Body shaming

Bodyshaming zažívajú už škôlkari. Problém tu bol vždy, no až teraz ho reálne riešime

Máš nadváhu alebo naopak podváhu, si vyšší alebo nižší než väčšina ľudí? Stačí, že vyzeráš inak a tvoje telo sa stane terčom kritiky. Body shaming nachádzame v rodinách, školách i médiách. Na prvý pohľad nevinné posmešky škodia viac, než si myslíme.

body shamingu počúvame i čítame čoraz viac. Hoci tento pojem prebratý z angličtiny znie ako niečo nové, nedajte sa zmýliť. Pomenúva jav taký starý, ako je spoločnosť sama. Neznamená nič iné ako kritizovanie alebo šikanovanie niekoho na základe vzhľadu, tvaru alebo veľkosti jeho tela. Vzhľad je prvá vec, ktorú si na ľuďoch všímame, a žiaľ aj prvá vec, z ktorej si robíme žarty.

Už deti v materských a základných školách šikanujú svojich spolužiakov len na základe oblečenia, farby pleti, tvaru vlasov, váhy alebo výšky. Avšak body shaming nevykonávajú len nepriatelia, ale často aj rodičia, súrodenci, či priatelia vo forme nevinných žartíkov a doberania. Málokto si uvedomuje, že negatívne komentovanie veľkosti alebo tvaru tela, bez ohľadu na to ako je myslené, zraňuje.

Už malé deti dokážu byť voči sebe kruté. Rodičia sa nie vždy o šikane dozvedia. Zdroj obrázka: unsplash.com

Podľa neziskovej organizácie ANAD, ktorá pomáha ľudom trpiacim poruchami príjmu potravy, je body shaming predpokladom nízkeho sebavedomia, zapríčiňuje hnev a sebapoškodzovanie. Dokonca môže viesť až k poruchám duševného zdravia.

Ako sa body shaming prejavuje?

Podľa organizácia ANAD existujú tri prejavy body shamingu. Prvým je, ak sa niekomu vysmievame do tváre, teda kritizujeme vzhľad priamo. O body shamingu hovoríme aj vtedy, ak kritizujeme vzhľad iného bez toho, aby o tom vedel, teda poza chrbát. Avšak aj sebakritika, či neustále porovnávanie svojho tela s inými je jeden z prejavov. Všetky prejavy vedú k hanbe a pestujú myšlienku, že ľudia by mali byť posudzovaní najmä pre svoje fyzické vlastnosti.

Body shaming sa netýka len ľudí s nadváhou. Posmeškom typu: “ vyzeráš ako kosť a koža“ alebo „tebe doma nedávajú jesť?“ čelia ľudia s podváhou. Zdroj obrázka: unsplash.com

S body shamingom sa stretávajú muži, ženy, tínedžeri aj deti. Podľa prieskumu z roku 2016, ktorého sa zúčastnilo 2000 respondentov v USA, body shaming zažilo 94% tínedžeriek a 64% tínedžerov. Žiaľ, ani médiá nie sú výnimkou.

Reklamy vykresľujúce nereálne ideály krásy na nás číhajú na každom kroku. Ženské magazíny už roky ponúkajú overené diéty, rady a tipy, ako čo najrýchlejšie schudnúť. Aj tradičné rozprávky pre deti častokrát vykresľujú negatívne postavy ako „tučné a škaredé.“ Niektoré seriály a filmy zámerne urážajú ľudí s nadváhou a podporujú predsudky voči nim. Sociálne siete trend porovnávania sa len vyostrili.

Inzercia

Negatívne komentáre zabíjajú

Problém je, že nie každý človek dokáže negatívne komentáre týkajúce sa vzhľadu filtrovať a ignorovať. Najmä mladé dievčatá sa prirodzene porovnávajú, hľadajú ženské vzory, častokrát modelky alebo herečky, ktoré sledujú na sociálnych sieťach. Výsmešky typu: „Vyzeráš ako tučné prasa“ dokážu situáciu vyhrotiť do takej miery, že dievčatá začnú hladovať a skončiť môžu s poruchami príjmu potravy.

Dievčatá v období puberty berú narážky na vzhľad vážne. Zdroj obrázka: unsplash.com

Ako sa body shamingu brániť?

Rady, ako reagovať na urážky mierené voči nášmu vzhľadu, zdieľala aj Alison Core. Slovenský webový portál chutzit.sk  preložil jej sedem tipov do slovenčiny a vytvoril z nich tento zoznam:

1, Nie je to o tebe

Akákoľvek šikana je namierená proti tebe – chce ťa zraniť. Ak však človek šikanuje, hovorí to o jeho vnútornom zranení, o jeho vlastných predsudkoch a nepochopení teba ako osoby. Nemá zmysel zamýšľať sa nad tými slovami do hĺbky ani si ich brať k srdcu.

2, Ak vieš obrániť seba alebo druhých, neboj sa to urobiť

Ak si vnútorne dostatočne silná/ý, stojí za to postaviť sa na obranu tých, čo sú šikanovaní – vrátane seba. Nepúšťaj sa do žiadnych slovných, nebodaj fyzických potýčok, ale skús páchateľovi vysvetliť, prečo sú jeho slová zraňujúce. 

3, Ak sa necítiš na to brániť sa, je to v poriadku

Niektorí z nás jednoducho nemajú silu a odvahu sa v tom momente postaviť na svoju obranu. Necíť za to výčitky. Človek, čo šikanuje, je rád za akúkoľvek zranenú reakciu z tvojej strany. Niekedy stačí myknúť plecami a nestrácať viac čas. Ak je to však niekto blízky, kto svoje slová mienil ako žart, môžeš sa s ním o tom neskôr osamote porozprávať.

4, Niektorí ľudia ani netušia, že body shamujú

Body shaming je zakorenený v našom podvedomí. Niekedy sa jednoducho stane, že vyslovíme niečo zraňujúce a ani si neuvedomíme, čo tým môžeme spôsobiť. Pokiaľ takéto slová vyjdú z úst niekoho, s kým máš napríklad bližší vzťah, neboj sa s ním o tom porozprávať a vyjadriť svoje pocity.

5,  Je v poriadku byť nahnevaný

Predovšetkým od žien sa potichu očakáva, že na nepríjemné komentáre a urážky budú reagovať s pokorou. Odvrátia pohľad, zasmejú sa alebo zmenia tému. Body shaming je zraňujúci a máme všetko právo hnevať sa.

Ak v tvojom žalúdku buble hnev, nemaj obavy ho prejaviť. Nemusíš na osobu kričať urážky späť, naopak, využi energiu na to, aby si našla/našiel nové nápady, ako sa s body shamingom vysporiadať nielen teraz, ale aj v budúcnosti.

6, Ber to ako príležitosť vzdelávať sa v tejto problematike

Negatívna situácia vie mať aj pozitívne zakončenie. Možno situáciu využiješ ako príklad a vysvetlíš, aké dôsledky a nepríjemné pocity body shaming vyvoláva. Alebo sa na situácii naučíš, ako na urážky reagovať. Ak sa obrániš, možno ľudia okolo teba pochopia, čo je to body shaming a ako sa mu postaviť.

7, Každá skúsenosť je iná

Ľudia, ktorí body shamujú, sú rôzni. Niektorí ti budú chcieť iba ublížiť, ďalší nebude mať tušenia, že ti svojimi slovami ubližuje. Skús každú situáciu zvládnuť trošku inak. Neexistuje jednotný návod na to, ako zvládnuť body shaming.

Pokračujte na ďalší príspevok »