dostal k najkontaminovanejšiemu, druhému reaktoru, pracovníci na diaľku sklopili kameru, aby mohli vytvoriť fotky. Robot nielenže prežil vysokú rádioaktivitu, ale ukázal spoločnosti TEPCO (Tokyo Electric Power Company), že na podlahe sa nachádza bahno a kamienky.

Inzercia

Postupne sa robot vylepšoval a vďaka ručnému nástavcu dokázal uchopiť menšie úlomky. Okrem toho stroj vyrobil ďalšie fotografie a získaval hodnoty žiarenia a teploty bez narušenia okolitého prostredia. TEPCO dúfa, že získané informácie im nakoniec pomôžu odstrániť veľké kusy paliva a trosky z hornej časti reaktora. To by umožnilo bloku 2 získať kupolový kryt.

 „Zatiaľ nemáme presné informácie o tom, čo sa stalo s roztaveným palivom,“ povedal Masao Uchibori (guvernér prefektúry Fukušima). V roku 2022 pracovníci otestujú diaľkovo ovládané mechanické rameno na získanie malého množstva palivových zvyškov v spodnej časti reaktora číslo 2.

Ľadová stena proti znečisteniu vody

Elektráreň Fukušima je stále obklopená vysoko rádioaktívnou zeminou a vodou, ktorá sa mieša s tou zo zničených reaktorov. Jedným z riešení, ktoré sa pokúša zmierniť prebiehajúcu kontamináciu vody, je ľadová stenachladiaca konštrukcia umiestnená 30 metrov pod zemou, obkolesujúca reaktory 1 až 4.

Stavba za 300 miliónov dolárov využíva chlad na zníženie teploty každého potrubia na mínus 30 stupňov Celzia. Rúry naplnené chladiacou kvapalinou tvoria bariéru spevňujú pôdu a vytvárajú bariéru, ktorá má zastaviť tok čerstvej podzemnej vody smerom k reaktorom.

Simulácie a roky výskumu

Virtuálna realita sa väčšinou spája s herným a zábavným priemyslom. Inžinieri spoločnosti TEPCO ale používajú VR simulácie na to, aby zistili aké druhy robotov môžu prechádzať k reaktorom bez vysokého rizika. Na rozdiel od typického nastavenia virtuálnej reality, ktoré vyžaduje nasadenie veľkej súpravy, elektráreň Fukušima ponúka 3D okuliare.

elektráreň fukušima

Za posledné desaťročie sa nahromadilo cca 1,24 milióna ton vody kontaminovanej tríciom a zaplnilo viac ako 1000 nádrží, ktoré zaberajú takmer všetky dostupné zákutia v areáli Fukušima Daiichi. zdroj: pinterest.com

Dodávateľ digitálnej projekcie Christie Digital Systems vytvoril obrazovky vysoké a široké približne tri metre. Za obrazovkami je ukrytých päť projektorov, ktoré pomáhajú predstaviť si ako to v reaktoroch naozaj vyzerá. Sú kľúčové pre misiu vyraďovania reaktorov v Daiichi. Odhaduje sa, že celkové zlepšenie situácie bude trvať štyridsať rokov a Japonsko za ten čas minie minimálne 75,7 miliardy dolárov.

Zdroje: www.britanica.com, www.cnet.com, www.science.org

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.