Subkultúry medzi rokmi 2010 - 2020

Najvýznamnejšie módne trendy posledného desaťročia

V minulom článku sme si povedali niečo o najaktuálnejších módnych trendoch a subkultúrach, ktoré ovplyvňujú obliekanie v súčastnosti. Dnes sa posunieme o kúsok ďalej a predstavíme si alternatívne trendy, ktoré dominovali medzi rokmi 2010 až 2020. Mnohé z týchto trendov sú stále aktuálne a môžete s nimi oživiť svoj šatník. YUCCIE Yuccie je skratka pre… Prečítať celé
Vydané 14. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,
trendy posledného desaťročia

Módne trendy posledného desaťročia v kocke (Ilustračná foto: Anna Shvets)

YUCCIE

Yuccie je skratka pre „mladých kreatívnych jednotlivcov“. Predstavuje kombináciu hipsterov a yuppies. Kombinuje kreativitu a intelektuál charakteristický pre hipsterov s drahšími kúskami.

Farby charakteristické pre tento štýl sú olivovo zelená, čierna a sivá. Ak by ste sa chceli obliekať ako novodobý juccie, kúpte si drahé mikiny s kapucňou, veľa džínsov (najlepšie s vintage nášivkami a gombíkmi) a bundy parky. Typické topánky aké nosia yuccies sú oxfordky. Yuccies milujú lokálne a ručne vyrábané doplnky. Takýmto doplnkom môže byť ručne robená kožená taška ale aj farebné ponožky, aby ste diskrétne ukázali, akí ste kreatívni.

juccie

Hipster + Juppie = Juccie (Ilustračná foto: Tobias Gonzales)

Yuppie, skratka pre „young urban professional“ je termín, ktorý vznikol začiatkom 80. rokov 20. storočia pre mladého profesionála pracujúceho v meste.

HIPSTERS

Od roku 2010 sa označenie hipster často skloňuje ako synonymum pre namysleného jedinca, ktorý počúva indie hudbu a snaží sa pôsobiť nedbalo cool.

Hipsterská filozofia si zakladá na tom, že je nezávislá v myslení, odievaní a prípadne umeleckej tvorbe. Často preberá najnovšie trendy v hudbe, móde a ostatných kultúrnych aspektoch.

Typický hipsterský štýl zahŕňa veľa tetovaní, dlhé fúzy, dozadu učesané vlasy alebo mužské copíky. Hipsterský šatník zvyčajne obsahuje veľa flanelových drevorubačských košieľ, ironické tričká s potlačou, vintage kapelové tričká, mikiny s kapucňou a úzke džínsy. Typické sú hlavne okuliare s hrubým rámom a plátené tašky. U dievčat sú obľúbené vintage kvetinové alebo čipkované šaty v neutrálnych farbách, ktoré vyzerajú, akoby ste ich vyhrabali z babičkinej skrine. Nosia sa s červeným rúžom, piercingami, okrúhlymi slnečnými okuliarmi, klobúkmi a oxfordkami. Dôležitým prvkom celého štýlu je vrstvenie oblečenia.

Mipster  je označenie pre „moslimského hipstera“. V rovine módy patrí k oblečeniu mipsterského dievčaťa aj hidžáb.

Nipster je slangový výraz používaný v Nemecku a vo Veľkej Británii na označenie mladých neonacistov, ktorí prijali aspekty hipsterskej kultúry.

GRUNGE

Grunge je subžáner alternatívneho rocku, ktorý vznikol v polovici 80. rokov 20. storočia v Seattli. Grunge ako subkultúra sa stala úspešnou v prvej polovici 90. rokov najmä vďaka vydaniu albumu Nevermind od Nirvany. Úspech tejto kapely zvýšil popularitu alternatívneho rocku a z grunge urobil v tom čase najpopulárnejšiu formu hardrockovej hudby.

Grunge módu charakterizuje trvácne a nadčasové oblečenie zo secondhandov. S obľubou sa nosia voľné kúsky, ktoré zakrývajú telesnú siluetu.

“Grunge” Genre Starter Pack
byu/the_prion instarterpacks

WITCHOUSE/ TEENAGE WITCH

Witch House je subkultúra, ktorá vznikla z rovnomenného hudobného žánru. Často sa zaraďuje do elektronického subžánru s temnými témami, ktoré sa točia okolo okultizmu, nadprirodzena a hororu.

Táto čarodejnicami inšpirovaná móda čerpá z gotickej, street, tech a vaporwave módy.

CUTESTERS

Ako väčšina moderných štýlov, aj cutester trend vznikol z hipsterskej subkultúry. Cutesters sami seba charakterizujú ako kreatívne duše. Radi nosia oblečenie s kreslenými postavičkami a tetovania s emoji. Na rozdiel od ostatných subkultúr odmietajú rebelantský životný štýl.

MEMECORE

Memecore alebo Meme móda sa stala naozaj veľkým hitom. Memes nie sú len pre trollov na socialných sieťach a neslúžia už len na pobavenie, ale dostali sa do módneho sveta. Veľké potlače reklám, nadpisov, meme popisov, meme obrázkov alebo nezdravého jedla sa začali objavovať v šatníkoch celebrít od roku 2015.

memecore

Memecores (Zdroj: pinterest)

„Meme móda dáva najavo to, pred čím hľadajú ľudia únik.  Toto obdobie je plné nepokoja, nie sme si istí, čo sa deje v súvislosti s niektorými dôležitými otázkami vrátane klimatických zmien, globálnej politiky, ako aj brexitu a problémov s duševným zdravím.“ Freddie Smithson

SNEAKERHEADS

V roku 2012 sa mnoho mladých ľudí vzdialilo od scene subkultúry a prešlo na jemnejší vzhľad.  Typickými kúskami šatníka príslušnika sneakerheads sú biele tielka, jednoduché mikiny, Vansky, úzke džínsy, krátke účesy a natiahnuté ušné laloky.

Dnes pod pojmom sneakerheads myslíme trend nosenia a zbierania značkových topánok hlavne Nike, Converse, Vans.