VÝVOJ MEDICÍNY A ZAUJÍMAVOSTI Z RÔZNYCH KÚTOV SVETA

Poklady čínskej medicíny

Pokračovanie série o vývoji medicíny vo svete – 2.časť venovaná Číne. Čoraz viac ľudí sa obracia k východným smerom medicíny a rôznym alternatívam, prirodzenejším pre naše telo i ducha. Je dôležité poznať jej aktuálny stav a možnosti, ale taktiež aj jej vývoj a základy, na ktorých je postavená. Poďme sa na to spolu pozrieť, prajem… Prečítať celé

Pokračovanie série o vývoji medicíny vo svete – 2.časť venovaná Číne.

Čoraz viac ľudí sa obracia k východným smerom medicíny a rôznym alternatívam, prirodzenejším pre naše telo i ducha. Je dôležité poznať jej aktuálny stav a možnosti, ale taktiež aj jej vývoj a základy, na ktorých je postavená. Poďme sa na to spolu pozrieť, prajem vám príjemné čítanie a pevné zdravie! :)

Ilustračná fotografia (tradičná čínska medicína) Zdroj: royalqueenseeds.com

Európska medicína sa začala presadzovať v Číne začiatkom 19. storočia, ale pôvodný systém je stále široko praktizovaný.

Základom tradičnej čínskej medicíny je dualistická kozmická teória yinyang. Jang, mužský princíp, je aktívny a ľahký a je reprezentovaný nebesami. Jin, ženský princíp, je pasívny a temný a predstavuje ho zem. Ľudské telo, rovnako ako hmota vo všeobecnosti, sa skladá z piatich prvkov: dreva, ohňa, zeme, kovu a vody.

S nimi sú spojené ďalšie skupiny po piatich, ako je päť planét, päť podmienok atmosféry, päť farieb a päť tónov. Zdravie, charakter a úspech v súkromných aktivitách sú determinované prevahou yin alebo yang v danom čase a hlavným cieľom starovekej čínskej medicíny je kontrolovať ich proporcie v tele.

Učenie náboženských siekt zakazovalo mrzačenie mŕtveho ľudského tela, preto tradičná anatómia spočíva na neistom vedeckom základe. Jeden z najvýznamnejších spisovateľov o anatómii, Wang Qingren, získal svoje poznatky z inšpekcie detí roztrhaných psami, ktoré zomreli pri morovej epidémii v roku 1798.

INZERCIA

Ako sa jin a jang prejavuje v tele. Zdroj: amcollege.edu

Anatómia

Tradičná čínska anatómia je založená na kozmickom systéme, ktorý predpokladá prítomnosť takých hypotetických štruktúr, akými sú 12 kanálov a tri takzvané „horiace priestory“. Telo obsahuje päť orgánov (srdce, pľúca, pečeň, slezinu a obličky), ktoré ukladajú, ale nevylučujú, a päť vnútorných orgánov (ako je žalúdok, črevá, žlčník a močový mechúr), ktoré vylučujú, ale neukladajú. Každý orgán je spojený s jednou z planét, farieb, tónov, vôní a chutí. V tele je 365 kostí a 365 kĺbov.

Inzercia

Podľa fyziológie tradičnej čínskej medicíny krvné cievy obsahujú krv a vzduch, pričom pomery sa líšia od pomerov jin a jang. Tieto dva kozmické princípy cirkulujú v 12 kanáloch a riadia krvné cievy a tým aj pulz. Huangdi neijing hovorí, že „prúd krvi tečie nepretržite v kruhu a nikdy sa nezastaví. Dá sa to prirovnať ku kruhu bez začiatku a konca.“

Tradičná čínska patológia je tiež závislá na teórii jin a jang – to viedlo k prepracovanej klasifikácii chorôb, v ktorých väčšina uvedených typov nemá vedecký základ.

Pri diagnostike sa kladú podrobné otázky o anamnéze choroby a o takých veciach, ako je chuť, vôňa a sny pacienta. Závery sa vyvodzujú z kvality hlasu a zaznamenáva sa farba tváre a jazyka. Najdôležitejšou časťou vyšetrovania je však vyšetrenie pulzu. Wang Shuhe, ktorý napísal „Pulse Classic“, žil v 3. storočí pred Kristom a k jeho dielu bolo napísaných nespočetne veľa komentárov. Pulz sa vyšetruje na viacerých miestach, v rôznom čase a s rôznym stupňom tlaku a celý proces môže trvať až tri hodiny. Často je to jediné vykonané vyšetrenie a používa sa na diagnostiku aj prognózu. Nielenže sa zistia choré orgány, ale môže sa predpovedať aj čas smrti alebo uzdravenia.

Ilustračná fotografia (čínske bylinky) Zdroj: drxuperfectunion.com

Materia medica

Čínska materia medica bola vždy rozsiahla a pozostávala z rastlinných, živočíšnych (vrátane ľudských) a minerálnych liečiv. Všetky tieto bylinky a liečivá spísal Li Shijen v kompilácii Bencao gangmu („Veľký liekopis“) v 16. storočí nášho letopočtu. Toto dielo v 52 zväzkoch bolo často revidované a dotlačované a je stále smerodajné. Užívanie drog je dôležité na obnovenie harmónie jin a jang a súvisí aj s takými záležitosťami ako päť orgánov, päť planét a päť farieb. Umenie predpisovania je preto zložité a vážené.

Medzi lieky, ktoré západná medicína prevzala od Číňanov, patrí rebarbora, železo (na anémiu), ricínový olej, kaolín, akonit, gáfor a Cannabis sativa (indické konope). Olej Chaulmoogra používali Číňania na lepru minimálne od 14. storočia a približne v 19. storočí ho na tento účel začali používať aj západní lekári. Bylina mahuang (Ephedra vulgaris) sa v Číne používa už najmenej 4000 rokov a výrazne zlepšila západnú liečbu astmy a podobných stavov.

 

Formy liečby

Vodoliečba je pravdepodobne čínskeho pôvodu, pretože studené kúpele sa používali pri horúčkach už v roku 180 pred Kristom.

Ďalšou liečbou je moxovanie, ktoré spočíva vo výrobe malého, navlhčeného kužeľa (moxa) z práškových listov paliny, aplikovaním na kožu, zapálením a následným rozdrvením do takto vytvoreného pľuzgiera. Cvičenie je často spojené s akupunktúrou.

Ilustračná fotografia (Nákres čínskej akupunktúry) Zdroj: pinterest.com

Akupunktúra pozostáva zo zavedenia kovovej ihly do kože a pod ňou ležiacich tkanív. Teória hovorí, že ihla ovplyvňuje distribúciu jin a jang v kanáloch a spaľovacích priestoroch tela. Miesto vpichu sa volí tak, aby ovplyvnilo konkrétny orgán alebo orgány. Prax akupunktúry pochádza ešte z obdobia 2500 pred Kristom a má originálnu čínsku pečiatku.

Akupunktúra, často kombinovaná s moxovaním, je stále široko používaná pri mnohých ochoreniach, vrátane zlomenín. Pacienti v západnom svete sa často obracajú na akupunkturistov so žiadosťou o úľavu od bolesti a iných symptómov.

A na záver zhrnutie literatúry, na ktorej systém medicíny vznikal

Čínsky systém medicíny je veľmi starý a je nezávislý od akýchkoľvek vonkajších vplyvov. Podľa tradície Huangdi, jeden z legendárnych zakladateľov čínskej civilizácie, napísal v 3. tisícročí pred Kristom kánon vnútorného lekárstva s názvom Huangdi neijing. Väčšina čínskej lekárskej literatúry je založená na Huangdi neijing a stále sa považuje za veľkú autoritu. Ďalšími slávnymi dielami sú Mojing a Yuzhuan yizong jinjian, kompilácia lekárskych spisov dynastie Han.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

  • Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.