Zorientujte sa v subkultúrach

TOP 5: Najvplyvnejšie subkultúry súčasnosti

Subkultúrnu teóriu prvýkrát spomenuli sociológovia v 20. rokoch minulého storočia v Chicagu. Táto Chicagská škola skúmala existenciu deviantného správania a diskutovala o deviancii ako následku sociálnych problémov v spoločnosti. Aj keď sa v minulosti pôsobenie subkultúr spojovalo s politickým hnutím, napríklad hippies alebo punks. V dnešnej dobe je spojenie subkultúr a politických hnutí skôr výnimočné…. Prečítať celé
Vydané 7. októbra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,
subkultúry-skaters

Najvplyvnejšie subkultúry súčasnosti (Ilustračná foto: Jeremy Thomas)

Subkultúrnu teóriu prvýkrát spomenuli sociológovia v 20. rokoch minulého storočia v Chicagu. Táto Chicagská škola skúmala existenciu deviantného správania a diskutovala o deviancii ako následku sociálnych problémov v spoločnosti. Aj keď sa v minulosti pôsobenie subkultúr spojovalo s politickým hnutím, napríklad hippies alebo punks. V dnešnej dobe je spojenie subkultúr a politických hnutí skôr výnimočné. Subkultúra je chápaná ako skupina ľudí, predovšetkým mladých ľudí, ktorých kultúrne správanie sa odlišuje od správania generácie ich rodičov. Členovia takejto skupiny si vytvárajú svoje vlastné kultúrne normy, názory a v neposlednej rade aj imidž.

Najvplyvnejšie subkultúry súčasnosti

  • Skaters
  • Normcore
  • Roadmen
  • Seapunk
  • Scumbro

SKATERS

História sketboardingu, pôvodne označovaného ako „chodníkové surfovanie“, siaha do roku 1958. V tomto roku kalifornskí surferi našli spôsob, ako napodobniť surfovanie na vlnách na súši.

Jazda na skateboarde je v očiach spoločnosti spojená s nebezpečenstvom, nedbalosťou a lenivosťou. Narozdiel od cyklistov, kolobežkárov alebo korčuliarov, zostáva táto skupina jediná odsudzovaná. Medzi hodnoty, ktoré tvoria jej základ patrí kreativita, riziko a sloboda. V rámci subkultúry skateboardistov takisto existuje hierarchia. Pouličný skateboarding sa považuje za najviac autentický.

Najväčší vplyv na módu zaznamenali skaters okolo roku 2010. Priniesli masám značky ako Supreme, Vans Old-Skools,  ponožky Huf a mikiny Thrasher, ktoré sa objavili aj vo Vogue, aj na chrbtoch známych celebrít.

skaters

Skaters (Foto: Parker Gibbons)

NORMCORE (NORMALS)

Podľa amerického magazínu The Cut je to „ móda pre tých, ktorí si uvedomujú, že sú jedným zo 7 miliárd“. Najzákladnejšou podstatou je jednoduchosť, žiadna snaha vyzerať módne a pohodlie. Názov tohoto štýlu vznikol spojením slóv „normal” a „hardcore”. V doslovnom preklade teda znamená „extrémne normálny”. Ikonami takejto módy sa stali Steve Jobs, Mark Zuckerberg a Shia LaBeouf. Normcore by sme mohli definovať ako taký osobný anti-štýl. V šatníku „normals” preto prevládajú džínsy, mikiny na zips, roláky, obyčajné tričká, crocsy a tenisky.

ROADMEN

V anglický slangu označuje mladých ľudí, ktorí sa motajú okolo ciest. Táto subkultúra je podobná americkém „corner dudes“, ale má svoj vlastný štýl. Vyznačuje sa tradičným, športovým ležérnym štýlom britského futbalu pre 21. storočie. Určite najtypickejšou položkou celého štýlu je tepláková súprava.

SEAPUNK

Seapunk je subkultúra, ktorá vznikla na  socialnej sieti Tumblr v roku 2011. Je spojená s vodným štýlom, 3D umením, ikonografiou a narážkami na populárnu kultúru 90. rokov. Seapunk si získal len obmedzenú popularitu, pretože sa šíri iba cez internet. Typickými znakmi sú napríklad delfíny, pyramídy, jasné farby, pláže a sny. Hudba často obsahuje zvuky oceánu a elektronické beaty. Týmto prúdom bola ovplyvnená aj hudobná tvorba Lady Gagy a Katy Perry. Táto subkultúra je už na ústupe a postupne je nahradzovaná štýlom Vaporwave, nostalgickým, surrealistickým, elektronickým štýlom.

SCUMBRO

Štýl, ktorý si obľúbili hollywoodske hviezdy. Pete Davidson, Justin Bieber, Diplo a Shia LaBeouf mu celkom prepadli. Reč je o veľkej dávke batikovaných košieľ, mužských šperkoch a tetovaniach po celom tele. Farebnú paletu tvoria neóny a vypraté farby „telocvičných tričiek“. Scumbro nosia streetové oblečenie a okrem farebnej škály dosť pripomínajú normcores. Nosia značky ako Patagonia, Crocs aj limitovaný výber značky Adidas.

V zásade je scumbro hypebeast (slangové označenie, pre toho, kto sleduje módne trendy). Z diaľky člen scumbra môže pôsobiť, ako študent z vysokej školy, ktorý sa sprchuje raz týždenne.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.