CLUB30

„Viem, že by som pracovaním pod niekým iba strácala čas“ | 5 otázok na Michaelu Královičovú, člena Club30

Ak chceme vychovať novú generáciu úspešných lídrov, musíme začať už dnes. Túto úlohu na seba vzali podnikatelia, členovia CLUB30, ktorí sa zaviazali odovzdať svoje know-how mladým šikovným ľuďom.
Vydané 10. novembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Toto je tretí diel nášho seriálu o projekte Club30 (www.club30.sk). Klub sa venuje hľadaniu a rozvoju výnimočných mladých ľudí, ktorí jedného dňa prevezmú zodpovednosť možno aj za riadenie celej našej krajiny.

Každému členovi klubu položíme rovnakých päť otázok.

Po rozhovore so zakladateľom Vladimírom Orthom pokračujeme členom, Ing. Michaelou Královičovou PhD.

Si iný ako ostatní? Dajú ti šancu: Na Slovensko prišiel CLUB30 zameraný na podporu mladých a šikovných

Aké sú podľa vás najväčšie výzvy budúcej generácie slovenských lídrov?

Za najväčšiu výzvu súčasnej mladej generácie považujem odpútanie sa od zaužívaných a prednastavených noriem, ku ktorým nás smerujem nielen spoločnosť, ale aj naši najbližší.

Čerství absolventi v súčasnosti počúvajú z každej strany, že v týchto ťažkých časoch je potrebné zamestnať sa v spoločnosti s dlhou históriou, ktorá im poskytne stabilitu. Na stabilite nie je nič zlé, ale líderstvo sa spája so schopnosťou reagovať a zvládať záťažové situácie spojené s dynamickým vývojom, nie stabilitou.

Mnohé spoločnosti, ktoré ponúkajú stabilitu, sú korporáciami, v ktorých sa jednotlivec nemá ako presadiť a uvedomiť si svoj potenciál. Ja sama som po skončení doktorandského štúdia zakotvila v dobre platenej práci (nie korporáte), ktorá ma nenapĺňala, len preto, že som si myslela, že na začatie vlastného podnikania potrebujem aspoň desať rokov pracovných skúseností. Dnes mám pred tridsiatkou a vlastnú firmu a viem, že by som pracovaním pod niekým iba strácala čas.

Na čo by sa mali mladí ľudia sústrediť, ak chcú byť v budúcnosti lídrami?

Mladí ľudia by sa mali sústrediť na sebaobjavenie a nebáť sa zmien a výziev. Schopnosť doťahovať veci do konca a nenechať sa rozptýliť je tiež kľúčová. Dôležité je nenadchnúť sa pre veľa vecí. Prioritou by malo byť objavenie toho, v čom sme dobrí a sústredenie sa na to, ako z toho vyťažiť čo najviac nielen pre vlastný prospech, ale aj pre spoločnosť ako takú.

Ing. MICHAELA KRÁLOVIČOVÁ PhD.

CEO Infinity Standard, Partner vo Wanderer Capital

„Som presvedčená o tom, že šikovní ľudia by mali mať možnosť presadiť sa a dosiahnuť svoj potenciál. Keď som skončila univerzitu, plánovala som sa zamestnať aspoň na 10 rokov ešte pred tým, ako začnem sama podnikať. Môj mentor ma „nakopol“ a naučil mať veriť si. Najmä kvôli nemu mám dnes vlastnú firmu a viem, že nečakať bolo správnym rozhodnutím. Verím, že mnohí mladí tiež potrebujú „nakopnúť“ a práve na to je tu Club30.“

Môže podľa vás jeden človek zmeniť celé Slovensko?

Neverím, že jeden človek dokáže zmeniť Slovensko alebo akúkoľvek krajinu priamo. Jeho dlhodobé úsilie a spolupráca s inými podobne zameranými ľuďmi však krajinu zmeniť dokáže. A práve to je cieľom CLUB30.

Čo je vašou osobnou motiváciou vstúpiť do projektu CLUB30?

Moja motivácia pochádza od môjho mentora, ktorý mi dodal dôveru, keď som ešte hľadala seba samú ako podnikateľku. Verím, že na Slovensku je veľa mladých ľudí, ktorí majú na to, aby boli lídrami, ich potenciál však ešte nebol objavený. Tak, ako som ja dostala šancu od môjho mentora, je mojím cieľom pomôcť nakopnúť ďalších mladých ľudí, ktorí na to majú, aj keď to ešte nevedia.

Prečo by si mal adept vybrať ako mentora práve vás a o aké osobnosti máte záujem vy?

Imponujú mi proaktívni ľudia, ktorí sa snažia hľadať vlastné cesty riešenia problémov a neboja sa pýtať, keď niečo nevedia. Uprednosťňujem ľudí, ktorí majú medzinárodné skúsenosti, nakoľko verím, že sú rozhľadenejší a flexibilnejší v myslení. Každý potenciálny účastník CLUB30 má možnosť si vybrať mentora sám. Nikoho k spolupráci nútiť nebudem. Pri spolupráci zastávam princíp vzájomného rešpektu.

Ďakujeme za odpovede na naše otázky a želáme veľa úspechov s projektom CLUB30.

„Výnimoční lídri majú povinnosť postarať sa o ostatných“ | 5 otázok na Vladimíra Ortha, zakladateľa Club30

Mladí Slováci žijú príliš dlho s rodičmi, sme na 2. mieste v EÚ. Prečo je to tak?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie